Επισκεψη στο Βαμβακα (;)

Ούτε μαγικό άγγιγμα,ούτε μαγική χροιά,τίποτα από μαγείες,βασκανίες,βουντού,κ.λ.π.Απλά ο οργανοποιός έχει βρει κάποιες ρυθμίσεις οι οποίες κάνουν το όργανο να ηχεί “αλλοιώτικα”,και τις οποίες ρυθμίσεις οι περισσότεροι τις κρατάνε για τον εαυτό τους.Είναι γεγονός ότι όταν πήγαινες στον Ζοζέφ για ψιλοδουλειά του καβαλάρη και βιαζόσουν και έπρεπε να το πάρεις άμεσα,σε έστελνε στο καφενείο για καφέ.και σου έλεγε έλα σε δυο ώρες να το πάρεις,φυσικά για να μην δεις τι ακριβώς έκανε.Το όργανο ρυθμίζονταν σωστά,και ο ήχος ήταν αυτός που έπρεπε.Αυτό σε κάποιους μπορεί να φαντάζει μαγικό,δεν είναι όμως.Για να πιστέψεις όμως ότι συμβαίνει,πρέπει να το δεις.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ.Που τις περισσότερες φορές όμως σε όργανα φασόν δεν γίνεται με τέλειο τρόπο,γιατί απαιτεί χρόνο.

Θα κανω μια τελευταια ‘‘διαολιά’’ και θα δω πως θα εξελιχθει…αν παραγγειλω οργανο σε ‘‘φασονιστα’’ λοιπον…και του ζητησω και ηχο συγκεκριμενο…και μου υποσχεθει οτι θα μου τον δωσει…τελικα κατα ποσο το οργανο ειναι μαζικης παραγωγης;
:092:

@mih7mit5: δεν τους κατέταξε κανείς, ο καθένας ορίζει την πορεία του και διαλέγει πού θέλει να φτάσει. είναι όλοι οι υδραυλικοί ή όλοι οι μηχανικοί ίδιοι; όλοι οι μουσικοί ή όλοι οι ηθοποιοί; η αναγνώριση βέβαια από τον πελάτη/κοινό είναι ένα ζήτημα. μαγείες λευκές ή μαύρες δεν υπάρχουν, ούτε μίλησε κανείς για κάτι τέτοιο.
@bourbou: προφανώς και δεν θα είναι μαζικής παραγωγής. έχω δει εξαιρετικά όργανα να βγαίνουν από εργαστήρια που λόγω τζίρου δίνουν βάση στη μαζική παραγωγή, με το ανάλογο κόστος βέβαια. είναι βέβαια ένα ερώτημα (και καθόλου ρητορικό -επιτέλους) κατά πόσον κάποιος που έχει ειδικευτεί και συνηθίσει σε τεχνικές μαζικές παραγωγής, μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα σε άλλη φιλοσοφία κατασκευής.

@ liga rosa
Νικο μου αρεσει που αρχιζουμε να συγκλινουμε!:088:

Σαφώς και δεν υπάρχουν μαγικά…υπάρχει καλή τεχνική, σωστά υλικά και ποιοτική κατασκευή…Απο εκεί και πέρα όμως ας μην αναγάγουμε την τέχνη σε επιστήμη…Βιομηχανικά μυστικά στην εποχή της διάχυσης της γνώσης δεν υπάρχουν. Οι κιθάρες που παράγονται παγκοσμίως δεν είναι μαζικής παραγωγής; Ακόμα και τα καλύτερα εξ αυτών μοντέλα - των αρκετών χιλιάδων ευρώ -
βγαίνουν απο ένα τέτοιο σύστημα παραγωγής. Και όμως είμαι σίγουρος πως στα βάθη της Ανδαλουσίας ή στα σοκάκια της Βαλένθια κάποιος μάστορας ισχυρίζεται ακόμη πως φτιάχνει τις καλύτερες κλασσικές κιθάρες γιατι τρίβει τον καβαλάρη με το δέρμα μιας σαύρας της ερήμου…Και ζητά γη και ύδωρ για να φτιάξει μια…Προσωπικά αδυνατώ να το πιστέψω…

ΥΓ. Καταλαβαίνω την ποιοτική διαφορά που μπορεί να έχει ένα όργανο 2000ευρώ με ένα όργανο μαζικής παραγωγής 400ευρώ. Την χρηματική διαφορά των 1600ευρώ δεν καταλαβαίνω.

Εν μέσω οικονομικής κρίσης καταλαβαίνω πως προκείπτει κάθε φορά το οικονομικό ζήτημα και ειναι φυσιολογικό. Όμως η κουβέντα αυτή μου θυμίζει κουβέντες- παζάρια με μαγαζάτορες οταν κανονίζουμε να παίξουμε εκεί σου λέει ο αλλος ζητάς φίλε μου 80 ευρω για 3-4 ωρες ,ποιος παίρνει 80 ευρώ για 4 ώρες? Το ερώτημα του μαγαζάτορα θεωρητικά έχει βάση , πρακτικά όμως σε συγκρίνει με το μεροκάματο ενός ανειδίκευτου εργάτη χωρίς να υπολογίζει το χρόνο της μέλέτης που έχει κάνει , τον χρόνο για τις πρόβες και όλα τα υπόλοιπα. Έτσι λοιπόν συγκρίνουμε τον οργανοποιό με κάποιον μαραγκό που απλά ξύνει ξύλα και συναρμολογεί. Προφανώς και δεν είναι έτσι αν ήταν όσοι ήταν καραβομαραγκοί ή ξυλουργοί θα έφτιαχναν και μπουζούκια. Το κόστος του μπουζούκιού και αν αξίζει η όχι είναι σαφως υποκειμενικό θέμα χωρίς όμως να σημαίνει ότι δεν υπάρχούν και κάποια λογικά όρια. Θυμάμαι παλαιότερα για που είχε πάρει και διαστάσεις δικαστικής διαμάχης ( αλήθεια τι έγινε με αυτη την ιστορία) για το αν αξίζει ενα μπουζούκι 5000 ή όχι. Απλά ας μην περιμένουμε όπως είπε ένας φίλος να έχουμε BMW σε τιμή KIA. Προσωπικά απο την εμπειρία μου με κλασσικά όργανα αυτά τα χρήματα που εχω ξοδέψει σε φθηνά όργανα απλά για να μελετάω ή να κανω την δουλειά μου συνολικά θα ήταν αν έπαιρνα εξ αρχής ένα όργανο στα 2-3 χιλιάδες ευρω

Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε alchimisti. Η λεπτομέρεια στην δουλειά ενος μαραγκού που ξύνει ξύλα είναι ίδια με την λεπτομέρεια με την δουλειά ενός οργανοποιού. Η χρήση του τελικού προϊόντος είναι διαφορετική. Δεν ξέρω πόσοι απο εμάς γνωρίζουν πραγματικά την μια δουλειά ή την άλλη αλλά επειδή είμαι γιος επιπλοποιού-μαραγκού μπορώ να έχω άποψη…Η κατασκευή ενός μουσικού οργάνου υπακούει παγκοσμίως σε ορισμένους κανόνες που βασίζονται σε συγκεκριμένες ιδιότητες των υλικών σε συνδυασμό με τη φυσική των κυμάτων και της παραγωγής ήχου. Αν είσαι επαγγελματίας οργανοποιός τις εφαρμόζεις και έχεις ένα σωστό όργανο. Πείτε το βιομηχανικό, πείτε το φασονίστικο, πείτε το χειροποίητο με εξωτικά ξύλα των Ινκας, πείτε το όπως θέλετε, αλλά έχεις ένα ΣΩΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ. Απο εκεί και πέρα το πόσα χιλιάρικα θέλεις να βάλεις επάνω του είναι προσωπικό θέμα του καθενός (και της προσωπικής του ματαιοδοξίας). To αυτοκίνητο σαν όχημα πρέπει να μπορεί να σε μεταφέρει παντού με ασφάλεια και άνεση. Είτε το σέρνουν 500 είτε 50 άλογα, είτε έχει ακρυλικό χρώμα είτε είναι απο ανθρακονήματα φτιαγμένο…Αυτή είναι η ένσταση μου ως προς την κατηγοριοποίηση μαστόρων και οργάνων…

Η πιο ακριβή τιμή που έχω δει σε μπουζούκι είναι αυτή εδώ.

Ίσως έτσι γίνει σαφές.

:019: Αντιναυαρχος ε.ε.! αχαχα! πληρωμενος με μισθο τμηματαρχη! Απιστευτο γελιο! Να εισαι καλα ρε Νικο!

Νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος παίρνεις σαν δεδομένο ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο που το διέπουν οι αρχές τις φυσική και αν αυτό το ακολουθήσει κάποιος θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό τουλάχιστον στην ελληνική οργανοποιία δεν ίσχυει απο αυτά που γνωρίζω αλλιώς ο κάθε οργανοποιός θα μπορούσε να επαναλάβει το συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα, όμως αυτό βλέπουμε ότι δεν συμβαίνει μπορεί ο ίδιος οργανοποιός με τα ίδια ξύλα , την ίδια μέθοδο , την ίδια τεχνική να βγάλει δυο εντελώς διαφορετικά όργανα. Πάρε σαν παράδειγμα τις κιθάρες μαζικής παραγωγής όσο η τιμή ανεβαίνει τόσο περισσότερο επεμβαίνει το ανθρώπινο χέρι στο όργανο αυτό σε σχέση με τις μηχανές…Η τεχνογνωσία , ο πειραματισμός και το after sales care είναι αυτό που πληρώνεις παραπάνω. Ένα όργανο των 400 ευρώ αν κάτσει το καπάκι δε θα μπορείς να απαιτήσεις και πολλά, ούτε πρόκειτε να σου αλλάξει ο άλλος καπάκι σε οργανο που αξίζει 400 ευρώ.

Την άποψη των περισσότερων περί ακριβού οργάνου την γνωρίζω απο αυτά που διαβάζω εδώ μέσα. Νόμιζα όμως οτι κάνουμε μια συζήτηση ενηλίκων στα πλαίσια συγκεκριμένου χώρου και σοβαρότητας, και μάλιστα σε τέτοια χρονική στιγμή για την κοινωνία μας που τα 50? (πόσο μάλλον τα 1600?) κρίνουν την καθημερινότητα μας…Προτιμώ την αντιπαράθεση απόψεων και επιχειρημάτων.

ΥΓ. Εντάξει όποιος δεν μπορεί να τα πεί ας τα ζωγραφίσει…ή ας ανεβάσει κανένα βίντεο ακόμα…ή ας διαβάσει το παραμύθι με τον γυμνό βασιλιά…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:53 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:39 —

Συμφωνώ. Απο ενα όργανο των 400? δεν έχω την απαίτηση να κρατήσει μια ζωή. Δεν μπορώ να απαξιώνω όμως τα 400? ούτε αυτούς που κατασκευάζουν τέτοια όργανα. Όσον αφορά την κατασκευή, θεωρώ οτι υπάρχουν συγκεκριμένες αρχές που θα οδηγήσουν στην κατασκευή ενός σωστού οργάνου. Αν αυτό βγεί πρίμο, μπάσο, φωνακλάδικο, ή όχι σαφώς και θα εξαρτηθεί απο πολλά άλλα στοιχεία και πινελιές του κατασκευαστή. Μπορεί δυο όργανα να μην βγούν ίδια ως προς αυτά τα στοιχεία αλλά τουλάχιστον θα είναι σωστά όργανα…Αλίμονο ρε παιδιά αν δεν υπάρχει ένας μπούσουλας…

δυο πράγματα μόνο:
ένας οργανοποιός είναι πρώτα απ’όλα καλός ξυλουργός, φτιάχνει ένα αντικείμενο από ξύλο, το οποίο είναι όμορφο, αντέχει μεγάλες τάσεις, και βγάζει ωραίο ήχο. εξάλλου αρκεί να δείτε τις ξυλοκατασκευές που έχουν φτιάξει οι οργανοποιοί στα εργαστήριά τους -πάγκους, πατάρια, κλπ.
αν γράφαμε από την αρχή αυτό που θέλουμε να πούμε χωρίς ρητορικές ερωτήσεις, υπερβολές, υποθέσεις… δεν θα τρώγαμε τόσες σελίδες για να καταλάβει ο ένας τί εννοεί ο άλλος. εν πάσει περιπτώσει, ας κάτσει κάποιος να διαβάσει και τα 227 μηνύματα, κι αν έχει κάτι καινούριο να πει ας το πεί.
ξέρω, πάλι γίνομαι εριστικός και να με συμπαθάτε…

Συμφωνώ αγαπητέ φίλε liga rosa…Την παρατραβήξαμε την κουβέντα χωρίς ιδιαίτερο λόγο…

Κατ αρχήν το σχόλιο δεν απευθυνόταν σε σένα προσωπικά,απλά από το δικό σου σχόλιο πήρα την αφορμή.Και βέβαια κάνουμε συζήτηση ενηλίκων,-το φόρουμ έχει ελάχιστα ανήλικα μέλη-.Τα επιχειρήματα όμως στενεύουν όταν το θέμα έχει συζητηθεί ένα σωρό φορές.Δηλαδή πόσο πρέπει να στοιχίζει ένα όργανο,και γιατί ο οργανοποιός να βγάζει τόσα,και από που προκύπτει αυτή η διαφορά τιμής.
Ε ΑΜΑΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.Κάντε μια αναζήτηση στο φόρουμ να δείτε σε πόσες σελίδες γυρνάει εκεί η κουβέντα.Στο συγκεκριμένο τόπικ ,μιλάμε για έναν οργανοποιό,και αντί να σταθούμε στα της εργασίας του,καταλήγουμε στα ίδια και στα ίδια.Γιατί είναι πράγματα χωρίς απάντηση.Γιατί έτσι είναι η αγορά.Γιατί οι τιμές βγαίνουν και από τα υλικά,και από τον χρόνο εργασίας.Και από πολλούς παράγοντες ακόμα.Και ναι δεν υπάρχει ακριβής μπούσουλας στην οργανοποιία πέρα από το κομμάτι της μαραγκοδουλειάς ίσως,και αυτό με πολύ νερό στο κρασί.Και φυσικά κατακρεουργούμε τους οργανοποιούς,που μπορούμε να τους δούμε προσωπικά,να τους γνωρίσουμε ,να πιούμε και έναν καφέ μαζί τους,και μετά να λέμε 1600 euro διαφορά από που προκύπτει,ενώ άλλα όργανα μεγάλων εταιρειών που έχουν 5000,6000 euro,και η εργασία τους σαφώς υπολείπεται του μπουζουκιού,δεν τα κρίνουμε και δεν λέμε π.χ. στο τάδε μοντέλο της OVATION από το άλλο της ΤΑΔΕ, από που προκύπτει η διαφορά,και σε αυτόν τον καιρό της μιζέριας,κονομάει τόσα η …
Τελειώνοντας θα ξαναπώ για τον στυγνό νόμο της αγοράς.Οι τιμές βγαίνουν από τον συνδιασμό υλικών-εργασίας,και προσφοράς ζήτησης.Δεν τίθεται θέμα οργάνων φασών,με όργανα δουλεμένων στο χέρι σε όλα τα στάδια παραγωγής.Θεωρώ και το έχω ξαναπεί την δουλειά του οργανοποιού μαζικής παραγωγής , δυσκολότερη από εκείνη του οργανοποιού, που κατασκευάζει ξεχωριστά κομμάτια.Γιατί ο ένας κοστολογεί την κάθε δουλειά ξεχωριστά,και βγάζει το όποιο κέρδος,ενώ ο άλλος για να μπορέσει να κερδίσει,πρέπει να τρέξει με τον χρόνο,και τις τυχόν αστοχίες.

Παιδια ζητω συγνωμη αν εξετραπη η συζητηση…εθεσα το θεμα περισσοτερο και κυριως για τα οργανα του κ.Βαμβακα αν μπορουσε καποιος φιλος να με πληροφορησει και κουβεντα τη κουβεντα (και με δικη μου συμμετοχη) ξεφυγαμε…οντως το θεμα κι εγω διαισθανθηκα οτι καπου παραπηγε στο οικονομικο μερος και λιγοτερο σε αυτο που με ενδιεφερε -τη ποιοτητα.
Ανακυκλωθηκαμε οπως ειπε σωστα και ο nikosn παλι στη προσφορα και ζητηση,ποσο κοστιζει,γιατι κλπ κλπ…πραγματα που υπαρχουν ηδη πολλακις εδω στο forum…τελος παντων…καλη συνεχεια και καλες διακοπες σε οσους τα καταφερουν να ξεφυγουν εστω και λιγο!

Λιγο αργα αλλα τωρα ειδα την συζητηση. Εγω εχω οργανο του Βαμβακα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. http://www.youtube.com/watch?v=HG5jq0peeCM . Εχω παιξει και αλλα οργανα δικα του και μου αρεσαν. Οποιος θελει μπορει να περασει μια βολτα απο εκει να δει μερικα οργανα που εχει. Πιστευω πως αξιζει μαι επισκεψη.