Εξτρα ταστα,θεση τους και δυνατοτητες

Καλησπερα σε ολη την παρεα,
θελω να μοιραστω μαζι σας μια εικονα που εχω αποκτησει σχετικα με ενα οργανακι που λεγεται Μπαντζιταρ[Μπαντζο εξαχορδο-κιθαρα].
Το οργανακι εχει ενα απιστευτο ηχο και μια διαρκεια που με εχει συνεπαρει,αλλα οχι μονο αυτο,εχει ατακα για σολαρισματα που ειλικρινα ειναι απιστευτη.δε το προβλημα των υγρασιων με αυτο το οργανακι ειναι ανυπαρκτο.Εχτες επαιζα στο Φεστιβαλ Φολκ στην Ουασινγκτον,με ουτια σαζια και λαουτα,και μεχρι να παω να γυρισω και να παιξω λογω της ζεστης και της υγρασιας με ειχε φαει το αγχος.Η ζεστη δε εδω με την υγρασια ηταν στο ζενιθ και μαλιστα μεχρι να τελειωσω την εμφανιση [ευτυχως μεσα σε ενα θεατρο με κλιματισμο],στην κυριολεξια εσταζα απο τον υδρωτα.
Μετα δουλευα σε μι αλλη εμφανιση σε κεντρικο σημεια διπλα στην…πισινα.
Πηρα λοιπον το μπαντζιταρ…παιδια να ειναι σχεδον μεσα στο νερο και το οργανο να μην μασαει μια…μιλαμε για πολυ εργαλειο…θα μου πεις τωρα σε ηχο μοιαζει με το ουτι;Οχι αλλα σαν επαγγελματιας εχτες μπορεσα να καλυψω τις αναγκες της δουλειας…
Θελω να ρωτησω λοιπον στα μπουζουκια τα εξτρα ταστα που μπαινουν ακριβως για τα μορια και πανω απο ολα αν εχει κανεις καμια φωτογραφια;
Σας ευχαριστω και ειλικρινα εκτιμω την βοηθεια σας γιατι εγω αν και μη μπουζουξης τριχορδος με εχετε βοηθησει και στο παρελθον με τις απαντησεις σας.
Φιλικα
Σπυρος

Αν και δεν καταλαβαίνω εαν θέλεις να βάλεις σε μπουζούκι ή σε Μπαντζιτάρ τα έξτρα τάστα, γιατί δεν κάνεις το εξής: Να πάς σε ένα μάστορα να σε βοηθήσει να στήσεις το οργανάκι σου με μπερντέδες και μετά τους κουνάς όπου θέλεις (και βάζεις και όσους θέλεις)…

Κοιταξε φιλε Αλκιβιαδη…θελω να δοκιμασω πρωτα με τα ταστα και μετα βλεπω…μου αρεσει η ατακα που εχει με το ταστο,κι ετσι αφου το μηκος χορδης ειναι το ιδιο με το μπουζουκιου θα το κανω ετσι.Αν δεν με ικανοποιησει θα βαλω μπερντεδακια μετα

Φιλε Σπυρο μηπωσ εννοεισ κατι τετοιο???
Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

NAI,αλλα εδω εχω και την απορια,μονο εκει μπαινει?πιο πανω?σε ποια σημεια?αν για παραδειγμα το κουρδισμα ειναι ολο τεταρτες?ξεκινωντας απο καντινια προς μπασσες΄;κανας αλλος με καμια ιδεα;
Ευχαριστω φιλε μου

H Καλύτερη λύση θα ήταν να μπούνε τρία τάστα αντί για ένα που έχει βάλει ο φίλος παραπάνω, αλλά τότε θα τρίζει το όργανο και θα πρέπει να σηκωθεί πολύ ο καβαλάρης, και έτσι θα γίνει πολύ σκληρό, το σωστό θα ήτανε με μπερντέδες, αλλά αν θές τον λαμπερό ήχο του τάστου, τότε βάλε ένα στην μέση.