Επισκευη Κιθαρας

Γεια σας
Βρεθηκε στα χερια μου μια λαικη κιθαρα σε ασχημη κατασταση
και το εβαλα γινατι να την φτιαξω και θελω την βοηθεια σας
η κιθαρα ειχε το πισω καπακι του ηχειου σχεδον ξεκολλημενο
και ετσι το αφαιρεσα προσεχτικα για να το ξανακολλησω
η πρωτη απορια μου ειναι επειδη το μπρατσο ενωνεται με το
ηχειο με δυο βιδες (ξυλοβιδες περιπου 50 mm μηκος) και ενα
λαμακι στο πισω μερος της κιθαρας
αν γινεται να πεταχτουν ολα αυτα και να ενωθει το μπρατσο με το
ηχειο με καποιο αλλο τροπο καλυτερο…

μπορεί να ακουστεί άσχημα, αλλά πιστεύω πως τα παλιά όργανα θα πρέπει να τα αναλαμβάνει κάποιος μάστορας που να είναι γνώστης των παλιών τεχνικών κατασκευής -δηλαδή της εποχής που φτιάχτηκε το όργανο- ώστε να γίνει σωστή αναπαλαίωση. δυστυχώς πολλές φορές η επαναφορά στην αρχική μορφή δεν είναι εφικτή λόγω μεταγενέστερων (κακών) επισκευών και επεμβάσεων στο όργανο…
καλή τύχη εύχομαι!

Σε ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σου το εχω σκεφτει και εγω
αλλα αυτη η κιθαρα εκτος οτι ειναι πολυ ταλαιπωρημενη δεν πρεπει να
ειναι και ιδιαιτερης αξιας απο αποψη κατασκευης και υλικων οποτε
πιστευω οτι δεν αξιζει να χαραμισω πολλα λεφτα και ουτε και
καποιος μαστορας πιστευω οτι θελει εχει τετοιο μπελα στο κεφαλι του
θα ανεβασω φωτο να καταλαβετε καλυτερα

φίλε, έβαλες δουλειές μπροστά! έτσι την βρήκες ή έχεις κάνει κάποιες πρώτες εργασίες; ωραία φάση, κάνε και μια επίσκεψη σε κάποιο οργανοποιό, μια κουβεντούλα είναι πάντα ενδιαφέρουσα (μου δίνουν ποσοστά, κατάλαβες!). κάτι φαίνεται σαν ετικέττα μέσα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. μοιάζει από (ανατολική) ευρώπη. τί ξύλα έχει; πάντως την έχω πατήσει δυο φορές με όργανα που δεν αξίζανε, οπότε καταλήξανε χάρισμα σε φίλους που μαθαίνουνε οργανοποιία…
καλή αρχή και πάλι!

Η ετικετα ειναι αυτη φαινεται στη φωτο πιο κατω κατι λεει για made in thessaloniki
κοντεψε να μου μεινει στα χερια …
Επισης για καβαλαρη εχει αυτο που βλεπεται στην φωτο αλλα δεν προκειται να τον
βαλω σκευτομαι για κατι αλλο αλλα δεν ξερω τι ακομα
Αν καποιος ξερει να μου πει για καβαλαρη τι να βαλω
και με την ενωση μπρατσου ηχειου τι να κανω θα ημουν υποχρεος
Ως τωρα εχω βγαλει τα κλειδια που ηταν σπασμενα και σκουριασμενα και πανε
για αντικατασταση
τους καβαλαρηδες και το πισω καπακι το οποιο ηταν κατα 90 τοις εκατο
ξεκολλημενο και θα κολληθει ξανα

από την ετικέττα δεν θα έλεγα πως προοριζότανε για λαϊκό παίξιμο, αλλά αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν θα έχει κατάλληλο ήχο. κι η δικιά μου η κόκκινη από νότια ιταλία είναι.
τί καμάρια έχει; εφ’όσον έχει χορδοστάτη, δηλαδή οι χορδές πατάνε τον καβαλάρη πάνω στο καπάκι (όπως στο μπουζούκι) πρέπει να τον ξαναβάλεις, και όχι καβαλάρη τύπου ακουστικής -δηλαδή οι χορδές να τραβάνε τον καβαλάρη μαζί με το καπάκι. αυτό γιατί όλη κιθάρα είναι φτιαγμένη με βάση αυτό το δεδομένο.

Οριστε και μια φωτο απο το εσωτερικο της
το θεμα με τον καβαλαρη ειναι οτι εχει χορδιερα οπως λες αλλα
ειναι μεταλικη και δεν εχει καθολου ξυλινο οπως το μπουζουκι

αυτή η χορδιέρα θα πιάσει στο πίσω μέρος της κιθάρας, και οι χορδές θα πατήσουν σε ένα καβαλάρη όπως του μπουζουκιού -ο δικός σου λείπει. δες το άβατάρ μου, είναι ακριβώς αυτό. βασικά πρέπει να αναλάβει κανένας οργανοποιός τις υπόλοιπες απορίες, καλύτερα από κοντά!

liga rosa σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου πιστευω οτι βοηθησες αρκετα
βεβαια να πω την αληθεια περιμενα περισσοτερη βοηθεια απο το φορουμ
γενικοτερα και απο μελη του περισσοτερα ειδικα στο θεμα…
τελοςπαντων δεν πειραζει καλη καρδια …

μια τετοια ιδια κιθαρα παλευω να επισκευασω κι εγω.ελπιζω οτι τελειωσα με τα ξυλα και την ταστιερα,και οτι εχουν μεινει μονο οι 2 καβαλαρηδες!το μονο στοιχειο που εχω για τον πισω καβαλαρη,ειναι το αποτυπωμα του παλιου που εχει μεινει στο καπακι.κλιμακα 62 cm!ειδωμεν!!