Επιλογή κλειδιών

καλημερα σας
Στα πλαίσια της παραγγελίας ενος τρίχορδου μπουζουκιού απο τον Γιάννη Καρβούνη μου δημιουργούνται διάφορες απορίες… Να διευκρινήσω ότι το πρώτο και βασικότερο που θελω να έχει το μπουζούκι είναι ο ηχος και η αντοχή στο χρόνο.
Η ερώτηση αφορά τα κλειδιά. Βλέπω ότι υπάρχουν δύο είδη κλειδιών. Αυτά όπως το μπουζούκι στη φωτογραφία αριστερα (που βγαίνει παντα στο forum) και τα άλλα που είναι πισω απο το ξύλο του καθονται τα κλειδιά. Στην πρώτη επιλογή βλέπω μπουζούκια αρκετών χρονων, ενω στη δευτερη τα καινουρια μπουζούκια.
Υπαρχουν διαφορες εκτος απο την αισθητική στους δυο αυτους τροπους;
Οσον αφορά τον ήχο αλλα και τις δυναμεις που αναπτύσονται στα ξυλα;
Ποιος τροπος είναι καλυτερος;
Εμφανισιακά θα έλεγα ότι θα προτιμουσα τον παραδοσιακο, αλλα επειδη η εμφάνιση είναι το τελευταίο που με ενδιαφερει θα ήθελα τη γνωμη σας για τον ήχο και τις τασεις - δυναμεις κλπ

Τι να προτιμήσω; Να σας πω ότι ξεχασα να ρωτήσω τον Γιάννη για το συγκεκριμένο θέμα. Την αποψή του θα την παρω το Σεπτεμβρη που θα γυρίσει απο το χωριό και θα σας την εκθέσω εδω…
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. :084:

Αυτή η εμφάνιση (που εμφανίζεται στο σήμα κατατεθέν του φόρουμ, το τρίχορδο μπουζούκι) αφορά τα τρίχορδα όργανα οποιουδήποτε τύπου (μπαγλαμάς , τζουράς μπουζούκι). Αυτή πιστεύω πως είναι η γνώμη μου γιατι δεν έχω δει τετράχορδο μπουζούκι με τη συγκεκριμένη διάταξη των κλειδιών.Αντιθέτως έχω δει πολλά όργανα ,τρίχορδα πάντα, με αυτή τη διάταξη.

Ναι συμφωνώ με τον μπουζουκοκαμμένο, αλλα επίσης, σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να λάβουμε υπόψην μας οτι ο μάστορας , αφού μιλήσει με τον πελάτη και καταλάβει τι περίπου θέλει απο θέμα ήχου κλπ, αρχίζει και αναπτύσει μια εικόνα στο μυαλό σχετικά με την αιθητική του οργάνου και δεν είμαι σίγουρος οτι είναι καλό πάντα να παρεμβαίνουμε. Είχα και εγώ τέτοιες σκεψεις περιμένοντας το όργανο μου απο έναν άλλο μάστορα. Ελεγα: να του πώ να βάλει ροζέττα…να χαράξει δούγιες…να κάνει φιγούρα…κλπ
Και μετά λέω…τι ξέρω εγώ απο αυτά…ο μάστορας είναι καλός και θα αποδόσει καλύτερα φτιάχνοντας ένα όργανο σύμφωνα με τις δικές του αρχές, γούστο και αισθητική…Και παρεμβαίνοντας ίσως αποδυναμώσω τις καλές του ιδέες…
Και όντως ο άνθρωπος έβαλε τα ξύλα που συμφωνήσαμε και έκανε το όργανο όπως πίστευε ο ίδιος οτι θα είναι καλό.Φυσικά μιλήσαμε περίπου για το πως θέλω το όργανο ακουστικά και οπτικά…αλλα πολύ γενικά… Και βγήκε καλύτερο απο οτι θα μπορούσα να φανταστώ.
Πιστεύω οτι, αν και οι μάστορες θα κάνουν συχνά οτι τους πει ο πελάτης, πολλές φορές ο πελάτης δεν είναι ο καλύτερος για κάποιες αποφάσεις.

Ο Καρβούνης απο ότι διαβάζω είναι απο τους πολύ καλούς, οπότε είμαι σίγουρος οτι η αίσθητική του θα είναι αρκετή για να δημιουργήσει ένα όργανο που ικανοποιεί.
Θα ήθελα να ανοίξω κάποια στιγμή ένα σχετικό θέμα για το πόσο " ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" αλλα φαίνεται όλοι λείπουν διακοπές τώρα…

υπομονή φίλε…καλό θα είναι…:088:

Πολλοι λενε οτι οταν τα κλειδια κρατανε σε 2 μεριες οτι ειναι καλυτερο και πιο σταθερα και πιο βολικα στο κουρδισμα, οπτικα βεβαια τα κλειδια που κρατανε μονο απο κατω ειναι πιο ομορφα.

Βασικοτερο ειναι κατ εμε τα κλειδια να ειναι καλης ποιοτητας απο το σε ποσες πλευρες πιανουν.

Δεν ξερω με βεβαιοτητα ποσο πολυ επιρεαζει τον ηχο ο τροπος τοποθετησης τους, προσωπικα θεωρω απο απειροελαχιστα εως καθολου.

Τωρα αν τα κλειδια δεν ειναι καλα και το οργανο ξεκουρδιζει ειναι αλλο θεμα.

Συμπερασμα ζητα τα καλυτερα δυνατα κλειδια (τυπου Σαλερ) τοποθετημενα με το πως σου αρεσουν και σε βολευουν.

ευχαριστω για τις απαντήσεις…
Είμαι σίγουρος ότι ο Γιάννης θα κανει καλή δουλειά και ότι έχει και γουστο για να βγει το όργανο και όμορφο
οταν μαλιστα με ρωτησε για λεπτομερειες για την κατασκευη, πχ ξυλα κλπ (καλα δεν είναι λεπτομερειες αλλα είναι πολυ τεχνικά για μενα) του είπα “Γιάννη μου εσυ ξερεις, μη με ανακατευεις…”
Εγω λιγο θα μπλεξω με τη φιγουριτσα και αυτη θα είναι μικρή και λιτη…
Οσον αφορα τα κλειδιά επειδη δε συζητήθηκε καθόλου (μαλλον ξεχαστηκε να παει προς τα κει η κουβεντα, αν και είναι νωρίς ισως) γι΄αυτο και το αναφερω για συμβουλες…

Δεν ξερω με βεβαιοτητα ποσο πολυ επιρεαζει τον ηχο ο τροπος τοποθετησης τους, προσωπικα θεωρω απο απειροελαχιστα εως καθολου.

Και εγω αυτό πιστευω, αλλα θα ηθελα να το σιγουρεψω… :080:

Πολλοι λενε οτι οταν τα κλειδια κρατανε σε 2 μεριες οτι ειναι καλυτερο και πιο σταθερα και πιο βολικα στο κουρδισμα

Σε δυο μεριες εννοείς του νεου τύπου;
Αυτο ακριβως θελω να μάθω… :088:
Αλλες γνώμες;

Αυτή η εμφάνιση (που εμφανίζεται στο σήμα κατατεθέν του φόρουμ, το τρίχορδο μπουζούκι) αφορά τα τρίχορδα όργανα οποιουδήποτε τύπου

Ξεχασα να σας πω ότι τριχορδο έχω παραγγείλει γι΄αυτο και με “τρωει” λιγακι το θεμα. Στο τετραχορδο εχω τα “καινουρια” κλειδιά και δε με χαλάει καθόλου…

Να στε καλά και καλές μπουζουκο-διακοπές… :088:

Τα κλειδιά που κάθονται κάθετα στο καράολο (αυτά που αναφέρεις ως νέου τύπου) σαφέστατα διευκολύνουν στο κούρδισμα και την αλλαγή χορδών. Τα υπόλοιπα είναι θέμα καθαρά αισθητικής.

οποτε είναι πιο πρακτικά του “νεου τύπου”

Να παω για αυτα δηλάδη… :089:
Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Tα κλειδιά όταν πιάνουν πίσω από το καράολο σίγουρα ζορίζονται λιγάκι παραπάνω διότι αφενός είναι στον αέρα από την πάνω μεριά και αφετέρου γέρνουν λίγο(τα αξονάκια τους εννοώ εκεί που περνούν οι χορδές), σε σχέση με το πόσο φάλτσα είναι η πίσω μεριά του καράολου.
Εάν είναι όμως καλής ποιότητος -γνώμη μου- δεν έχουν πρόβλημα.
Και σε τρίχορδο οργανάκι σίγουρα αισθητικά ταιριάζουν καλύτερα.

πολυ ωραία
χαίρομαι που έχω παρει αρκετές απαντήσεις και μάλιστα κατακαλόκαιρο… :088:
Απο Σεπτέμβρη θα σαν πω και τη γνώμη του κατασκευαστή (τωρα είναι στο χωριό)

ευχαριστώ

καλησπερα
Χθες εκανα την πρωτη μου φθηνοπωρινή επισκεψη στο Γιάννη Καρβούνη και του εθεσα το ερωτημα…
Η απαντηση ήταν οτι καλό είναι να βάλουμε του “νεου τυπου” (ετσι τα βαφτησα παραπανω) κλειδια γιατί είναι ποιο σταθερα. Με τον καιρό μου είπε οτι το ξυλο κατι κανει (σκληραίνει; ) που δεν το θυμαμαι και τα κλειδια αυτα είναι καλυτερα…

Θα σας ανεβασω και την πρωτη φωτογραφία απο την κατασκευή του…

Βρίσκομαι ακριβώς στη φάση “επιλογή κλειδιών”. Διάβασα ότι κατόρθωσα στο forum και αρκετό ψάξιμο ιντερνετικώς. Δεν κατόρθωσα να καταλήξω, θα έλεγα ότι μπερδεύτηκα περισσότερο. Κυριαρχούν Schaller και Gotoh. Μπορεί κάποιος να προτείνει πχ Schaller, ή, ή … τάδε μοντέλο τάδε τιμή για καλό κράτημα. Σημείωση: Βιδώνουν στο πλάι, όχι από κάτω. Θα μπορούσα να διαθέσω γύρω στα 40 - 50 ευρό περίπου.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι αποστάσεις μεταξύ των αξόνων να είναι οι ίδιες με τα προηγούμενα που θα αντικαταστήσεις και οι άκρες τους να μή βγαίνουν έξω από το καράολο.

Με τα λεφτά που διαθέτεις παίρνεις shaller. Ta gotoh είναι φθηνότερα αλλά εξίσου καλά. Σαυτά δε υπάρχουν και ανταλλακτικά.

Ο ΝΙΚΗΤΑΣ φτιάχνει καινούργιο όργανο φίλε ΚΩΣΤΑ, και δεν θα αντικατστήσει κλειδιά.Απλά το καράουλό του είναι νέου τύπου,και αυτό ακριβώς προσπαθεί να πεί.Και βεβαίως συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου.

Εντάξει, δεν το είχα προσέξει αυτό, πάντως τα shaller είναι πιο κομψά κατά τη γνώμη μου.

Αυτό που βασικά θα πρέπει να ρωτήσεις είναι να το τι τύπους καράουλου φτιάχνει ο Καρβούνης απο εκει θα εξαρτηθεί και τι κλειδια θα βαλεις.

Τα καλύτερα για μένα ειναι τα Γκρόβερ, νομίζω τα φέρνει ο Κωσταντέλος

καλησπερα φίλε Alchimistis
Εχουμε αλλαξει θεμα… :019:
Το μπουζούκι μου είναι ετοιμο εδω και ενα χρόνο… :112:

Ψιλο μπερδευτήκαμε. Καρβούνης? Όμως ένα μικρο δίκιο έχει κι ο φίλος αλχημιστής διότι δεν πραγματοποίησες το τάξιμο σου στο#10. Αλήθεια τι κλειδιά έβαλες; Εγώ κατέληξα σε Γερμανικά με 20 ευρόπουλα που μου σύστησε φίλος ο οποίος τα ξέρει καλά.(όχι Σάλερ, κάτι δεν πάει καλά με αυτά τελευταία)

Τελικά τι κλειδια έβαλες;

ναι οντως το ξεχασα …
Εβαλα του “νεου τυπου” αφου μου ειπε ο Γιαννης οτι τα εμπιστευεται πιο πολυ…
Τωρα απο μαρκα δεν εχω ιδεα.
Αυτα που βαζει ο Γιαννης παντως… Γενικα δεν πολυασχοληθηκα…

Όντως, η κιθάρα που έφτιαξες είναι αριστούργημα! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: