Τι κιθαρα ειναι αυτη;

πηγα προχτες στο εξοχικο του πεθερου μου και βρηκα στην αποθηκη ενα κιθαρονι μαυρο φαινεται αρκετα παλιο
μεσα εχει μια ετικετα με μια αγκυρα και ενα χελιδονι αλλα δεν γραφει ουτε ονομα κατασκευαστη ουτε αλλα στοιχεια μονο μια αγκυρα κατι λουλουδια και ενα χελιδονι, σας λεει κατι αυτο; θα ανεβασω φωτο αυριο η μεθαυριο που θα ξαναπαω.

δεν αναγνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο κατασκευαστή, αλλά το σχέδιο έιναι προπολεμικό (σκάφος, κλειδιά, καβαλάρης). το μαύρο χρώμα και η ετικέτα φαίνονται μεταγενέστερες επεμβάσεις -ίσως και οι τσαμπουκάδες.
καλύτερα να το πας σε κάποιον μάστορα που να έχει εμπειρία από παλιά όργανα, για εκτίμηση κατ’αρχήν, και επισκευή αν θες.

Το καράολο είναι τυπικό Απαρτιάν ενώ και η ροζέτα παραπέμπει εκεί. Πιθανώς, κάποιος την έβαψε και στο τωρινό της χρώμα, δεν νομίζω να ήταν μαύρη εξαρχής. Είναι προπολεμικό σχέδιο. Ίδιο κιθαρόνι έχει ο Αντώνης Ξηντάρης το οποίο άνηκε στον Δημήτρη Περδικόπουλο. Χωρίς να είμαι σίγουρος, μια και η ετικέτα δεν μου λέει τίποτα αλλά μου φαίνεται μεταγενέστερη, θα έλεγα ότι πρόκειται για κατασκευή του Απαρτιάν.

Αρκετά συχνά αυτές οι κιθάρες -ιδιαίτερα των κατασκευαστών του Πειραιά- είχαν και ταμπέλα στον τάκο ψηλά…κάνε μια δοκιμή να δεις, δεν ξέρεις ποτέ…ακόμα και κάτω από το χελιδόνι θα μπορούσε να υπάρχει μέρος της αρχικής ταμπέλας αλλά θα συνιστούσα ιδιαίτερη προσοχή σε όποιον αποφασίσει να ψάξει…

Τυχερός που σου άφησε κιθάρα ο πεθερός σου. Εμένα μου άφησε μόνο τη πεθερά μου.

χαχαχαχαχα

Για μένα είναι σίγουρα Απαρτιάν.

κι εμένα μου θυμίζει απαρτιάν (και το τελείωμα στην ταστιέρα) αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά από φωτογραφίες. ψάξε για καμία σφραγίδα (οβάλ συνήθως, 2Χ1 εκ.) στο καπάκι ή στα κλειδιά.

Εκτός από τις επεμβάσεις και λεηλατήσεις του επισκευαστή, 95% είναι κατασκευής Γρ. Απαρτιάν του 1930-45.
Νομίζω διακρίνεται και η πυρογραφία του στο βαμμένο καπάκι, αριστερά πάνω από την ροζέτα στην μικρή καμπάνα. Φύλαξε την…

οκ παιδιά ευχαριστώ θα το ψάξω να δω αν υπάρχει κάποια ταμπέλα , από ήχο πάντως η κιθάρα είναι πολύ ωραία η χορδές πρέπει να είναι πάνω καμιά πενταετία και όμως παίζει μια χαρά και το μανίκι αλφάδι.Η κιθάρα είναι του πεθερού μου που δεν παίζει κανένα όργανο, εγώ δεν παίζω κιθάρα πλέον οπότε θα το κοιτάξω να δω τι κιθάρα είναι και μάλλον θα την ανταλλάξω με κάνα τριχορδακι,

απιστευτη κιθαρα!!!

προσοχη!

καλησπερα φιλαρακι…
χαζευα το κιθαρακι και αναρωτιομουν
τι απεγινε :241::246:

ειχα κατι σχεδια για επισκευη αλλα μετα με την κριση ,πεσαν κατι αφραγκιες αλλο πραγμα ,οποτε παρεμεινε ετσι ως ηταν ,παρατημενο

ποια κριση?εχουμε κριση στην Ελλαδα και δεν το προσεξα?αστειευομαι…φυσικα!ειχες ρωτησει καθολου για
επισκευη?