Μιας και εγινα κι εγω Θεσσαλονικιος

Ειπα να ενημερωσω κι εγω, εκτος απο καθε Πεμπτη αν ολα πανε καλα, που θα ειμαι με τον συμφορουμητη Guvs και Γιανν στο ουζαδικο.

Καθε Παρασκευη και Σαββατο ειμαι στην Χαλαστρα Θεσσαλονικης στην μουσικη σκηνη Μουσικη Βιταμινη με την γνησια ρεμπετισσα της Θεσσαλονικης Αλεκα Κηπουρου στην κιθαρα ο Γιωργος Ξουνοπουλος και στο ακορντεον ο Γιαννης Βαμβακας ενα λινκ στο φατσοβιβλιο εδω http://www.facebook.com/home.php#!/pages/REMPETIKE-mousike-skene-MOUSIKE-BITAMINE-LIVE/149371775113270 καθως και εδω http://www.cityportal.gr/articles_det1.asp?subcat_id=12&article_id=23001. Ενα δειγμα απο την Αλεκα που ειναι πραγματικα εκπληκτικη και εδω http://mpantesfm.blogspot.com/2008/04/blog-post.html μια παλια ραδιοφωνικη εκπομπη σε εποχη που δουλευε στο Αποβραδο, το ρεπερτοριο μας εκει ειναι γενικης φυσης απο εντεχνο ρεμπετικο λαικο παλιο και καινουργιο(ποιοτικο ειπαμε μην τα ισοπεδωσουμε και ολα).

Και καθε Κυριακη μεσημερι σ ενα εξαιρετικο στεκι που βρισκεται στα Λαδαδικα Το Εις την Πολιν μαζι με τον Γιωργο Ξουνοπουλο στην κιθαρα και τουμπερλεκι και φωνη το εξαιρετικο αφεντικο μας λεπτομερειες για το πανεμορφο μαγαζι εδω http://www.eistinpolin.gr/profile.php Με ρεπερτοριο κυριως ρεμπετικο

Ευχαριστούμε zabe !!! πολύ πολύ και για την ενημέρωση και για το ότι έγινες Σαλονικιός !!!

Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά, να έρθω έστω μια φορά στην Χαλάστρα, να σας ακούσω …
Και πιο πολύ για την “εξαιρετική” Αλέκα Κηπουρού, που άφησε όνομα με την φωνή της όπου
κι αν τραγούδησε, προσωπικά την άκουγα στο Μινουΐ και τελευταία, πριν την χάσω στο
Απόβραδο … Το λινκ που μας έδωσες, αδικεί την για μένα υπέροχη φωνή της !!!

Έχει κάτι από την χροιά της αξέχαστης Σ.Μπέλλου.

Σας εύχομαι να πάτε καλά και σε σένα που γνωρίζω από την σελίδα,
εύχομαι τα καλύτερα σε ό,τι κι αν κάνεις …

Και το εις το “Εις την Πόλιν” είναι εξαιρετικό ρεστοράν και μ` αυτόν που το έχει και ξέρει
να παίζει κανονάκι, αν δε με απατά η μνήμη μου, κάναμε σε άλλη ταβέρνα υπέροχο κέφι !!!

Τον Γιάννη Βαμβακά, μια και λατρεύω το ακορντεόν, θέλω πολύ να τον ακούσω …
Εκτός των άλλων τυγχάνει να είναι και γιος συμφορουμίτη μας, με πολλές σπουδές !!!

'Οσο για τα παιδιά στο Ουζάδικο, το ξέρεις και το ξέρω πως είναι κάτι σαν την ούγια
“Αγνό Παρθένο Μαλλί” = “Εγγύηση, Ποιότητα, Ομορφιά” !!!

Σας στέλνω μέσα απ` την καρδιά, την καλή μου αύρα …

Καλή επιτυχία zabe! Θα 'ερθω κυριακή μεσημέρι να σας δω. Πελαγία κανόνισε να μπορεις να πάμε παρέα.

Ηρθα κι εγω την Τεταρτη που μας περασε στην Πριγκηπεσσα, αλλα την κοπανησες χα χα. Ελπιζω να ναι περαστικα Μητσαρα μου.

Ενταξει Είμαι. Με αντιβιωση Βέβαια αλλα πέρασε…
Έλα σήμερα.

Ωραια!Ευτυχως που θα παιζουμε και μια μερα μαζι γιατι ουτε να ερθουμε να σε ακουσουμε δεν μπορουμε!!!χαχαχαχα!!!Να μου πεις τι να κανεις,αυτες ειναι οι μερες και οι ωρες που συνηθως δουλευουν οι μουσικοι…Γι αυτο ο Μυστακιδης το κανει Τεταρτες ο ανθρωπος,να μπορουμε να παμε να τον δουμε,να τον θαυμασουμε…

Καλή αρχή παιδιά. Αν προλάβω θα περάσω σήμερα να σας δω

Στο Εις την Πολιν ξεκιναμε απο την επομενη Κυριακη 6 Φεβρουαριου

Κυριακή μεσσημέρι βρεθήκαμε στο “Εις την Πόλιν”. Το μαγαζί το φοβερό όπως και το φαγητό του (το γνωρίζαμε από παλιά) αλλά και ο Ηλίας και ο Γιώργος απλά καταπληκτικοί!!! Μας παρέσηραν με τα τραγούδια τους μέχρι αργά το απόγευμα. Πάλι σουρωμένοι φύγαμε!
Σας ευχαριστούμε πολύ για το όμορφο μεσσημέρι που μας χαρήσατε.

Ενα μικρο δειγματακι απο το Εις την Πολιν. Το τριχορδακι ειναι απ τα ολοκαινουργια του Σταμκου, πραγματικο διαμαντι!!!

//youtu.be/Pjh_p8HnOAI

Hλια απο αυτα που ειχαμε δει οταν πηγαμε μαζι ειναι?Δεν αντεξες τελικα ε?χααχαα

Πολύ όμορφο! Μπράβο σας.
Ενδιαφέρουσα η τεχνική του κιθαρίστα, που παίζει τις άρσεις από κάτω προς τα πάνω!

Τελικά αυτή η τεχνική φοριέται πολύ… την βλέπω όλο και πιο συχνά, κι αν παρατηρήσεις κιθαρίστες πχ σε ελληνικές ταινίες, όχι κομπάρσους, το κάνουν πολλές φορές! Δίνει μια άλλη μουσικότητα -υπό προυποθέσεις- αλλά θέλει μια “προσαρμογή” στη δυναμική…

Μπράβο στα παιδιά, κρίμα που δεν είμαστε κοντά να τους ακούσουμε!

εξαιρετικός κιθαρίστας! και η κιθάρα του ενδιαφέρουσα, ξέρουμε εποχή/κατασκευαστή;
έχει πλάκα που σε μας η άρση (=σήκωμα) είναι κατέβασμα και μας φαίνεται περίεργο το “ανάποδο”! πχ ένα σκα κομμάτι (όλο άρσεις) θα παιζόταν με πραγματικές άρσεις (προς τα πάνω) ενώ ένα σέρβικο (αντίστοιχη ας πούμε αίσθηση) προς τα κάτω.

Εργοστασιακη ειναι απ΄οσο μου εχει πει ο Γιωργος (ο κιθαριστας). Πρεπει ο ιδιος να της εχει κανει ο,τι μερεμετακια υπαρχουν…