Θεόφιλος Μπράς & Πόλυς Καρανδρέας

[LEFT]Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο forum. Από μικρός ήθελα να μάθω μπουζούκι αλλα λόγω κάποιων προβλημάτων δεν τα κατάφερα, τώρα ήρθε η ώρα μου να ξεκινήσω.

Έχω δύο ερωτήσεις - απορίες:

  1. Επειδή θα ξεκινήσω απο το ‘‘μηδέν’’ καλό θα ήταν να αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο μπουζούκι (για τρίχορδο ενδιαφέρομαι) ή κατευθείαν καινούριο;

  2. Έχω διαβάσει αρκετά για τους κατασκευαστές οργάνων αλλά δεν βρήκα στο forum για τον Θεόφιλο Μπρά & τον Πόλυ Καρανδρέα. Ρωτάω γιατί μένω πολύ κοντά τους και είχα διαβάσει κάπου στο forum πως ‘‘καλό είναι να αγοράσεις όργανο από κάποιον που είναι κοντά στο σπίτι σου’’. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει - έχει αγοράσει - έχει κάποια εμπειρία, από τρίχορδο του Θ. Μπρά ή του Π. Καρανδρέα να μου την πει!

Σας ευχαριστώ![/LEFT]

Φιλε στελαρα μιας και τωρα τωρα θα αρχισεις να μαθαινεις μπουζουκι θα σου προτεινα οχι απαραιτητα καποιο μεταχειρισμενο αλλα ενα οργανο που να εχει φτιαχτει εδω και καιρο ωστε ο ηχος του να εχει κατασταλαξει. Τωρα στο θεμα τον κατασκευαστων δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν ξερω ποσα χρηματα θα διαθεσεις παντως για οργανα κατω του χιλιαρικου εχω ακουσει οτι αξιοπρεπη οργανα κανουν οι ματσικας και σταμκος. Αμα θες ομως να διαθεσεις πανω απο χιλιαρικο οι κατασκευαστες ειναι πολλοι συμπεριλαμβανομενων και των δυο που ανεφερες για τους οποιους δεν μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δεν εχω παιξει με οργανα τους. Τωρα για μια ολοκληρωμενη λιστα οργανοποιων κοιτα εδωgreekluthiers.wordpress.com/

Για τον Μπρα έχουν γραφεί πολλά αλλά σκόρπια. Εχεις δίκιο.
Κάποτε πρέπει να τα οργανώσουμε σε ένα άρθρο.
Αν είσαι εκεί κοντά στο Γεροβουνό Αχαρνών πήγαινε δες τον.
Τηλέφωνο: 210-2311429

Aπο τον Πολυ Καρανδρεα που ειναι καπου στα Λιοσια ειχα παρει μπουζουκι πριν 11 χρονια.
Ακριβο μπουζουκι αλλα πολυ καλο.
Ειναι καλος κατασκευαστης! Λιγο ακριβο το σερβις!
Τωρα για φτηνο δεν ξερω αν θα βρεις εκει κατι αξιολογο.
Οπως ανεφεραν και πιο πανω και του Ματσικα απο οτι εχω ακουσει ειναι καλα
αλλα και του Παναγιωτη του Σταμκου που τον εχω επισκεφτει στο εργαστηριο ειναι παρα πολυ καλα
τα μπουζουκια που κατασκευαζει!!
Και μαλιστα ακομα και τα πολυ φθηνα εχουν πολυ ωραιο ηχο!

Για τον Θεόφιλο Μπρα έχω προσωπική άποψη και έχω 2 μπουζούκια του (μάλιστα το ένα για πούλημα). Πολύ καλά όργανα, με προσωπικότητα. κι ο ίδιος καλός άνθρωπος.

Τον Θεόφιλο τον ξέρω προσωπικά απ’ το… 1986. Είναι εξαιρετικός άνθρωπος και καταξιωμένος κατασκευαστής. Τον συστήνω χωρίς ενδοιασμούς. Αν μάλιστα πουλάει δικό του όργανο ο Μπάμπης, έχεις ήδη δυο πολύ σοβαρές “άκρες” για να αρχίσεις.
Ομως, επειδή έπιασα προ ημερών (στη μάζωξη του Forum) δυο ολόφρεσκα τρίχορδα του δικού μας του Παναγιώτη Καγιάφα (PaKag), προτείνω να πεταχτείς να τον δεις. Είναι πολύ καλός φίλος ολόκληρου του Forum και πιστεύω ότι… δεν θα χάσεις.

ο πόλυς που είναι στα λιόσια είναι καλός μάστορας και μπορείς να δείς κάποια από τα όργανα του στο facebook πατώντας ατην αναζήτηση "πολύκαρπος-απόστολος καρανδρέας…

Παιδια , μηπως εχετε τιποτα πληροφοριες για τον Λαμπρο Καρανδρεα επισης οργανοποιο ??

Οπωσδήποτε η επιλογή ενος οργανοποιού που να είναι εύκολα προσεγγίσιμος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για κάποιον αρχάριο ο οποίος θα χρειαστεί ίσως μεγαλύτερη φροντίδα για το όργανο που θα επιλέξει. Για τους εν λόγω οργανοποιούς δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Όσον αφορά όμως την αγορά μεταχειρισμένου ή καινούργιου οργάνου, είμαι της άποψης πως κάποιος που μόλις αρχίζει πρέπει να πάρει στα χέρια του ενα όργανο δουλεμένο, στρωμένο και μαλακό που θα τον ενθαρρύνει, θα τον “τραβάει” να ασχοληθεί όλο και περισσότερο μαζί του. Μετά απο 2-3 χρόνια όταν φυσικά μάθει οχι μόνο να παίζει αλλά να μπορεί να έχει άποψη για τα χαρακτηριστικά του οργάνου που θέλει, τότε μπορεί να παραγγείλει ένα καινούργιο όργανο κομμένο και ραμμένο στα γούστα του (ποιοτικά και οικονομικά). Είμαι λοιπόν υπέρ της αγοράς μεταχειρισμένου οργάνου αρχικά, αλλά μόνο απο “χέρι” και εφόσον δούμε και ακούσουμε το όργανο (…την έχω πατήσει προσωπικά…). Είμαι κάτοχος δύο τρίχορδων. Αυτό που δεν ξεκολλάει απο το χέρι μου είναι αυτό που αγόρασα ως μεταχειρισμένο…

Έχω δύο όργανα του Θεόφιλου Μπρα. Ένα λαούτο και έναν ταμπουρά οποίος μάλιστα έχει περάσει πολλές αντίξοες συνθήκες και ταξίδια και είναι 15 χρόνια δόξα τω Θεώ σαν καινούργιο. Εμένα ο ήχος των οργάνων του και η αίσθηση παιξίματος, η ευχαρίστηση που λέμε είναι ακριβώς αυτά που θέλω.

Ρίξε μια ματιά εδώ: www.bras.gr

Αλλά το ιδανικό είναι να τον πάρεις τηλέφωνο στο 210.2311429 και να πας από κοντά να δεις, να ακούσεις και να πιάσεις να παίξεις όργανα, όπως το ίδιο καλό είναι να κάνεις και με άλλους κατασκευαστές έτσι ώστε να βρεις ακριβώς αυτό που σου αρέσει.

:088:

Απαράδεκτος ο πόλυς καρανδρέας και σαν άνθρωπος και τα όργανα του είναι σαν το τζόκερ…και για το σέρβις μη κάνετε το λάθος εκτός αν είναι δικό του το όργανο… παθών πρίν σχεδόν ένα χρόνο απλά τώρα έδεσε το γλυκό…

Λαούτο έχω του Μπρά πολύ τίμιος στα οργανά του αλλα κυρίως άνθρωπος…

Απαραδεκτος ο πολυς ? λιγα λες φιλε μου απαραδεκτος ηταν εδω και μια δεκαετια,και ολο χειροτερα,τωρα τι ειναι? λυπαμε που πρεπει να γραφω τετοια σχολια για συνανθρωπους μου,

φιλε μου 1800 εσκασα για τριχορδο και εσκισε τ καπακι στην χορδιερα μέσα σε 4 μηνες και με κατηγορουσε οτι ηταν φρεσκο το μπουζουκι και δεν επρεπε να το παρω στη δουλειά επηρεάζεται απο τον καπνο …ασε που του δεκαβαλα που το πηγα για σέρβις μου το …μην πω περισσότερα…οποιος θέλει ανεβαζω και φώτο.μακριά παιδιά…

Μολις θυμηθηκα οτι υπαρχουν 2 κατασκευαστες με το ονομα πολυς καρανδρεας [ ειναι ξαλδεφια ] τον ενα δεν τον γνωριζω ,και πρεπει να διορθωσω λιγο τα παραπανω λεγομενα μου,ο απαραδεκτος ειναι ο πολυς του ζωη καρανδρεα,μη σου τυχη να του δωσεις προκαταβολη και να κριβετε ,γιατι εχει φαει τα χρηματα,

φιλε μου αναφέρομαι σε αυτον στα ανω λιωσια…ξαναλέω μακρύα…

Ναι στα Ανω Λιοσια μενουν ολοι οι καρανδρεας κατασκευαστες και ειναι 4 ,5 ,6 αλλα να μην παρει η μπαλα ολους ,και για αυτο εκανα την διευκρινηση,αλλα ας μην μαυριζουμε αλλο το φορουμ με τα παθηματα μας,ας δωσουμε ενα τελος κ να προσεχουν οσοι το διαβασουν,


Επειδή δεν θέλω άλλος να βρεθεί στη θέση μου είναι ο οργανοποιός που εμφανίζεται στο παραπάνω βίντεο και έχει και άλλο βιντεάκι με κιθάρα του που παίζει ο καραντίνης και το λήγω εδώ από τη μεριά μου και πιστεύω ότι τόσο που μαύριζει η ψυχή μου καθημερινά βλέποντας το μπουζούκι σε αυτή την κατάσταση, την τσέπη μου την γράφω εκεί που δε πιάνει μελάνι.
Συγνώμη για το ύφος μου αλλά ελπίζω να μην ξαναβρεθεί κανένας στη θέση μου.