Επιλογή κλειδιών

ενταξει τα αλλα είναι ομορφοτερα αλλα δε συμφωνω με το “μπρος στα καλλη τι ειναι ο πόνος” …

αλλα όχι και κιθαρα…
Τριχορδη κιθαρα γίνεται ; Δε γινεται…
Τετραχορδη ναι… :019:

Καλησπέρα! Έχω την εξής απορία: έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με το ένα στριφτάρι της κλειδιέρας του λαούτο(πρόκειται για τη θέση της ντο μπουργκάνας) . Συγκεκριμένα, αν και ο κυλινδρικός άξονας με τη τρύπα στην οποία περναμε τη χορδή γυρίζει κανονικά για λίγο, μόλις βρεί λίγο αντίσταση,(λόγω της χορδής υποθέτω), γυρνάει πίσω, με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κουρδίσω.
Προσπαθώντας να βρώ τι φταίει, δοκίμασα να ξεβιδώσω τη βίδα που βρίσκεται στο γρανάζι περιστροφής του άξονα. Παρατήρησα οτι η βίδα ήταν φαγωμένη στην άκρη της και σκέφτηκα οτι ίσως αν απλά την αντικαθιστούσα, να έλυνα το πρόβλημα και να γλύτωνα τη διαδικάσία αλλαγής όλου του συστήματος των κλειδιών. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ ίδια βίδα σε κανένα κατάστημα με εργαλεία, οπότε χρησιμοποίησα οτι μου δώσανε.
Σε πρώτη φάση μοιάζει να λειτουργει σωστά. Μπόρεσα να κουρδίσω, έστω κάποια δυσκολία. Υπάρχει περίπτωση όμως να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο όργανο λόγω αυτής της ξένης προσθήκης; Aς πούμε να υπάρχει κάποια επιβλαβής αλλαγή στη τάση των χορδών ;

γιατί θες να αποφύγεις τόσο πολύ την αλλαγή κλειδιών; αν είναι καινούριο όργανο τότε είναι μια ευκαιρία για αναβάθμιση (αν θες βέβαια βάζεις και οικονομικά αλλά δεν στο προτείνω), αν είναι παλιό όργανο μπορείς να το πας σε μάστορα που θα κάνει προσεκτική αποκατάσταση. ίσως μάλιστα να έχει βρει τρόπο να αντικαθιστά φθαρμένα εξαρτήματα.
δεν είμαι οργανοποιός, αλλά δεν νομίζω να κάνει ζημιά στο υπόλοιπο όργανο εφόσον η τάση μένει ίδια. αν το κλειδί απ’ό,τι κατάλαβα έχει σκληρύνει, μήπως γίνει παραπάνω ζημιά στον μηχανισμό και μόνο.

Ξέρω πολύ καθυστερημένη απάντηση (μόνο κάπου 8 μήνες :grinning: ) αλλά είναι σε ένα βαθμό πρακτικοί οι λόγοι για τους οποίους θα προσπαθούσα να αποφύγω τηω αλλαγή κλειδιών. Αν η λύση ήταν απλά η αλλάγη μιάς βίδας, θα ήταν πολύ βολικότερο από το να μπούμε στη διαδικασία να αλλάξουμε όλο το μηχανισμό. Άλλωστε μέχρι να παρουσιαστεί το πρόβλημα δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα. Το όργανο κρατούσε το κούρδισμα ικανοποιητικά. Και από τη άλλη αυτή τη στιγμή, με τους περιορισμούς στη κυκλοφορία λόγω covid, δεν έχω τόσο εύκολη πρόσβαση σε κάποιο μάστορα.
Μήπως θα μπορούσα άραγε να αλλάξω μόνος μου τα κλειδιά; Εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται τόσο δύσκολη διαδικασία αλλά είμαι φοβητσιάρης