Ενδιαφέρουσες τηλεοπτικές / ραδιοφωνικές εκπομπές

Κι εγώ τη λατρεύω τη Μυτιλήνη, το νησί, τους ανθρώπους της, τους χορούς κλπ΄, επανέρχομαι όμως στο αρχικό θέμα και ρωτάω εάν ξέρει κανείς κάθε πότε παίζει η ΕΤ3 αυτή την υπέροχη εκπομπή “Ελλήνων Δρώμενα” ?

Συγχαρητήρια για την ειρωνεία σου . όντως τσακίζει κόκαλα.
Πάντως και συ εισε καλοδεχούμενη στο τόπο μου

Φίλε μου <παντού τα πάντα>. Έχω και γω 2 ανίψια που σπουδαζουνε Πάτρα Γιάννενα.
Και αυτά έχουν παράπονα για αυτά που προείπες. Υπάρχουν άνθρωποι κιμπαρηδες και ωραιοι
υπαρχουν και φτωχο–δες!!!

Καλησπέρα.
“Πρόκειται για μια εκπομπή έχει ως στόχο τη δημιουργία ενός μωσαϊκού του σύγχρονου πολιτισμικού γίγνεσθαι της χώρας μας, μέσα από την επιλογή προσώπων, γεγονότων, ήχων, εικόνων, συμπεριφορών και τόπων που καθρεφτίζουν την πολιτιστική μας ταυτότητα”.
Τα επόμενα επεισόδια θα προβληθούν από την ET3
την Κυριακή 25/1:14:30 και την Τρίτη 27/1 : 23:00
Όσο για εκείνους που χάσανε κάποια, μπορούν να επισκεφθούν το:
[FONT=Arial]Τηλεοπτικό Στέκι > Ellinon dromena - ET3 - 2008/2009
[/FONT]

Ειρήνη ημήν παιδιά:
«Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε αδερφέ μου από τον κόσμο εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο…»
(μπορεί να μην είναι ρεμπέτικο, είναι όμως στάση ζωής)
«Και να αδελφέ μου! Που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα. Ήσυχα-ήσυχα κι απλά. Καταλαβαινόμαστε τώρα. Δεν χρειάζονται περισσότερα …»

//youtu.be/VH_1uYLYnMk

Έτυχε να δω την εκπομπή από το παραπάνω βίντεο την ημέρα που έπαιζε.Την έχω ξαναδεί την εκπομπή.Πολύ καλή.Πάντως τα τελευταία 2-3 χρόνια,η δημόσια τηλεόραση μας έχει συνηθίσει σε πολύ καλές εκπομπές.Κυρίως στην ΕΤ3.Όχι μόνο για μουσική αλλά και για πολιτισμό.
Balkan express,νηστικό αρκούδι,οξυγόνο,cinemania και αρκετές ακόμα εκπομπές που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους αυτή την στιγμή.Είναι ίσως από τα λίγα καλά που συμβαίνουν στην ελληνική τηλεόραση γιατί όλα τα υπόλοιπα κανάλια πάνε απ’το κακό στο χειρότερο.

…ανάμεσά τους και “ιστορικά” ντοκιμαντέρ από το “History” channel, μπροστά στα οποία η ιταλική “ιστορική” ταινία “Η συνάντηση των γιγάντων: Θησέας, Οδυσσέας, Ηρακλής” μοιάζει εγκυρότατη.
(Τα εισαγωγικά που χρησιμοποίησα παίζουν διακοσμητικό ρόλο μόνο στον τίτλο της ταινίας. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις είναι απλώς …υπονοούμενα).

ελπίζω το σχόλιο σου να μην αναφέρεται σε μένα, γιατί καμία ειρωνία δεν υπήρξε εκ μέρους μου, το αντίθετο!!

μην ανησυχείς.ειρωνεία στο σχετικό θέμα έπεσε μόνο απο τον alani και απο την αφεντιά μου.

Λαθος μονο απο σενα:091:

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΔΗΜΑΡΧΕ ΜΕΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ
:slight_smile:

Ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος ρε παιδιά;

Ενας αυθεντικος ανθρωπος χωρις ιδιαιτερες γνωσεις μουσικης που λεγετε ΣΟΛΩΝΑΣ ΛΕΚΑΣ
και τραγουδαει υπεροχους αμανεδες και παλια τραγουδια. Οσο για χορο δεν συζηταμε!

Α, εντάξει! Δεν τον κατάλαβα. Ο Σόλων. Μάλιστα. Εχω και κάποια CD μ’ αυτόν, αλλά δεν λένε τίποτα αν δεν τον βλέπεις, έστω και απ’ το youtube γιατί δίνει παράσταση. Το ΕΝΝΟΕΙ αυτό που κάνει.

Επι τη ευκαιρία, να πω κάτι που μου θύμισε ο αδελφός μου προ ημερών. Ο Μάρκος ο Βαμβακάρης πήγαινε συχνά περιοδίες ανά την επαρχία. Μια στάση που έκανε συχνά ήταν στα Σάλωνα απ’ όπου κατάγονται οι μισοί παππούδες μου. Λοιπόν, μου είπε προ ετών η μακαρίτισσα η γιαγιά μου ότι άλλο να βλέπεις το Μάρκο να παίζει και άλλο να τον ακούς. Δηλαδή, τη ρώτησα, τι εννοείς; Και μου είπε με σκέρτσο στα 96 χρόνια: Ηταν λεβέντης άντρας μέχρι εκεί πάνω!
:slight_smile:

ολόκληρη η εκπομπή για όποιον ενδιαφέρεται

http://video.google.com/videoplay?docid=3739432349683588254

http://www.esnips.com/doc/6a3cb32e-19b7-4334-8152-4d9ee1a148fa/ΣΑΛΑ-ΣΑΛΑ---ΣΟΛΩΝΑΣ:102:

Παρακολουθώ στην ΝΕΤ αφιέρωμα στο Μάρκο με Ξηντάρη,Δημητριανάκη,Λεμπέση και Αινίτη.
Ρε παιδιά τι λουλουδικό είναι αυτό. Αν είναι δυνατόν!:mad: Μιλάμε για Μάρκο οχι για ΛΕ ΠΑ.:112:

Υ.Γ. Μέχρι και ο Χιονάς παίζει τρίχορδο σεβόμενος το δάσκαλο.:088:

Δεν άντεξα για να απολαύσω Ξηντάρη, Δημητριανάκη και Αινίτη. Με το ξεκίνημα σχεδόν, μόλις αναφέρθηκαν κάποιες συγκρίσεις βλέμματος Μάρκου με βλέμμα Βεάκη και κάποιες αναφορές σε γνήσιους Αρχαίους Έλληνες τα παράτησα και γύρισα στο βιβλίο μου.