Διονύσης Γονατάς: Μάθε τρίχορδο μπουζούκι σε 14 μέρες - Σειρά βίντεο για αρχάριους

Πραγματι εξαιρετική η Ζώγαλη, κι ας μην την έχω δει από κοντά. Το Αϊβαλιώτικο το απέδωσε εξαιρετικά από εκτέλεση Καραπιπέρη!
Για την Μικέλα ό,τι κι αν πω είναι λίγο, σε ό,τι όργανο και να πιάσει αλλά ειδικά στο λαούτο. Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα!

2 «Μου αρέσει»

Ολόσωστος
@liga_rosa το σπουδαίο είναι πως,εκτός του ότι έμαθε σε τέσσερα χρόνια (είναι μικρή ακόμα) να παίζει καλό μπουζούκι,με την ίδια όρεξη που πηγαινε και έπαιζε με Σεμέλη ή με Λαμπίρη, τσαλπαρα,αλαντζιδου στο εξωτερικό επαιζε και με μενα για μεροκάματο σε ταβέρνα στου διάολο τον απ’ αυτόν (επαρχία).το καλοκαίρι της έλεγα δεν ξέρω να παίζω και μου απάντουσε χαρακτηριστικά “μη σε νοιάζει,θα μάθεις”.
Σπουδαίο κορίτσι,low profile και έξω καρδιά!

4 «Μου αρέσει»

Τέτοιους ανθρώπους θέλουμε!

3 «Μου αρέσει»

μα αυτή ήταν εννιάρι, τα παιδιά παίζουν ένα πεντάρι που δεν το έχω ξανακούσει. Και πράγματι, όλες / όλοι τους εξαιρετικές / - οί!

Του Μέλκον είναι, αλλά όχι άλλη εκτέλεση ή άλλος σκοπός, παρά άλλο τραγούδι από πάνω μέχρι κάτω (απλώς κάτι αναφέρει για μαλλιά κι αυτό). Το συζητάγαμε κάπου σχετικώς τελευταία. Μήπως υπάρχει λάθος στον τίτλο του βιντέου;

Πολύ ωραία εκτέλεση των παιδιών. Εδώ πια τα μπουζούκια παίζουν σάζι κανονικά.


Edit: Τώρα άκουσα και τα άλλα δύο (που είναι αποσπασματικώς γραμμένα στο βίντεο). Καλά, αυτό ήταν ρεσιτάλ! Κι ο Τσακιτζής φουλ σάζι, ενώ στο αλέγρο στην αρχή τα μπουζούκια παίζουν μπουζούκι, και μπουζούκαρο μάλιστα!

Μα τι ωραία πράγματα γίνονται…

Μόνο που η κοπέλα (μπέρδεψα τα ονόματα) θέλει ένα λίφτινγκ στο μπουζούκι. Δεν είναι εμφάνιση αυτή για τέτοιες παιξιές!

Αναφερόμουν σε αυτό:

7 «Μου αρέσει»

Πάρα πολύ καλή. Και εδώ το μπουζούκι παίζει μπουζούκι. Ιδιαίτερο μεν ύφος (που είναι ακριβώς έτσι όπως προσπαθεί να το κάνει), αλλά όχι σάζι ή κάτι άλλο.

Κι ο τύπος που τραγουδάει, τρομερός κι αυτός.

Λίγο η υπερβολική πιστότητα δε μ’ αρέσει, αλλά εντάξει, οι συνθήκες (εξετάσεις διπλώματος) δεν είναι κι οι πιο άνετες, κι ύστερα στο σημερινό ρεμπέτικο είναι μακρά η παράδοση επιδίωξης υπερβολικής πιστότητας στις ηχογραφήσεις και δύσκολο να τη σπάσεις, και μάλιστα όπως ξανάπα στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Και άλλος άκουσα να ζηλεύει τα μακριά δάχτυλα. Η ζήλια νάταν ψώρα θα γέμιζε ξ χώρα! Αστειεύομαι αλλά παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα.