Επισκεψη στο Βαμβακα (;)

Ποσο τελικα επιρρεαζει το κοστος η αγορα ή παραγγελια οργανου ‘‘απο τη πηγη’’ και οχι απο εναν οργανοποιο εξωτερικο (ουσιαστικα μεταπωλητη)…γιατι να παρω απο αυτον και οχι απο καποιον αλλο που ειναι παραγωγος (δεν αναφερομαι αποκλειστικα στον Βαμβακα) χωρις βιτρινα -ζητωντας βεβαια και συγκεκριμενα χαρακτηριστικα,οχι μονο αισθητικα αλλα και ηχητικα και να παρακαμψω ετσι το εμποριο;

*Γιατι κατι ψυλλοι στα αυτια μου,λενε οτι οι διαφορες στο κοστος ειναι τεραστιες!

σωστή σκέψη, αλλά αν ψάχνεις προς αυτήν την κατεύθυνση θα βρεις μόνο παραγωγικά όργανα, με όλους τους συμβιβασμούς που συνεπάγεται αυτό (χαρακτήρας, ποιότητα, δυνατότητα επιδιόρθωσης, αξία μεταπώλησης). αν το κάνεις λόγω κόστους, τόσο χρόνο που αφιερώνεις πχ για τον βαμβακά (μια και τον ανέφερες) μπορείς να ψάχνεις στις αγγελίες για όργανο καλύτερης κατηγορίας.

Φιλε μου liga…δυστυχως ακομη δεν εχω πειστει για αυτη τη τεραστια ηχητικη διαφορα του ενος με τον αλλο …ουτε και την ελλειψη τεχνογνωσιας του ενος σε σχεση με τον αλλο παλι που να δικαιολογηθει αυτη η επιλογη…εννοω οτι ο χαρακτηρας προφανως αν παραγγειλω θα ειναι αμιγως δικης μου επιλογης αισθητικα και στις 2 περιπτωσεις…οσο για το ηχητικο κομματι αν ζητησω ενα οργανο πριμο ή μπασο δεν εχω την αισθηση οτι δεν θα μου το βγαλει ο ενας ή ο αλλος…γιατι να μην ειναι εφικτη η δυνατοτητα επιδιορθωσης και στις 2 περιπτωσεις? τελικα νομιζω οτι θα συμφωνησω μαζι σου στο θεμα της μεταπωλησης οπου οντως η ετικετα του ‘‘ταδε επωνυμου οργανοποιου’’ προσδιδει αξια.

μιλάω για τεχνικές κατασκευής που εφαρμόζονται και υλικά που χρησιμοποιούνται σε ένα παραγωγικό μπουζούκι -δηλαδή, σχετικά εύκολο και γρήγορο στην κατασκευή του, ώστε να μπορεί να είναι φθηνό. επίσης, συνήθως θα έχει έναν στάνταρ δημοφιλή ήχο και χαρακτηριστικά γενικότερα, ώστε να πουληθεί και να πάρει σειρά το επόμενο.
εννοείται πως δεν τα καταδικάζω, αν εξαιρέσουμε τα φτηνιάρικα (τα λεγόμενα τουριστικά), πλέον είναι αξιοπρεπή και σωστά όργανα. ειδικά όταν έχουν σωστά καλούπια και μελετημένες αναλογίες, και δεν ξεπέφτουν πολύ στα υλικά. κάποια αντέχουν και στο χρόνο, όπως τα μαθητικά μπουζούκια του τσακιριάν, οι κιθάρες του μουρατίδη, κλπ.
ο ήχος τους όμως κινείται σε περιορισμένα πλαίσια (σύγχρονου) ήχου, με μεγάλα σκάφη, παχιά λούστρα, και τετράχορδο στήσιμο γενικότερα. και λείπει αυτό το κατιτίς παραπάνω στον ήχο και στην φροντίδα ενός ξεχωριστά προσεγμένου οργάνου. όσο για την επισκευή, κάποιες τεχνικές/υλικά επιτρέπουν επισκευές και κάποια πιο δύσκολα (κόλλες, ταστιέρες, κα).
κακά τα ψέμματα, σε λεπτομέρειες που ούτε καν φανταζόμαστε (ενώσεις, καβαλάρηδες, τάστα), έχει πολλά μεροκάματα διαφορά -και γνώση/εμπειρία βεβαίως!

Kαταλαβα σε τι λεπτομερειες εστιαζεις και σιγουρα οτι περιγραφεις ειναι λογικο και υπαρκτο…απλα πεφτουμε παλι στη λογικη ‘‘η κοτα και το αυγο,το αυγο και η κοτα’’ αφου ηδη αυτος ο φαυλος κυκλος δειχνει να ειναι ατερμονος καθως ολα αυτα που περιγραφεις και περιγραφω εμπιπτουν στις προηγουμενες αναλυσεις…αν ο επωνυμος οργανοποιος παραγγελνει τελικα για εμενα δηλαδη το οργανο μου σε αυτον που θα μπορουσα να παω εγω μονος μου…φυσικα αυτη η συζητηση μαλλον αναδεικνυεται σε ματαιη νομιζω και ανευ αποτελεσματος καταληκτικου…

ξαναδιάβασα από την αρχή το θέμα, και ίσως εντόπισα μια παρανόηση: μιλάμε για μπουζούκια διαφορετικής κατηγορίας από αυτές που ορίστηκαν εδώ. αναλόγως τα λεφτά και τις απαιτήσεις πάς εκεί που θες. για φτηνό αξιοπρεπές όργανο πας απ’ευθείας στην πηγή, για οικονομική λύση αλλά με φροντίδα/αναβάθμιση (και μετά την αγορά) πας στον μάστορα/μεταπωλητή, και από κει και πέρα περνάς μερόνυχτα με τον μάστορα της αρεσκείας σου…
το κουράσαμε, ε;

Απλα απο αυτα που εχω ερευνησει στην αγορα μετα απο επισκεψεις σε καταστηματα,το χωρο μας εδω,απο αγγελιες,φωτογραφιες,βιντεο,μαγαζια και επαγγελματιες παικτες…συμπεραινω οτι ή παω στον ταδε ‘‘α,β,γ,’’ οργανοποιο με βιτρινα,παραγγελνω οπως το θελω και πληρωνω 1500+ ή παω στον '‘φ,χ,ψ,’'οργανοποιο (ισως και φασονιστα) χωρις βιτρινα και παιρνω το ιδιο στα 1000.
Αλλωστε ειναι και νομος του εμποριου…οι μεσαζοντες οσο περισσοτεροι τοσο μεγαλυτερο το κοστος.
Αυτα.

Νικόλα σίγουρα το κουράσαμε.Απλά να κάνω μια τελευταία ερώτηση,με ένα υποθετικό σενάριο,που όμως τελευταία το έχω δει αρκετά συχνά.Παίρνουμε ένα όργανο αξίας π.χ.1500 EURO από φασονίστα,στην τιμή των 1200.Μετά από 2-3 μήνες,το όργανο αλλάζει συμπεριφορά,και "χάνει"πολύ σε ποιότητα ήχου.Ο φασονίστας δεν μπορεί να μας εξυπηρετήσει, και απευθυνόμαστε σε άλλον οργανοποιό,ο οποίος πραγματικά μας παραδίδει “άλλο” όργανο.Και η ερώτηση τώρα.Πόσο θα πρέπει να χρεώσει την όποια επισκευή-βελτίωση έκανε;

Nα ρωτησω με απολυτη ειλικρινεια? μπορει να ‘‘πεσει’’ ενα οργανο σε λιγους μηνες? γιατι?

Προσωπικά τον Βαμβακά και τα οργανά του δεν τα ξέρω , επίσης πραγματικά δεν γνωρίζω ποιός σοβαρός οργανοποιός θα αναθετε σε άλλον να φτιάξει οργανα αντι για τον ίδιο.
Φίλε Nikosn τι σημασία έχει πόσο θα σου πάρει για την επισκευή απο την στιγμή που πλέον δεν θα μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Φαντάζομαι οτι αφου έχει καπακωθεί το όργανο τι μπορεί να πειράξει μετά, αν δεν έχει φτιάξει ο ίδιος οργανοποιός τα καμάρια , τον εμποτισμό του καπακιού , η ακόμα και το βερνίκι. Άντε να σου αλλάξει καβαλάρη , να σου περάσει καινουργιο βερνίκι και ίσως να διαμορφώσει αν μπορεί κάπως τα καμάρια. Αλλά το κόστος ίσως φτάσει να είναι ίδιο αν το έπερνες κατευθείαν απο τον οργανοποιίο.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:17 —

Ναι μπορεί να πέσει ένα όργανο και σε λιγότερο χρόνο, αν ο Φασονίστας ή ακόμα και κάποιος οργανοποιός θέλει να σου πουλήσει όργανο θα το κάνει σε βάρος της μακροβιότητας και της φυσικής εξέλιξης του οργάνου. Δηλαδή θα μπορούσε να προβουλιάζει λίγο το καπάκι εκεί που βρίσκεται ο καβαλάρης για να βγάλει την φωνή αμέσως ( αυτό εκτός απο το ματί μπορείς να το καταλάβεις και απο τον καβαλάρη ο οποίος θα κουνιέται πολύ ευκολα απο την θέση του, δηλαδή μετά απο ένα τραγούδι θα έχει αλλάξει θέση ολόκληρος ο καβαλάρης!!). Αυτό αυτόματα σημαίνει οτι το οργανο έχει ημερομηνία λήξης γιατι το καπάκι αργά η γρήγορα θα κάτσει…και μπαίνουμε σε άλλες περιπέτειες

Καταλαβα τι επισημαινεις φιλε alchimisti.
Το θεμα ειναι νομιζω ομως κατι που δεν αφορα απαραιτητα τον φασονιστα…θα μπορουσε να συμβαινει στον οιοδηποτε επωνυμο κατασκευαστη…μαστορας ο ενας,μαστορας και ο αλλος…τη δουλεια τους χαλανε αμφοτεροι αν κανουν ‘‘τερτιπια’’…αν βγει στη τελικη στραβο το κλιμα που λεει και ο λαος μας το πας πισω και ζητας αποκατασταση με οποιο τροπο…

[QUOTE=alchimistis;222817]Φίλε Nikosn τι σημασία έχει πόσο θα σου πάρει για την επισκευή απο την στιγμή που πλέον δεν θα μπορεί να κάνει πολλά πράγματα. Φαντάζομαι οτι αφου έχει καπακωθεί το όργανο τι μπορεί να πειράξει μετά, αν δεν έχει φτιάξει ο ίδιος οργανοποιός τα καμάρια , τον εμποτισμό του καπακιού , η ακόμα και το βερνίκι. Άντε να σου αλλάξει καβαλάρη , να σου περάσει καινουργιο βερνίκι και ίσως να διαμορφώσει αν μπορεί κάπως τα καμάρια. Αλλά το κόστος ίσως φτάσει να είναι ίδιο αν το έπερνες κατευθείαν απο τον οργανοποιίο.[COLOR=Grey]

Έχει μεγάλη σημασία φίλε μου Αλχημιστή,άλλωστε δίνεις ο ίδιος την απάντηση παρακάτω,λέγοντας ότι το κόστος μπορεί να φθάσει το ίδιο,ή να το ξεπεράσει κατά πολύ ,-λέω ΄γω τώρα-.Και σαφώς μπορεί,να μην μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα όπως λες,αλλά και το αντίθετο.Μην ξεχνάμε τον μακαρίτη τον ΖΟΖΕΦ,που έκανε ολόκληρες εγχειρήσεις στα όργανα,και τους άλλαζε χαρακτήρα.
Φίλε bourbou,μην προσπαθούμε να τα ισοπεδώσουμε όλα λέγοντας ότι,την αξία την δίνει το όνομα,και η ετικέτα μόνον,γιατί έτσι μιλάμε με απόλυτες έννοιες,και η κουβέντα πάει σε άλλα μονοπάτια.Έχω πει σε άλλη κουβέντα,ότι όσο δύσκολο είναι να δημιουργήσεις ένα καλό όνομα, ακόμα πιο δύσκολο είναι να το διατηρήσεις.Και ναι δέχομαι ότι σε 100 όργανα ενός φασονίστα μπορεί να βρεις 2-3 που αξίζουν παραπάνω από την τιμή τους,δεν είναι όμως αυτός ο κανόνας,αλλά η εξαίρεση.Και σαφώς έχεις όλο το δικαίωμα να ψάξεις να βρεις αυτά τα 2-3 καλά όργανα,-εφ όσον σε αφήσει να κάνεις τόσο σχολαστικό ψάξιμο-,δεν μπορείς όμως να λες αβασάνιστα,"την αξία την δίνει η ετικέτα"Κάποιος που δεν ξέρει από όργανα,αποπροσανατολίζεται,και δεν βοηθιέται με αυτόν τον τρόπο.Είναι σαν να του λες τι FIAT τι MERCENTES.Μόνον η φίρμα αλλάζει.Και φυσικά αυτό δεν ισχύει.

συγγνώμη, αλλά μου φαίνεται περίεργο, αν μετά από τόση έρευνα δεν βρήκες ούτε έναν που να φτιάχνει εξαρχής όργανα -και να το φωνάζουν και τα ίδια τα όργανα. πολύ ισοπεδωτικό αυτό που λες. να σε βοηθήσω λίγο… καφετζόπουλος, φρονιμόπουλος, ραπακούσιος, παπαδάμου… σου θυμίζουν οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί; μιλάω κατ’αρχήν εμφανισιακά, και κατασκευαστικά/ηχητικά βεβαίως. χωρίς να σημαίνει πως και άλλοι οργανοποιοί που φτιάχνουν πιο συνηθισμένα μπουζούκια (εμφανισιακά) δεν είναι μοναδικοί, απλά μιλάω για χτυπητές περιπτώσεις που θα έπρεπε να τις είχες διακρίνει από φωτογραφίες και μόνο.
βασικά αν βγάλω την λέξη “το ίδιο” από το μήνυμά σου γενικά συμφωνώ, αλλά ξαναλέω: πρώτον έχουν πέσει οι τιμές και δεύτερον αυτά που δεν βλέπουμε (ειδικά σε νέο όργανο) να μην τα παραβλέπουμε.
φιλικά, νίκος

Εχω οργανο μοναδικου χαρακτηρα και κατασκευης.Σπουρδαλακης. (προκειμενου να κατανοησετε το βαθος και την ενταση του προβληματισμου και αναζητησης μου)

τώρα ακόμα περισσότερο δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου, βρήκες στο χιλιάρικο, όργανο ίδιο με αυτό που χρυσοπλήρωσες στον σπουρδαλάκη;
εμφανισιακά το θεωρώ απίθανο, μιας και οι φιγούρες είναι κομμένες ειδικά για τα όργανά του με λέιζερ (αν δεν κάνω λάθος), αν και τα σκάφη του έχω την εντύπωση πως τα παίρνει έτοιμα. ξαναλέω πως δεν με ενοχλεί αυτό, εφ’οσον δηλώνεται.
σε ήχο, σε στήσιμο, σε σταθερότητα, κι εγώ έχω βρεί καλύτερα όργανα σε καλύτερη τιμή.
κρίμα να το προσωποποιούμε όμως…

Nικο προφανως και οχι γιατι πραγματικα ο Χρηστος εγκειται στη κατηγορια των ιδιαιτερων και διαφορετικων κατασκευαστων οσο και μοναδικων απο θεμα χαρακτηρα,εμφανισης και ηχου…(οπως Ραπακουσιος,Παπαδαμου κλπ) που τα οργανα τους λενε το ονομα τους χωρις να κοιταξεις ετικετα…για καποια αλλα ομως? σκεψου τι ‘‘format’’ ομως και που θα εχεις συναντησει ιδια…και εννοω ιδια.Οχι παρομοια.
Εκει ειναι η ενσταση μου…και ισως παραλειψη μου δεν το ειχα επεξηγησει καλυτερα αρχικως…(απλα δεν ηθελα να μπω σε ονοματολογια,οχι αυτων που τα οργανα τους ειναι ιδια,ουτε αυτων που δεν ειναι…και εννοειται οτι μιας και ειπαμε 2-3 ονοματα σημαινει οτι ισχυει η αναφορα μου περι φασον παραγγελιες,για οσους δεν ειπαμε ως εξαιρεσεις!)

΄Κατ ΄αρχήν ο Χρήστος στο εργαστήριό του φτιάχνει και σκάφα(η).Ακόμα έχει τζουράδες όχι κατασκευασμένους από εκείνον,αλλά με την δική του φροντίδα και εγγύηση.Και όλοι ξέρουμε για τι εγγύηση μιλάμε.Και φυσικά έχουν δική τους προσωπικότητα τα όργανά του και “δείχνουν” από μακριά.Αλλά ας πάρουμε πιο συμβατικές περιπτώσεις,οργανοποιών που δουλεύουν σχέδια πιο κοντά σε αυτό που έχουμε συνηθίσει τόσα χρόνια.Ας πούμε ότι βλέπουμε ένα όργανο ενός φασονίστα,και ένα όργανο που έχει φτιάξει ο Καρβούνης ή ο Βαρλάς,και δεν το αναγνωρίζουμε οπτικά.Μόλις το πιάσουμε στα χέρια μας δεν είναι το φως φανάρι;

αυτό το έχω πάθει πολλές φορές με όργανα του Κλεφτογιάννη και του Καρβούνη, αλλά του Σπουρδαλάκη είναι αδύνατον να τα μπερδέψεις όπως και του Καφετζόπουλου.
Τι το ψάχνουμε ρε παιδιά όμως? Και μόνο ότι συζητάμε κάποια συγκεκριμένα ονόματα σε αυτό το forum ή και έξω από αυτό, στην πιάτσα όπως λέμε, σημαίνει κάτι! Και δεν υπάρχει κανένα κρυμένο μυστικό προμηθευτή που θα το ανακαλύψουμε και θα γλυτώσουμε το κόστος που χρεώνει ο κάθε οργανοποιός.

Και γιατί δηλαδή να το γλυτώσουμε αφού το αξίζουν?
Δηλαδή αν κάποιος γουστάρει BMW ψάχνει να την πάρει σε τιμή HYNDAI?
Τα γούστα και η καψούρα πληρώνονται στην ζωή.
ΥΓ1…πείτε μου ότι δεν είμαι ο μόνος που τα πληρώνω ρε παιδιά?:082:
ΥΓ2 η μόνη περίπτωση να γλιτώσει κόστος κανείς, είναι με τα μεταχειρισμένα-σχεδόν καινούργια, σαν αυτό που πουλάει ο BOURBOU του Σπουρδαλάκη

Συμφωνω απολυτα σε ολα.

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον τη συζήτηση και θα ήθελα να καταθέσω την άποψη μου μέσω … ρητορικών ερωτημάτων.
Μήπως - εξαιτίας του “έρωτά” μας για τα όργανα - έχουμε υπερεξιδανικεύσει το επάγγελμα του οργανοποιού και όλη την διαδικασία κατασκευής ενός οργάνου; Γιατί αμελούμε τελείως το γεγονός οτι αναφερόμαστε σε πλαίσιο παραγωγής που εμπίπτει στους κανόνες της οικονομίας περί προσφοράς και ζήτησης; Γιατί άθελα μας αδικούμε τους ίδιους τους οργανοποιούς; Τους έχουμε κατατάξει - και ζητώ να με διορθώσετε εαν κάνω λάθος - σε σκαφάδες, συναρμολογητές, α’ κατηγορίας, β’ κατηγορίας, champions league…Σίγουρα ο κάθε οργανοποιός βγάζει το δικό του στοιχείο σε κάθε όργανο, σίγουρα ο καλύτερος οργανοποιός του κόσμου προκειμένου να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αγοράς ή για να προλάβει την ζήτηση θα πάρει και έτοιμα σκάφη και όργανα ολόκληρα αλλά όλα αυτά περι “μαγικού αγγίγματος” του τάδε που προσδίδει την τάδε “μαγική” χροιά μέσω κάποιας “μυστικής” τεχνικής, εγώ προσωπικά τα ακούω ολίγον βερεσέ…