Εφημερον

Πάρτε και ένα δείγμα…:088:

//youtu.be/JxZ1-rwfIpg

//youtu.be/zzlynD_A1EU

//youtu.be/Z0meL0pkQos

Το διδυμο ειχε εμφανιστει στην Πριγκηπεσσα και δεν μπορεσα να παω , “εχασα” …:106:
Ελπιζω και ευχομαι να ξανατιμησουν την πολη μου τετοιες μελωδικες φωνες !!!:109:

Τινα , προσωπικα θελω να σευχαριστησω που μας παραθεσες τα βιντεακια , νασαι καλα !!!

Το Εφήμερο συνεχίζει καθημερινά όλη τη Μ. Εβδομάδα με ζωντανή μουσική (έως ΚΑΙ τη Μ. Παρασκευή!!). Τη Μ. Πέμπτη ξαναπαίζει ο Τούρκος σολίστας του σάζι.
Μετά τη Μ. Εβδομάδα (και για όσο επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες…) θα συνεχίσουν κάθε Τρίτη οι δύο κιθάρες και κάθε Τετάρτη Σκούτας-Μηταράκης.
Όσο προλαβαίνουμε ας τους απολαύσουμε!!

Λοιπόν έμαθα ότι στο ΕΦΗΜΕΡΟΝ Δευτέρες παίζουν Κουτρουμάνος - Μυταράκης και Τετάρτες Μυταράκης -Σκούτας. Εάν κάποιος ξέρει για Τρίτη Πέμπτη ας μας πει…

Πέμπτες Νιάρχος!

…Και Τρίτες ο Γιώργος Παπαδογιάννης και η Έφη Σαράντη ρεμπέτικα με κιθάρες. Πέρναγα απ’ έξω χθές επιστρέφοντας σπίτι και τους άκουσα. Παρήγορο το Εφήμερο…

Νιάρχος με τον Έ. Κοσμά.

Φώτη μπράβο είσαι μαγκάκι! όπως και ο φίλος σου με την κιθάρα! έχω δεί τα βίντεο σας στο youtube. Συγχαρητήρια μάγκες! αν έρχεσαι Ελλάδα και βρίσκεσαι με τον Νιάρχο (όπου είναι απο τα μέρη μου, Κορινθία) θα ήθελα να σε ακούσω απο κοντά!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:52 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:47 —

Όσο για τον Σκούτα και τον Μητταράκη τα λόγια είναι περιττά!!! Όσοι τους γνωρίζουμε μπράβο μας!

Από αυτή την Κυρακή το μεσημέρι (14/11) ο Μάριος Παπαδέας (τραγούδι-σαντούρι) και ο Γιώργος Παπαδογιάννης (τραγούδι - κιθάρα) στο Εφήμερο.

Τελικά κάθε άλλο παρά Εφήμερο είναι το μαγαζί του Άρη…Μάλλον διημερεύει συνεχώς…Κρίμα, θα ήθελα να ακούσω πάλι τον Μάριο αλλά αυτές οι εκλογές δεν λένε να τελειώσουν. Δεύτερη Κυριακή στην Νίκαια δικαστικός αντιπρόσωπος…Έμαθα όμως για μια ωραία ταβέρνα, παλιά υπόγα στην οδό Γρεβενών “του Μιχάλη” ή κάπως έτσι. Και λέω τελειώνοντας να την δοκιμάσω. Έχει ακούσει κανείς τίποτα;

Απ’οτι κατάλαβα Θοδωρή ο Μάριος θα είναι κάθε Κυριακή…

Θα ηθελα μια διευκρινηση…Ακουσα απο ενα φιλο οτι το συγκεκριμενο στεκι ειναι ωραιο κι εχει καλους μουσικους…Οταν ακουσα οτι ειναι ο Σκουτας με το Μυταρακη ειπα οτι πρεπει να παω…Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε οτι στο δωματιο που παιζουν τα παιδια εχει ελαχιστη 20 ΕΥΡΩ ενω στα αλλα δωματια δεν εχει…ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?..Τα λεφτα ειναι πολλα βαλτε το στο μυαλο σας…Δεν ειναι περιοδος για ελαχιστες και εκωφαντικες τιμες…Το να παω στο διπλα δωματιο μου ηταν παντελως γελοιο διοτι εγω ηθελα να ακουσω αλλα και να δω τα παιδια…Αλλιως θα καθομουν σπιτι και θα εβαζα τραγουδια στο youtube…AΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ…

Φίλε apobest το βρίσκω εύλογο να διαμαρτύρεσαι γιατί 20 ευρώ είναι πολλά (αν και πρώτη φορά ακούω για ελάχιστη κατανάλωση στο Εφήμερο…) θα πρέπει να σκεφτείς όμως και από την πλευρά των μουσικών και του μαγαζάτορα. Σε άλλα ποστ σ αυτό το φόρουμ φίλοι μας λένε ότι πληρώσανε 18 και 20 ευρώ για ένα ποτό!! Όταν με τη σημερινή οικονομική κρίση ο κόσμος δε βγαίνει και τα μαγαζιά είναι άδεια, πως θα πληρωθούν οι μουσικοί όταν 10 άτομα παίρνουν 6 μπύρες και απολαμβάνουν τους μουσικούς (και φωνασκούν κιόλας, το έχω δει με τα μάτια μου…) που βγάζουν την ψυχούλα τους όλη νύχτα ??? Εαν λοιπόν κάποιος θέλει να φάει και να πιει και να ευχαριστηθεί όλη νύχτα με τους καλύτερους μουσικούς σε τραγούδια που -δυστυχώς- δεν τα παίζουν πουθενά, πιστεύω ότι 20 ευρώ (και μόνο για τα τραπέζια κοντά στους μουσικούς, όπως λες) δεν είναι υπερβολή, τη στιγμή που τόσα δίνει κανείς σε μια μέτρια ταβέρνα ΧΩΡΙΣ μουσική! Μη ξεχνάς ότι οι μουσικοί δεν μπορούν να επιβιώσουν παίζοντας ΜΟΝΟ Παρασκευή και Σάββατο και ότι κάποια μαγαζιά όπως το Εφήμερο, το 25ράκι, ο Αρμενιστής, που βάζουν μουσική τις καθημερινές , ρισκάρουν να μη βγάλουν και τα έξοδά τους. Έχω δει να παίζουν οι μουσικοί όλη νύχτα για 2 μόνο παρέες! Δε θα πρέπει να πληρωθούν κανονικά??

Τότε μάλλον πρέπει να σερβίρει πατσά νωρίς το πρωί. :slight_smile:
Γειά σου ρε Θοδωρή!

Βρε παιδιά, το καταλαβαίνω απόλυτα να διαμαρτυρόμαστε για ένα κόστος που θεωρούμε υπέρμετρο, προκειμένου να ακούσουμε αξιοπρεπώς τη μουσική που μας αρέσει. Για μία σειρά από λόγους όμως, στους οποίους περιλαμβάνονται και τα λεγόμεντα της Toundas Priest παραπάνω, αλλά και άλλοι που μπορεί να άπτονται (αρκετά τραβηγμένο, βέβαια) μέχρι και βλέψεων εύκολου και γρήγορου πλουτισμού ή οτιδήποτε άλλου, ο κάθε επιχειρηματίας αποφασίζει μόνος του και εμείς θα το δούμε ως μία κατάσταση “take it or leave it”, που λένε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι. Σ’ όποιον αρέσει, δηλαδή, και η μόνη δυνατότητα διαμαρτυρίας που μας παρέχεται είναι, να απέχουμε.

Πάντως αν είναι για τραπέζι δίπλα σε τέτοιους “μάστορες”, χωρίς μικρόφωνα και οχλαγωγία από “παρείσακτους”, η ελάχιστη κατανάλωση είναι κάτι το λογικό.
Ουσιαστικά και στην Θεσσαλονίκη ισχύει κάτι ανάλογο εδώ και χρόνια.
Οι ρέκτες του είδους καταλαβαίνουν τις αναγκαιότητες που περιγράφει εύστοχα η tountas priest.
Η ποιότητα είναι ακριβό είδος μάγκες και θέλει θυσίες απ΄όλους.
Τι να πούμε και εμείς στην Θεσσαλονίκη με τις μετρημένες επιλογές που έχουμε;

H tountas Priest εχει δικιο…Οταν καθεσαι ενα ολοκληρο βραδυ και παιζεις για δυο παρεες και αυτες οι δυο παρεες παιρνουν να πιουν δυο μπυρες τοτε ο μαγαζατορας δε βγαινει…Αλλα πρεπει να μας καταλαβουν κι εμας…Πρεπει να κοιταξουν γυρω τους τι συμβαινει…Για πολλους απο εμας τα 20 ευρω ειναι σχεδον ο καθημερινος μας μισθος…Δε μπορω εγω παντως να βρω λυση…Κυριε Νικο Πολιτη εμενα η αποχη με βρισκει αντιθετο…Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να πιεσουμε να μειωθουν οι τιμες…Και δοξα το θεο αυτο εχει συμβει σε πολλα καταστηματα τον τελευταιο καιρο και ειναι ευχαριστο…

Όταν ένα μαγαζί είναι ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ με ζωντανή μουσική, πηγαίνεις και υπολογίζεις ότι ΘΑ ΦΑΩ, ΘΑ ΠΙΩ και Θα ΑΚΟΥΣΩ ΜΟΥΣΙΚΗ. Για τα δύο πρώτα δεν μπορείς να υπολογίσεις λιγότερο από 15 ευρώ (όχι να τσιμπήσεις, να φας). Οπότε εγώ, που γουστάρω κάργα Σκούτα Μυταράκη, δίνω και 5 ευρώ παραπάνω για να τους ακούσω από το ένα μέτρο. Πόσες φορές θα πάω άλλωστε μες τη χρονιά; 2-3-4 και πολλές λέω…
Μην γινόμαστε υπερβολικοί, μιλάμε για ταβερνάκι. όχι για καφετέρια…

Συμφωνώ ότι και οι μουσικοί πρέπει να πληρωθούν για να μπορούν να ζουν καλά.
Συμφωνώ και ότι οι τιμές πρέπει να πέσουν.
Συμφωνώ ότι (δυστυχώς) πρέπει να πληρώσω (ακριβά) αυτό που αγαπάω!
Αλλά ας πιάσουμε λίγο το θέμα της ποιότητας.

Καταρχήν η ποιότητα στην μουσική εμπεριέχει μέσα τις προσωπικές μας συμπάθειες, ορέξεις, γνώσεις, και κυρίως προτιμήσεις.
Εμένα προσωπικά τα ρεμπετάδικα στα οποία έχω πάει δεν με καλύπτουν όσο θα ήθελα εγώ. Κάθε φορά που πάω παίζουν πάνω κάτω τα ίδια τραγούδια. Και ουσιαστικά, ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ, ένα ολόκληρο βράδυ σε ρεμπετάδικο σημαίνει ότι θα ακούσω το πολύ 4-5 τραγούδια που με τρελαινουν ή που δεν τα ξέρω, τα ακούω πρώτη φορά και με τρελαίνουν. Θα μου πείτε πως αν ο καθένας πήγαινε σε ρεμπετάδικο και άκουγε ότι του αρέσει θα ήταν το τέλειο. Εμένα με ενδιαφέρει η ποικιλία στα τραγούδια και να μην περιορίζονται σε 10 συνθέτες όλο το βράδυ. Και αν μου παίξουν καλά, αν δηλαδή πληρούν τις προσωπικές μου απαιτήσεις, θα τους πληρώσω καλά. Νομίζω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σκούτας και ο Μυταράκης τα πάνε πολύ καλά και πληρούν ένα μεγάλο ποσοστό των προϋποθέσεων που θέτω εγώ. Οπότε κατε με, αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω για να τους ακούσω, γιατί είναι μετρημένα στα δάχτυλα τα σχήματα που καταφέρνουν να με εντυπωσιάσουν με τις μουσικές τους γνώσεις και το κέφι τους , και πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτω εγώ ως ποιότητα.

Παίδια για ΄μένα αυτό που κάνει ο Άρης είναι εκβιασμός! Αλλά εχε χάρη που είμαστε ΑΡΡΩΣΤΟΙ με τον Βάσιλακη και τον Μητσάρα!!!