Ενας απλος μετρονομος

Τελικά τι είναι καλύτερο να πάρεις? Έναν μηχανικό ή εναν ψηφιακό? Εγώ εμπιστεύομαι ποιο πολύ τους μηχανικούς. Έχει κανείς καμιά ιδέα να μου προτείνει?

εγώ έχω ψηφιακό και μ’ έχει βολέψει.
έχει δύο είδη χτυπήματος, και διαλέγω το χτύπο που μου “κολλάει” περισσότερο για το εκάστοτε κομμάτι, ρυθμίζω όσο θέλω την ένταση, και έχει και ισοκράτη (λα).
Βέβαια, από την άλλη, ο μηχανικός είναι πιο δύσκολο να χαλάσει και δε χρειάζεται και μπαταρίες…

Εμενα παντως με προδωσε ο μηχανικος.
Αν και μετρονομος, ηταν αμετρος
Νομιζω οτι στον ψηφιακο δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια λαθους.

πως ειναι δυνατων να ειναι αμετρος ο μετρονομος τωρα ρε παιδια… μηπως ξεκουρδιστικε?
επισεις αν εισαι αρυθμος χρειαζεται πολυ μελετη για να αποκτησεις χρονο και δε σε σωζει μονο ο μετρονομος αλλα πολυ εξασκηση
προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μετρονομο αλλα εχω εναν του αδερφου μου εδω στο σπιτι εναν γερμανικο willner taktell piccolo και πρεπει να ειναι καλος , παντως μια καλη ιδεα ειναι να παιζεις κλιμακες με τον μετρονομο , μαρεσει να καθομαι και να τον ακουω ωρες ωρες ηρεμώ :slight_smile:

Όσες φορες επιχείρησα να παίξω συνοδεία μετρονόμου, παρατήρησα δύο πράγματα :
Πρώτον ότι , ακόμη κι αν πίστευα πως ήξερα πλέον το κομμάτι αρκετά καλά, με το μετρονόμο πάντα δυσκολευόμουν, και ανακάλυπτα πως τελικά μου διέφευγαν περισσότερα πράγματα,και δεύτερον ότι όσα κομμάτια έβγαλα με το μετρονόμο, μετά τα “επαιζα στα δάχτυλα”:78:!
Γι αυτό και πάντα τον προτείνω σε κάποιον που μαθαίνει να παίζει κάποιο όργανο…
Το εργαλείο αυτό σε αναγκάζει να συστηματοποιήσεις τη μελωδία και την έκφρασή σου!:088: