Ενδιαφέρουσες τηλεοπτικές / ραδιοφωνικές εκπομπές

[FONT=Times New Roman]Καλησπέρα . τα CDsτου Σόλωνα είναι 4:

Οι νόμοι του Σόλωνα Ι
Οι νόμοι του Σόλωνα ΙΙ
Οι νόμοι του Σόλωνα ΙΙΙ Αμανέδες, και
Οι νόμοι του Σόλωνα ΙV«στο λαϊκό πάλκο»

Όσο για τις παραγγελίες στο κάτω μέρος κάθε εξώφυλλου, υπάρχει με πολύ μικρά γραμματάκια το τηλέφωνο του : 22510 61128

Μεγάλη μορφή κι αστείρευτη πηγή ο Άνθρωπος !!!
Κι όπως το λέει κι ο Ίδιος, του το αφιερώνω:

«Ο Μερακλής ο άνθρωπος δε πρέπει να πεθαίνει,
γιατί δεν είναι εύκολο άλλος να ξαναβγαίνει»
[/FONT]

1 «Μου αρέσει»

Ναρθητε παιδιά στην Μυτιλήνη . Έχουμε πλούσια παράδοση.
Και να επισκεφθείτε ένα χωριό που το λένε Αγία Παρασκευή προς το τέλος Ιουνίου που γίνετε ένα ένα πανηγύρι. Το επονομαζόμενο του Ταύρου.
θα δείτε αυθεντικούς χορούς απταλικα ζειμπεκικα καρσιλαμαδες.
Εκτος αυτων θα δειτε τα καλυτερα αλογα που τα περιποιουντε εδω οι κατοικοι του χωριου ειδικα για αυτες τις μερες του πανηγυριου.
Κανονιστε το και δεν θα χασετε
Ενα ελαχιστο δειγμα εινε αυτο


:247:

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα βρ’ alani. Συμφωνώ πως η Λέσβος είναι ένα μερακλονήσι με πλούσια παράδοση, με τους κορυφαίους χορευτές του μεσότοπου και τα όμορφα της μουσικά παντρέματα με τους απέναντι. Όλα καλά ως εδώ κι εγώ μέσα….:088:
Σ’ ένα σημείο όμως θα διαφωνήσω μαζί σου:
Στο πανηγύρι, το επονομαζόμενο του Ταύρου. Στο τέλος του αγώνα, τα ήδη ταλαιπωρημένα ζώα, να πρέπει να υφίστανται και τη δοκιμασία της οινοποσίας. Ούζο και μπύρα ,που εμάς μπορεί να μας φτιάχνει τη διάθεση, εκείνα να τα τρελαίνει. Ταλαιπωρημένα, μεθυσμένα κι αφηνιασμένα ζώα στο βωμό της ματαιοδοξίας κάποιων χωρικών. Δεν είναι μια εικόνα που με φτιάχνει για να τη προτείνω και σ’ άλλους. Μάλλον με ξενερώνει… :087:

Κανης μεγάλο λάθος cartoon να επισημαινης κάτι αρνητικό που γινότανε παλιότερα από
κάποιους ανεγκέφαλους.
Και να συμβεί κάτι τέτοιο και τώρα θα απαξιώσουμε μια εκδήλωση γιαυτό.
Στις μητροπόλεις σας , όλα είναι αγνά και άγια.
Τα βράδια όταν βγαίνετε στα ρεμπεταδικα ή στα hi μαγαζιά ή στα κολαδικα είναι όλα καλά!
Και κάτι άλλο κορυφαίοι χορευτές δεν υπάρχουν μόνο στον Μεσοτοπο.
Από ολα τα λεγόμενα σου φαινετε ότι δεν έχεις έρθει στο πανηγύρι

Ώπα!Alani, παρʼτʼ αλλιώς θα βρεις!
Κουβέντα κάνουμε και δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι.
Μια απλή παρατήρηση έκανα για κάτι που είδα και δε μʼ άρεσε
( όχι και τόσο παλιά 2 καλοκαίρια πίσω).
Τώρα αν αυτό σʼ εκανε να αισθανθείς άσχημα, πίστεψε με λυπάμαι ειλικρινά.:106:
Εξʼ αρχής όμως ανέφερα πως είδα κι άλλα τόσα που μʼ αρεσαν, γι αυτό και το ονόμασα “μερακλονήσι”. Πέρασα τις ωραιότερες διακοπές των τελευταίων ετών και γύρισα με τις καλλίτερες εντυπώσεις για το νησί και τους ανθρώπους του…
Μη μου τις χαλάς τώρα…
Υ.Γ. ok. Μη κολλάς στο μεσότοπο(εκεί μπορεί να επηρεάστηκα κι από τη φήμη τους κάπως)
ΕΙΔΕΣ, θα συμφωνήσω και πάλι μαζί σου σʼ ολο το νησί χορεύουν φανταστικά!!! :088:
Καληνύχτα.

ναρθείτε παιδιά στη μυτιλήνη!και να διαλαλείτε ότι σας άρεσε μόνο!άν δεν σας άρεσε κατι να το καταπιείτε γιατί άν το αναφέρεται θα με εκνευρίσεται και θα σας τα χώσω για τα δικά σας μέρη που ΄΄διαλαλείτε πως είναι τέλεια’’(πότε έγινε αυτό φίλε alani?)
μα και εσύ βρέ cartoon!που στεναχωρήθηκες κιόλας που στεναχώρεσες το παιδί!

Το οτι λατρευω το νησι , ασφαλως και ειναι υποκειμενικη μου γμωμη !!!:039:

Αλλα εαν δεν ακουσατε , για οσους δεν ακουσαν , τον ΧΑΡΜΑΝΤΑΛΗ ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ,
παραλλαγη του οποιου ηχογραφησε ο Β.Βλαχος με το κλαρινο του με τιτλο
“Ζεικμπεκικο” και το οποιο εχει περασει στην Δημοτικη παραδοση της Λεσβου ,
για μενα δεν ακουσατε τιποτα …
Τετοια λεβεντια κρυβει μεσα του ο σκοπος … " ολα τα λεφτα , λεμε " !!!:109:

Στην Μυτιλήνη σπουδάζει ο γιος μου εδώ και τρία χρόνια. Οι εντυπώσεις μου είναι περισσότερο αρνητικές παρά θετικές, κυρίως από την ασύστολη εκμετάλλευση, κερδοσκοπία και αισχροκέρδεια των ντόπιων προς τους φοιτητές. Θα μου πείτε γιατί οι Μυτιληνιοί να αποτελούν εξαίρεση;
Έχω γυρίσει σχεδόν όλη τη Λέσβο και μπορώ να πω ότι τα περισσότερα μαγαζιά είναι ακριβά και βρίσκονται στο επίπεδο της μετριότητας, όπως κατά κανόνα συμβαίνει πανελλαδικά. Λίγα μαγαζιά εντόπισα, πραγματικά μερακλίδικα, που να σέβονται τον πελάτη τους. Ως προς τους ντόπιους υπάρχουν δύο κατηγορίες: Η μία κατηγορία χαρακτηρίζεται από εξαιρετική ευγένεια και αρχοντική συμπεριφορά, ή άλλη βρίσκεται στην αντίπερα όχθη… υπάρχουν βέβαια και ενδιάμεσες περιπτώσεις, αλλά οι δύο κατηγορίες είναι διακριτές.
Πάντως το νησί είναι πανέμορφο, οπότε δεν με χαλάνε τα άσχημα και το ευχαριστιέμαι κάθε φορά που πάω!

Έτσι μπράβο!επανήλθε στα ίσα της η κουβέντα.
όπως αναφερόμαστε στα όμορφα έτσι κανουμε και για τα άσχημα.αυτό είναι το ανθρώπινο και το λογικό.

[quote=theos1960;170294]. Οι εντυπώσεις μου είναι περισσότερο αρνητικές παρά θετικές, κυρίως από την ασύστολη εκμετάλλευση, κερδοσκοπία και αισχροκέρδεια των ντόπιων προς τους φοιτητές. Θα μου πείτε γιατί οι Μυτιληνιοί να αποτελούν εξαίρεση;
Έχω γυρίσει σχεδόν όλη τη Λέσβο και μπορώ να πω ότι τα περισσότερα μαγαζιά είναι ακριβά και βρίσκονται στο επίπεδο της μετριότητας, όπως κατά κανόνα συμβαίνει πανελλαδικά. quote]

Φίλε theos τα πραγματα δεν είναι ακριβώς έτσι:108:.Εκτός αν μιλάς για τις ελάχιστες τουριστικές περιοχές(Πέτρα Μόλυβος κλπ) που χαλάνε την γενική εικόνα του νησιού.:112:
Ευτυχώς το νησί δεν έχει αλλοτριωθεί απ΄ το τουρισμό, τουλάχιστον έως τώρα, (βλέπε κυκλαδονήσια επτάνησα κλπ)
και βρίσκεις ακόμη αυθεντικότητα γνησιότητα και ντομπροσύνη.:slight_smile:

Κι εγώ τη λατρεύω τη Μυτιλήνη, το νησί, τους ανθρώπους της, τους χορούς κλπ΄, επανέρχομαι όμως στο αρχικό θέμα και ρωτάω εάν ξέρει κανείς κάθε πότε παίζει η ΕΤ3 αυτή την υπέροχη εκπομπή “Ελλήνων Δρώμενα” ?

Συγχαρητήρια για την ειρωνεία σου . όντως τσακίζει κόκαλα.
Πάντως και συ εισε καλοδεχούμενη στο τόπο μου

Φίλε μου <παντού τα πάντα>. Έχω και γω 2 ανίψια που σπουδαζουνε Πάτρα Γιάννενα.
Και αυτά έχουν παράπονα για αυτά που προείπες. Υπάρχουν άνθρωποι κιμπαρηδες και ωραιοι
υπαρχουν και φτωχο–δες!!!

Καλησπέρα.
“Πρόκειται για μια εκπομπή έχει ως στόχο τη δημιουργία ενός μωσαϊκού του σύγχρονου πολιτισμικού γίγνεσθαι της χώρας μας, μέσα από την επιλογή προσώπων, γεγονότων, ήχων, εικόνων, συμπεριφορών και τόπων που καθρεφτίζουν την πολιτιστική μας ταυτότητα”.
Τα επόμενα επεισόδια θα προβληθούν από την ET3
την Κυριακή 25/1:14:30 και την Τρίτη 27/1 : 23:00
Όσο για εκείνους που χάσανε κάποια, μπορούν να επισκεφθούν το:
[FONT=Arial]Τηλεοπτικό Στέκι > Ellinon dromena - ET3 - 2008/2009
[/FONT]

Ειρήνη ημήν παιδιά:
«Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε αδερφέ μου από τον κόσμο εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο…»
(μπορεί να μην είναι ρεμπέτικο, είναι όμως στάση ζωής)
«Και να αδελφέ μου! Που μάθαμε να κουβεντιάζουμε ήσυχα. Ήσυχα-ήσυχα κι απλά. Καταλαβαινόμαστε τώρα. Δεν χρειάζονται περισσότερα …»

//youtu.be/VH_1uYLYnMk

Έτυχε να δω την εκπομπή από το παραπάνω βίντεο την ημέρα που έπαιζε.Την έχω ξαναδεί την εκπομπή.Πολύ καλή.Πάντως τα τελευταία 2-3 χρόνια,η δημόσια τηλεόραση μας έχει συνηθίσει σε πολύ καλές εκπομπές.Κυρίως στην ΕΤ3.Όχι μόνο για μουσική αλλά και για πολιτισμό.
Balkan express,νηστικό αρκούδι,οξυγόνο,cinemania και αρκετές ακόμα εκπομπές που δεν θυμάμαι τα ονόματα τους αυτή την στιγμή.Είναι ίσως από τα λίγα καλά που συμβαίνουν στην ελληνική τηλεόραση γιατί όλα τα υπόλοιπα κανάλια πάνε απ’το κακό στο χειρότερο.

…ανάμεσά τους και “ιστορικά” ντοκιμαντέρ από το “History” channel, μπροστά στα οποία η ιταλική “ιστορική” ταινία “Η συνάντηση των γιγάντων: Θησέας, Οδυσσέας, Ηρακλής” μοιάζει εγκυρότατη.
(Τα εισαγωγικά που χρησιμοποίησα παίζουν διακοσμητικό ρόλο μόνο στον τίτλο της ταινίας. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις είναι απλώς …υπονοούμενα).

ελπίζω το σχόλιο σου να μην αναφέρεται σε μένα, γιατί καμία ειρωνία δεν υπήρξε εκ μέρους μου, το αντίθετο!!

μην ανησυχείς.ειρωνεία στο σχετικό θέμα έπεσε μόνο απο τον alani και απο την αφεντιά μου.