Ερωτηση για καβαλαρη

καλημερα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα τη βοηθεια σας,το προβλημα μου ειναι στον καβαλαρη στο καπακι,οταν παιζω ακουγετε ενας ηχος(τσικ τσικ).γνωριζει καποιος γιατι το κανει αυτο?το οργανο ειναι τριχορδο με δυο καμαρια μπροστα απο τον καβαλαρη.διορθωνετε καπως?ευχαριστω

οπως καταλαβαινεις διαγνωση απο το τηλεφωνο δεν γινεται χωρις να ξαπλωσεις τον ασθενη:019:,αλλα επειδη μου ειχε συμβει κατι παρομοιο με σενα θα σου πω τρεις εκδοχες κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα:230:.
1)Με τις χορδες φιμωμενες ωστε να μην παλλονται κτυπα με το δακτυλο το καπακι παντου ειδικα πανω απο τα καμαρια.Ενδεχεται να εχει ξεκολλησει καποιο.Αν ειναι ετσι ,με το κτυπημα του δακτυλου θα εξακολουθει να ακουγεται,οποτε θελει κολλημα (ναι γινεται).:237:
2)Αν παιζεις και σε καποιες νοτες δεν ακουγεται ισως συντονιζεται κατι.Καμμια χορδη που να περισσευει να ακουμπαει καπου…:257:
3)μπορει κατι να εχει ραγισει ,ξεκολλησει κατι στο καβαλαρη.δοκιμασε να αλλαξεις καβαλαρη.:043:

παντως ενα ειναι σιγουρο,μην το αφησεις,ο ηχος ειναι προειδοποιηση:026:

Πολυ πιθανο οι χαρακιες του καβαλαρη να εχουν μεγαλυτερο φαρδος απο την χορδη οποτε παιζοντας να μετακινουνται και να παραγουν αυτον τον ηχο που περιγραφεις.:089:

καλημερα,πως θα ξεκολλησω μια εβενινη ταστιερα απο μπαγλαμα?και με τι θα την ξανακολλησω?