Η μπρατσέρα

Συμφωνώ απόλυτα!
Αλλά τουλάχιστον ας μάθουμε τα βασικά για αρχή!

Εγώ Πάνο μου, θα ΄λεγα ότι ούτε, βεβαίως, τα ακίνδυνα φίδια θα ΄πρεπε να σκοτώνονται, αλλά ούτε και τα επικίνδυνα. Όλα, μα όλα ανεξαιρέτως τα πλάσματα της φύσης χρειάζονται, για κάποια συγκεκριμένη δουλειά το καθένα. Όσα πράγματι δεν χρειάζονται (πια), έχει ήδη φροντίσει η ίδια η φύση να τα εξαφανίσει, εδώ και κάποια εκατομμύρια χρόνια.

3 «Μου αρέσει»

Ναι κατάλαβα πως το είπες, δεν πρόλαβα να κάνω τροποποίηση και να το προσθέσω.
Απλά επειδή έχουμε πολύ δρόμο ακόμα ως κοινωνία και σε αυτό το θέμα, ας μη δίνουμε πατήματα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι συμφωνώ όπως είπα και στον Γιάννη (πολύχρονος και ότι ποθείς).
Επίσης για όσους το διαβάσουν και το βρουν παράλογο να μην θανατωθεί μια οχιά που θα βρεθεί στην αυλή αλλά πρέπει να μεταφερθεί σε ένα χωράφι η βουνό, απλά όπου φίδι να βάλει την λέξη γάτα η άλογο η ότι άλλο επιθυμεί.

1 «Μου αρέσει»

Εάν οι κάτοικοι του σπιτιού στο οποίο ανήκει η αυλή, φροντίσουν να μην αφήσουν το βράδυ ένα πιάτο γάλα έξω, η οχιά δεν πρόκειται να βρεθεί στην αυλή αυτή. Θα παραμείνει στο χωράφι ή στο βουνό από μόνη της.

Αυτο με το γάλα δεν ισχύει, μύθος είναι. Το γάλα είναι φτιαγμένο από θηλαστικά και για θηλαστικά τα ερπετά δεν έχουν τα απαραίτητα ένζυμα για την πέψη του. Πληροφορίες από Ηλίας Στραχίνης. Ίσως μια πιθανή, δική μου εξήγηση, είναι ότι το γάλα έλκει τα ποντίκια άρα λογικό να έρθουν και οι θηρευτές.
Περισσότερα εδώ: herpetofauna.gr - Ελληνική Ερπετοπανίδα

2 «Μου αρέσει»

Αλλά, ας ξαναγυρίσουμε στη Μπρατσέρα, καλά είν’ τα φίδια, μη χρειαστεί όμως και να τους φτιάξουμε δικό τους νήμα, σε φόρουμ ρεμπέτικο και όχι φιδίσιο…

3 «Μου αρέσει»

Το ότι υπάρχουν οχιες στην Μήλο το ήξερα , αλλά νομίζα ότι υπάρχουν παρόμοιες και σε αλλά νησιά των Κυκλάδων εκτός από την Κιμωλο και την Πολυαιγο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν βρήκα να το ρίξω κάπου αλλού.

καλα το “πάρκαρες”. σβήσε. :blush:
εχω και τούς μουσικούς.

Μουσικοί :

Ακορντεόν: ΚΟΥΛΑΞΙΖΗΣ Χ, Βιολί: ΜΑΡΓΙΟΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, Κιθάρα: ΧΡΥΣΙΝΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ, Μάντολα: ΔΕΡΒΕΝΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

Ημερ.Ηχογράφηση :

8/12/1956

1 «Μου αρέσει»

Αγαπητέ, έμενα ήταν ο παππούς μου, ο Μιχάλης Προύζος του Σοφοκλή, απο την Λέρο, με σύζυγο την Μαρίκα Λεοντιδη, με τρεις Μπρατζέρες στη Λέρο & 9 παιδιά.
Υπάρχουν αναφορές στο πρόσωπό του, οπως & φωτογραφίες του.

2 «Μου αρέσει»