Koύρδισμα τετράχορδου από ΑΡΧΑΡΙΟ!

Καλησπέρα συμφορουμήτες… Χθές όπως έπαιζα μια χορδή είχε ξεφύγει λίγο απότον ήχο της…
Είπα λοιπόν να δοκιμάσο να κουρδίσω γενικα όλες τις χορδες…
Τί το θελα όμως; Το μπουζούκι έχει άθλιο ήχο τώρα… (ιεροσυλία)…
Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε .
Έχω το κουρδιστήρι:
http://www.stollas.com/modules/eshop/watermark.aspx?filename=/prodpics/062.EVE.010.JPG

Γεια σου και καλως ηρθες…
Εχουμε και λεμε.Εχεις 4 ζευγη χορδων.Ξεκιναμε απο το κατωτερο ζευγος,το πιο λεπτο ζευγος χορδων δηλαδη και παμε προς τα πανω…τα κουρδισματα των ζευγων ειναι ΡΕ,ΛΑ,ΦΑ,ΝΤΟ.

Το κουρδιστηρι σου τα εχει με λατινικους χαρακτηρες,συνηθως ετσι απαντωνται στα κουρδιστηρια.Η αντιστοιχια λατινικων χαρακτηρων και νοτων ειναι…

A-ΛΑ
B-ΣΙ
C-ΝΤΟ
D-ΡΕ
E-ΜΙ
F-ΦΑ
G-ΣΟΛ

Ενεργοποιησε το κουρδιστηρι,βαλε το κοντα στο μπουζουκι(πχ πανω στο γονατο σου) και ξεκινα με μια μονη πενια στην κατωτερη χορδη κουρδιζε μεχρι ο δεικτης να σου δειξει D(ΡΕ δηλαδη),κουρδισε και την απο πανω της(το ζευγαρι της) στο ΡΕ…συνεχισε οπως σου ειπα παραπανω με τις υπολοιπες.

Εχε υπ οψιν οτι οσο περισσοτερο σφιγγεις τη χορδη τοσο περισσοτερο ανεβαινει ο δεικτης και το αντιθετο.

Για οποια αλλη απορια εδω ειμαστε…αντε καλως ηρθες και καλα κουρδισματα/παιξιματα:)

Απ’ οτι καταλαβαινω βλεποντας το κουρδιστηρι, για να κουρδισεις θα ακολουθησεις την εξης διαδικασια:
-Αρχιζοντας απο τη ρε, κουρδιζεις μεχρι ο δεικτης της οθονης να φτασει στο D και να αναψει το μεσαιο λαμπακι
-για τη λα, ο δεικτης να φτασει στο Α και να αναψει παλι το μεσαιο λαμπακι
-για τη φα, ο δεικτης να φτασει στο F (το λαμπακι μην ξεχνας)
-για τη ντο, ο δεικτης να φτασει στο C (και παλι το μεσαιο λαμπακι…)

Υ.Γ. Φανταζομαι ετσι θα λειτουργει το κουρδιστηρι σου, αφου ολα τα οποια κυκλοφορουν στην αγορα εχουν μια συγκεκριμενη φιλοσοφια.
Υ.Γ.2 Με προλαβε ο φιλος BLEKOS την ωρα που απαντουσα. Αν θελουν οι διαχειριστες μπορουν να σβησουν το μηνυμα μου

Σας ευχαριστώ πολύ … Επιτέλους το μπουζούκι άρχησε να παίζει γ@μ@τ@ (συγνώμη για την έκφραση) ,πωπω πάω να ρίξω μόρτηκες πενιές. Και παλι να στε καλά:):):slight_smile:

Ωραιος φιλε μου!
Μια φιλικη επισημανση μονο!Στο προφιλ σου γραφεις ως αγαπημενο συνθετη τον Καραντινη!Ο Καραντινης ειναι δεξιοτεχης,σολιστας του μπουζουκιου!Γραφει βεβαια αλλα μαλλον το καταλαβες λαθος!

Φιλικα,ναι σαι καλα!

(Αν και το θέμα υπάρχει εδώ και καιρό )… έχω κάποια προβλήματα στο κούρδισμα…
Προσπαθώ να κουρδίσω τη ΦΑ με το αυτί αλλά δεν μπορώ με τίποτα. Το κορυφαίο στην υπόθεση είναι το η ΦΑ ήταν “ψίλο ξεκούρδιστει” και πριν την αποτελείωσω κούρδισα τις υπόλοιπες με αυτή… Υπάρχει κάποιος τρόπος να την κουρδίσω??

Ο πιο απλός είναι με ένα κουρδιστήρι.

Μα, απ΄ότι φαίνεται ο φίλος έχει κουρδιστήρι ηλεκτρικό (βλ. #1)!

Με το αυτί κουρδίζεις ή με τη βοήθεια της δεύτερης (λα) ή της τέταρτης χορδής (ντο). Η ΦΑ πατημένη στο τέταρτο τάστο δίνει ΛΑ. Επίσης η ΝΤΟ πατημένη στο πέμπτο τάστο δίνει ΦΑ, διαλέγεις και παίρνεις. Αλλά αυτά μάλλον τα ξέρεις, ή όχι; Αν τα ξέρεις, ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα;

Χρόνια Πολλά σε όλους…Χριστός Ανέστη:)

Όχι φίλε μου δεν το γνώριζα …τώρα το άφησα σε μια γωνία γιατί θα τις κόψω τις χορδές με τα νεύρα που έχω.

Αν έχεις νεύρα φίλε μου δεν ξεκινάς καλά. Το μπουζούκι θέλει πολυυυυυυυυυυυυυυ υπομονή.(Φέεεεεεεεετα όπως λέει και η διαφήμιση). Χαλάρωσε, δες τις οδηγίες που σου δώσανε (απλές είναι και κατανοητές) και κούρδισε. :088: