Ερωτηση για λυρα!

Αν το μόνο που σου λείπει είναι τα παχη των χορδών, είμαι βέβαιος ότι δε θα δυσκολευτείς να τα βρεις. Πιθανότατα ακόμη και οι χορδέμποροι θα ξέρουν. Αλλά ακόμη και για τον Πετράκη που λέγαμε, δεν είναι δα καμιά απόκρυφη πληροφορία αυτό που ζητάς: πες πως είχες λύρα και θες ν’ αλλάξεις χορδές, δε θα ρωτήσεις; (Λέω τώρα εγώ… Μην προεξοφλήσω και τη γνώμη άλλων ανθρώπων!)

Καλή τύχη.

Γνωρίζει κάποιος τι τύπος λύρας είναι αυτή? Κατάγεται από κάποια περιοχή?

1 «Μου αρέσει»

Μπορεί να κάνω λάθος αλλα νομίζω είναι όργανο διακοσμητικό και μάλλον δεν παίζει. Είναι πολύ όμορφο αλλα δεν δείχνει να ακολουθεί κατασκευαστικούς κανόνες.
Και εξηγώ: Οι περισσότερες λύρες εκτος απο κάποιες βιολόλυρες, έχουν τις ακουστικές τρύπες τοποθετημένες έτσι ώστε να περνάει η ψυχή και να συναντά τον καβαλάρη.
Εδώ αυτό δε γίνεται. ο καβαλάρης έχει διάταξη πλακέ στις χορδές το οποιο σημαίνει οτι θα πρέπει να παίζεις και τις 3 χορδές μαζί. Το τόξο δεν νομίζω να είναι λειτουργικό έτσι όπως είναι φτιαγμένο.
Πάντως αυτος που το σκάλισε είναι μερακλής.
Θυμίζει παλιες λύρες κρήτης ή του αιγαίου αλλα δεν μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο.

Καλά το φανταζόμουνα…αλλά είπα και να ρωτήσω…

1 «Μου αρέσει»

Θα μπορούσε να είναι κάτι βαλκανικό; Λύρες χονδρικά παρόμοιες με τις διάφορες ελληνικές υπάρχουν στη Β. Μακεδονία και στην Κροατία, στη δε Βουλγαρία υπήρχαν επίσης, πριν η γκαντούλκα εκτοπίσει όλες τις άλλες παραλλαγές.

Αυτές οι τρεις τρύπες στην κεφαλή δε νομίζω να είναι τυχαία εκεί. Στη μεσαία είναι σίγουρο ότι έμπαινε ο κλέφτης που φέρνει τη μεσαία χορδή στη θέση της (έτσι όπως τη βλέπουμε τώρα είναι κουνημένη). Και στο κάτω δέσιμο των χορδών κάτι δεν πάει καλά.

Άρα λείπουν εξαρτήματα, άρα μπορεί και ο καβαλάρης να μην είναι ο αρχικός, και να είχε έναν πλατύτερο και στο πρέπον σχήμα με τις γωνίες, και να χάθηκε και να βάλαν άλλου οργάνου.

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει όλο μαζί σαν τουριστική απομίμηση, αλλά αυτό δεν αποκλείει να είναι απομίμηση συγκεκριμένου τύπου οργάνου.

Δεν γνωρίζω πολλά από λύρες…σκέφτηκα μήπως έμπαινε και καμιά συμπαθητική χορδή, γιατί λείπουνε και τρία στριφτάρια. Η χορδές που έχει πάνω είναι πλαστικές σαν μεσινέζα, το ίδιο και στο δοξάρι που σφίγγουνε και εκεί με ένα στριφτάρι. Αν και στο μέγεθος μοιάζει με μια λειτουργική λύρα, το καπάκι της είναι πολύ χοντρό και ίσος από το ίδιο ξύλο.
Σαν απομίμηση κάπου τύπου λύρας μου φαίνεται.

Ε ντάξει, δεν είναι όργανο λοιπόν. Για όλα τ’ άλα θα μπορούσαν να υπάρχουν εξηγήσεις, αλλά εδώ είναι η ουσία της κατασκευής.