Ενδιαφέρουσες τηλεοπτικές / ραδιοφωνικές εκπομπές

Λαθος μονο απο σενα:091:

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΔΗΜΑΡΧΕ ΜΕΤΑ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥ
:slight_smile:

Ποιός είναι αυτός ο άνθρωπος ρε παιδιά;

Ενας αυθεντικος ανθρωπος χωρις ιδιαιτερες γνωσεις μουσικης που λεγετε ΣΟΛΩΝΑΣ ΛΕΚΑΣ
και τραγουδαει υπεροχους αμανεδες και παλια τραγουδια. Οσο για χορο δεν συζηταμε!

Α, εντάξει! Δεν τον κατάλαβα. Ο Σόλων. Μάλιστα. Εχω και κάποια CD μ’ αυτόν, αλλά δεν λένε τίποτα αν δεν τον βλέπεις, έστω και απ’ το youtube γιατί δίνει παράσταση. Το ΕΝΝΟΕΙ αυτό που κάνει.

Επι τη ευκαιρία, να πω κάτι που μου θύμισε ο αδελφός μου προ ημερών. Ο Μάρκος ο Βαμβακάρης πήγαινε συχνά περιοδίες ανά την επαρχία. Μια στάση που έκανε συχνά ήταν στα Σάλωνα απ’ όπου κατάγονται οι μισοί παππούδες μου. Λοιπόν, μου είπε προ ετών η μακαρίτισσα η γιαγιά μου ότι άλλο να βλέπεις το Μάρκο να παίζει και άλλο να τον ακούς. Δηλαδή, τη ρώτησα, τι εννοείς; Και μου είπε με σκέρτσο στα 96 χρόνια: Ηταν λεβέντης άντρας μέχρι εκεί πάνω!
:slight_smile:

ολόκληρη η εκπομπή για όποιον ενδιαφέρεται

http://video.google.com/videoplay?docid=3739432349683588254

http://www.esnips.com/doc/6a3cb32e-19b7-4334-8152-4d9ee1a148fa/ΣΑΛΑ-ΣΑΛΑ---ΣΟΛΩΝΑΣ:102:

Παρακολουθώ στην ΝΕΤ αφιέρωμα στο Μάρκο με Ξηντάρη,Δημητριανάκη,Λεμπέση και Αινίτη.
Ρε παιδιά τι λουλουδικό είναι αυτό. Αν είναι δυνατόν!:mad: Μιλάμε για Μάρκο οχι για ΛΕ ΠΑ.:112:

Υ.Γ. Μέχρι και ο Χιονάς παίζει τρίχορδο σεβόμενος το δάσκαλο.:088:

Δεν άντεξα για να απολαύσω Ξηντάρη, Δημητριανάκη και Αινίτη. Με το ξεκίνημα σχεδόν, μόλις αναφέρθηκαν κάποιες συγκρίσεις βλέμματος Μάρκου με βλέμμα Βεάκη και κάποιες αναφορές σε γνήσιους Αρχαίους Έλληνες τα παράτησα και γύρισα στο βιβλίο μου.

Εγώ ένεκα εξεταστικής δεν άντεξα να γυρίσω σε κάποιο βιβλίο πάλι, οπότε κάθησα και την είδα την εκπομπή στην ΝΕΤ.

Οι προσκαλεσμένοι καλλιτέχνες-οργανοπαίκτες φυσικά είναι γνωστοί για το ήθος τους και τον τρόπο που αποδίδουν τα τραγούδια. Αλλά η όλη περιρρέουσα ατμόσφαιρα κάθε φορά των αφιερωμάτων δεν ξεφεύγει απ την υπερβολή. Και τι εννοώ? δεν είναι τόσο τα λουλούδια κτλ (και αυτά είναι, απλά εγώ δεν έχω την πείρα πολλών ρεμπέτικων προγραμμάτων κτλ. ώστε να ξέρω το πόσο υπάρχουν ή δεν υπάρχουν αυτά σε ένα ρεμπέτικο μαγαζί- αν και η τηλεόραση δεν είναι μαγαζί). Είναι η “φιλολογία” και τα εγκώμια πριν ή μετά τα τραγούδια. Οι παραλληλισμοί δημιουργώντας εντυπωσιασμούς που δεν καταλαβαίνω. Το παράδειγμα με το Βεάκη που είπε πρωτύτερα και ο Νίκος Πολίτης.

Λες και έχουμε βαλθεί σήμερα να κάνουμε σώνει και καλά το ρεμπέτικο κάτι παραπάνω από αυτό που είναι. Είναι για μένα βιώματα, γεγονότα, καθημερινότητα, ιστορία, γλέντι του λαού σε χαρές και λύπες, εξέλιξη της μουσικής παράδοσης, και ίσως είναι και ο τρόπος με τον οποίο οι δημιουργοί του μιλούσαν και φιλοσοφούσαν για αυτά που αντιμετώπιζαν. Φράσεις όπως “συμπαντάρχης” που άκουσα, είναι τουλάχιστον διαστρεβλωτικές της απλότητας του ύφους και του ήθους του είδους. Και μπορεί να τα λέν από συμπάθεια στο πρόσωπο του Μάρκου Βαμβακάρη καποιοι καλεσμένοι, αλλά ποιός ο λόγος? Ας αφήσουν τα τραγούδια να μιλήσουν, ή ας παραθέσουν πιο σαφή πράγματα. Ο φίλος π.χ. του Μάρκου, (που δεν έχω συγκρατησει δυστυχώς το όνομά του, και τον έχω δει και από κοντά σε εκδήλωση σε ΤΕΙ πριν 3 χρόνια), παρέθεσε γεγονότα, απλά και αυθεντικά, όπως και ο Δημητριανάκης και άλλοι. Ο Λεμπέσης είπε σωστή κουβέντα, το τι σημαίνει ο Μάρκος για το λαϊκό τραγούδι, χωρίς να παραλείψει την αναφορά στο σμυρναίικο, αδέσποτο (πριν το Βαμβακάρη) και στο μεταγενέστερο (μετά το Βαμβακάρη). Ο Ξηντάρης, Δημητριανάκης , (Αντωνόπουλος με μπαγλαμά(!)) απέδωσαν λιτά και απλά ένα μέρος του έργου του.

Όμως, με όλο το σεβασμό, δεν ταυτίζομαι με χαρακτηρισμούς όπως “Άγιος Μάγκας” -το βιβλίο του Τσιλιμίδη- και παχιά λόγια. Είμαι καλοπροαίρετος, τα αποδίδω στην πλατιά λαϊκή αποδοχή που απολαμβάνουν δημιουργοί όπως ο Μάρκος, και που μπορεί να επηρεάζει τον κάθε ερευνητή, καλλιτέχνη, άνθρωπο γενικά.
Όμως μη τα μπερδεύουμε. Απλοί καθημερινοί άνθρωποι με ιδιαίτερη δημιουργικότητα ήταν οι ρεμπέτες, μας άφησαν πολλά παραδείγματα παρακαταθήκη, μες στην κοινωνία ήταν όπως όλοι μας, με τα προτερήματά τους και τις αδυναμίες τους. Και αν μη τι άλλο, αν θέλει μία εκπομπή να πάει λίγο πιο πέρα από ένα απλό μουσικό αφιέρωμα, ας το κάνει τουλάχιστον ολοκληρωμένα. Να αναφερθεί ας πούμε στις συνθήκες που ώθησαν τον ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης των ρεμπετών και τη στάση ζωής τους. Αλλά τότε θα προσομοίαζε την κοινωνιολογική ανάλυση…οπότε γυρνάμε στον ίδιο παρονομαστή…ότι υπερβολές δε χρειάζονται σε τέτοιες περιστάσεις, ούτε παραλληλισμοί ανούσιοι. Και γω μακρυγόρησα

Κι εγώ την είδα μέχρι τέλους.Θα μπορούσε να ήταν και καλύτερα. (θα μπορούσε βέβαια και χειρότερα). Απ την στιγμή που αρχίζουν οι θεωρίες,χάνεται το νόημα των τραγουδιών,αλλά για την τηλεόραση είναι απαραίτητο και το σχετικό μπλα μπλα.Αναγκαίο κακό.

Είδα το αφιέρωμα στον Μάρκο στη ΝΕΤ. Αντιπαρέρχομαι τα λουλουδικά , τις ¨ απαραίτητες γλάστρες¨και την φλυαρία και στέκομαι στην ουσία .Λοιπόν, ο Αινίτης ο Ξηντάρης κ΄ο Δμητριανάκης αποδίδουν πολύ καλά τα τραγούδια του Μάρκου ,για τον κατά ταʼ αλλα πολύ καλό Λεμπέση ,έχω τις αντιρρήσεις μου. Δεν έχω καταλάβει τά κριτήρια με τα οποία καλούνται κάποιοι ανθρωποι εκεί. Που ήταν πχ ο Στέλιος και ο Δομένικος? Δε θα μπορούσε να κληθεί ο Νέαρχος Γεωργιάδης ? Επίσης τα τραγούδια τα έπαιζαν γρήγορα ,δεν είμαι βέβαια μουσικός ,ενας απλός λάτρης του Μάρκου είμαι ,τόσο σαν συνθέτη μα όσο και σαν τραγουδιστή .

Μπάμπη έχεις την εντύπωση ότι δεν τους καλέσανε;:089:

Δε ξέρω μωρέ Κωστα. Πιθανόν να τους κάλεσαν και να μη γούσταραν το χάβαλο.

Παιδια, εχω βρει ιστοσελιδα απο όπου μπορείτε να κατεβασετε ο,τιδήποτε απο την εκπομπή “Ελλήνων Δρώμενα” αλλά δεν ξερω κατα πόσο μπορω να πω…Ας μου πει κάποιος αν επιτρέπεται να δημοσιεύουμε στο Forum ενδιαφέροντα Links.:080:

Ευχαριστώ

Καλό απόγευμα αδέλφια!
Είδα κι εγώ χτες το αφιέρωμα στο Μάρκο. Συμπαθητικό μου φάνηκε. Καλή προσπάθεια σε μια εκπομπή που, δεν πρέπει να ξεχνάμε, είναι ψυχαγωγική (σαββατόβραδο, γαρ) και όχι μουσικολογική. Άλλωστε η μουσική πέρα από ψυχική ανάταση είναι και δια-σκέδαση. Ειρήσθω εν παρόδω να σας ενημερώσω ότι ο Κώστας Φέρρης (and his gang), είναι καλεσμένος σήμερα στην εκπομπή “Το πάρτυ της ζωής μου” προκειμένου να παρουσιάσει τη δική του οπτική για το ρεμπέτικο. Παλαιότεροι καλεσμένοι της εκπομπής, μεταξύ άλλων, ο Ζαφείρης Μελάς και η Έφη Σαρρή…

…και μην ξεχναμε τον μπουζουξή που παίζει με τσι ποδάρες του…ήτο κι αυτός εκεί

Παρακολουθω τον Φερρη στο alter .Γιατι τοσοι μαιντανοι, και αυτος ο πολιτικ
τον βλεπω και μουρχετε ανακατωσουρα στο στομαχι.
Κατα τα αλλα οι μουσικοι δεν παιζονται ιδιως ο Μωραιτης

Alanis μου, δεν έχεις παρά να μην την παρακολουθείς την εκπομπή. Θα γλυτώσεις και τις ανακατωσούρες.