Εφημερον

Φίλε ΠΑΝΔΟΥΡΑ μπορείς να μας ενημερώσεις για στέκια χωρίς μικρόφωνα όπου μπορείς να φας, να πιείς και να απολαύσεις καλούς μουσικούς, χωρίς οχλαγωγία και για όλο το βράδυ (ή Κυριακή μεσημέρι) σε ρεμπέτικα ή Σμυρνέικα τραγούδια που δεν τα ακούς συνήθως στα μαγαζιά, με κόστος κάτω από 20 ευρώ? Με ενδιαφέρει πολύ, ακριβώς λόγω της οικονομικής κρίσης…γιατί μου έχει συμβεί να πληρώσω 25 ευρώ σε παρόμοιο μαγαζί και το φαγητό να μη τρώγεται…(η μουσική πάντως ήταν καλή και αυτό πλήρώνω όταν πάω…γιατί δε μου φαίνεται σωστό να πάρω μόνο μία σαλάτα για 2 άτομα…)

“tountas priest” Τα πράγματα για ΄μένα έχουν ως εξής! Εγώ δεν πάω ποτέ σε μαγαζί που μου επιβάλει ελάχιστη κατανάλωση. (απο άποψη) Έχεις δίκιο βέβαια οτι δεν είναι σωστό να πας και να πάρεις μια σαλάτα, η ενα ποτό και να κάτσεις όλο το βράδυ! αυτό για ΄μένα είναι καπήλεια και είναι στην κρίση του καθενός! Εγω δεν ανήκω σ΄ αυτούς. Είπα απλά την γνώμη μου ΧΩΡΙΣ να έχω την πρόθεση να θίξω κανέναν! Όσο για την ενημέρωση που ζήτας, όσο ψάχνεις βρίσκεις!

Ο Μάριος Παπαδέας θα είναι κάθε Κυριακή στο Εφήμερο μαζί με τον Γιώργο Παπαδογιάννη και σύντομα θα προστεθεί και τρίτος (κλαρίνο)…

τουλάχιστον φέτος το δηλώνει ξεκάθαρα για την ελάχιστη κατανάλωση, ή ακόμα στο αφήνει για έκπληξη στο τέλος; και τα χώνει κι από πάνω -και κερατάς και δαρμένος ο πελάτης… όσο με ενοχλεί το γλύψιμο στον πελάτη (όπως σε άλλο μαγαζί με κορυφαίους μουσικούς), δεν ανέχομαι και το αντίθετο. ίσιος δρόμος δεν υπάρχει;
από την άλλη, απ’όσο ξέρω, φέρεται καλά στους μουσικούς -και το εκτιμώ πολύ αυτό.

Απόψε στο Εφήμερο εκτάκτως θα παίξουν ο Κώστας Κουτρουμάνος με τον Γιάννη Νιάρχο! Ε, ρε γλέντια…

Kάθε Δευτέρα στο “Εφήμερο” -Μεθώνης και Θεμιστοκλέους-Εξάρχεια τηλ. 210 3841848
κιθάρα φωνή: Χρήστος Μανιφάβας
μπουζούκι φωνή: Άλκης Μαύρος

Καλες πενιες Αλκη! Καλη αρχη!

Καλή επιτυχία. Γνωρίζετε εάν ισχύει το μοτίβο διαφορετικής χρέωσης, ανάλογα στο σημείο που κάθεσαι ? Ευχαριστώ ~

Καλή σαιζόν!

Δεν υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση, εάν εννοείς αυτό. Φυσικά είναι ταβέρνα και η πολιτική της, απ΄οσο ξέρω, είναι να βάζει κοντά στους μουσικούς παρέες που δεν κάνουν φασαρία. Αν κάνεις κράτηση νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις τραπέζι στο χώρο που είναι οι μουσικοί.

Εγώ 3 φορές πήγα,τους ζήτησα στο τηλέφωνο όλες τις φορές να με βάλουν στην αίθουσα με τους μουσικούς,στο τηλέφωνο μου τα μασούσαν και όταν πήγαινα εκεί με βάζαν στις δίπλα αίθουσες και δεν έβλεπα τίποτα.Και δεν είμαστε και καθόλου φωνακλάδες.Γενικά αν βλέπουν νιάτα τα παραμελούν αρκετά!Οπότε και από εμένα θα έχουν την αντιμετώπιση που τους αρμόζει.Κρίμα γιατί φέρνει πάρα πολύ καλούς μουσικούς.

όλοι για την μουσική πάνε, ξέροντας πως στην πράξη θα πληρώσουν με το κεφάλι. δεν θα με πείραζε αν ήταν σαφές από την αρχή, αλλά δυστυχώς γίνεται με βρισίδια στο τέλος… δεν βγάζεις άκρη, ή πας ή δεν πας!

Gilles δεν έχει να κάνει με την ηλικία…ο Άρης βάζει συνήθως στην αίθουσα με τους μουσικούς μόνο όσους γνωρίζει και συχνά άλλους μουσικούς που έρχονται ν’ακούσουν. Έτσι το κάνει χρόνια για ν’αποφεύγει την βαβούρα. Αν ξαναπάς πες του ότι είσαι μουσικός…ή πες μου εμένα ή στη τούντας κ κάτι θα κάνουμε…:089:

βρε σεις!
τώρα που δουλεύω εγώ βρήκατε να θάψετε το μαγαζί;:108:

ΠΕΣ ΤΑ!!!:088:

Όχι Άλκη μου,τώρα θα σε βάζουν “μέσον”,για να τους κλείσεις καλή θέση.

Άλκη αληθεύει ότι θα παίζεις και Σάββατο βράδυ στο Εφήμερο?

Ναι, έχω ξεκινήσει ήδη με τον Πάνο Διαμάντη στη κιθάρα…

“Εφήμερον” 210 3841848 Μεθωνης 58 &Θεμιστοκλέους, Εξάρχεια
Σάββατο (ΚΑΙ παραμονή Πρωτοχρονιάς):
ο "δικός μας"Άλκης Μαύρος (μπουζούκι, φωνή) με τον Πάνο Διαμάντη στη κιθάρα
Κυριακή 1600 : Μάριος Παπαδέας (σαντούρι, τραγούδι), Μαρία Πλουμή (λαούτο, τραγούδι), Αυγερινή Γάτση (νέυ, ακορντεόν,τραγουδι)
Δευτέρα: Χρήστος Μανιφάβας (κιθάρα, φωνή) & ο "δικός μας"Άλκης Μαύρος (μπουζούκι, φωνή)
Τρίτη: Ο Γιάννης, ο Δημήτρης και η Σιμώνη
Τετάρτη:
Ο “δικός μας” Φωτάρας Βεργόπουλος στο μπουζούκι με τον Κώστα στην κιθάρα
[SIZE=3]Πέμπτη:Γ. Στογιώργης (κανονάκι), Ε. Κοσμάς (βιολί), Κουνής (ούτι, κιθάρα, τραγούδι)[/SIZE]
Παρασκευή: Ο Γιάννης Λογοθέτης με τον Πάνο Διαμάντη
(δεν υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση, εμείς την Πέμπτη φάγαμε και ήπιαμε με 16 ευρώ το άτομο και περάσαμε καταπληκτικά…)

Πολύ ωραία Πέλυ σε ευχαριστούμε.
Απλά προσθέτω ότι οι δικοί μας είναι παραπάνω (panagos, kkostakis!)