Δημιουργία βοηθημάτων για κιθάρα-γεμισματα

Μόλις του έριξα μια ματιά.Θέλει ησυχία για να κάτσω να το μελετήσω σοβαρά, και θέλω να ρωτήσω πώς το διδάσκετε αυτό στη σχολή; Ρωτάω για να ξέρω με τις λίγες σχετικά γνώσεις μου πώς να το προσεγγίσω.Κάτι σαν μπούσουλα δηλαδή.Με την σειρά που είναι ή…;;;;;
Ευχαριστούμε!!! Άλλος θα μας έστελνε να το αγοράσουμε.
Ευχαριστούμε.

Μπράβο και πάλι μπράβο! Δεν ξέρω πολλούς που θα βγάζαν έτσι απλά ένα τόσο ωραίο και παιδαγωγικό βιβλίο για κοινή χρήση από όλους.
Συγχαρητήρια. Νιώθω πολύ όμορφα όταν ξέρω ότι υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι ανάμεσα μας.

Γεια σου Δημήτρη, τι κάνεις; Οι σημειώσεις αυτές είναι ίδιες ακριβώς με αυτές που είχες φέρει στο μουσικό χωριό, ή έχουν και άλλα πράγματα μέσα;

Να διευκρινίσω μερικά πράγματα.
Σε καμμιά περίπτωση αυτές οι σημειώσεις δεν μπορούν να θεωρηθούν σαν μέθοδος ανευ διδασκάλου.
Εγώ τις έφτιαξα με την λογική , να είναι συγκεντρωμένο ένα υλικό αναφοράς, και πάνω σ αυτό το υλικό ο δάσκαλος, ανάλογα με την εμπειρία και την γνώση να ανοίγει το κάθε θέμα όσο πιο πολύ μπορεί. Κανένα κομμάτι αυτού του βιβλίου δεν μπορεί να θεωρηθεί πλήρες. Τόσο οι ασκήσεις όσο και το ρεπερτόριο είναι ατελείωτες…
Επίσης η ύλη δεν είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας. Υπάρχουν σε κάθε κεφάλαιο και εύκολά και δύσκολα πράγματα. Δεν είναι ένα βιβλίο που διαβάζεται απ την αρχή πρός το τέλος εκτός απ τις πρώτες 20-30 σελίδες.

Διόνυσε η προοπτική να εκδοθει κάμμια στιγμη το βιβλιο υπάρχει.Απλά θα είναι εμπλουτισμένο και με DVD. ΑΝ το είχα έτοιμο θα το διέθετα και αυτό. Δεν θεωρώ ότι η παραχωρηση του δωρεάν απο εδώ η χέρι με χέρι ,θα αποτρέψει αυτούς που βοηθήθηκαν ή τους άρεσε να το αγοράσουν όταν αυτό βγεί στην έντυπη μορφή του. Έκτος ίσως απ αυτούς που οικονομικά δεν μπορούν οπότε και πάλι χαλάλι.

Να προσθέσω ότι λείπει ένα ολόκληρο κεφάλαιο που έχει να κάνει με τα ανοικτά κουρδίσματα.Σύντομα θα προστεθεί.

Συγχαρητήρια και θερμές ευχαριστίες μέσα από την ψυχή μου. Αν όλοι οι μουσικοί μας είχαν αυτή την ώριμη στάση απέναντι στους ανθρώπους που θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με τη μουσική μας παρακαταθήκη θα ήταν όλα καλύτερα. Αλλά … Είναι μεγάλο θέμα ας μην επεκταθώ. Απλώς ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο Δημήτρη Μυστακίδη.

Καλά κάνεις που το διευκρινίζεις. Το βιβλίο, από μια ματιά που έριξα, είναι πολύτιμο γι’ αυτόν που ξέρει τι κάνει. Για το δάσκαλο που ψάχνεται και θέλει να βάλει σε πιο συστηματικές βάσεις τη διδασκαλία της λαϊκής κιθάρας, γιατί μέχρι τώρα απ’ ότι έχω καταλάβει ο καθένας αυτοσχεδιάζει πάνω στις πλάτες των μαθητών του. Και για τον μαθητή που έχει ήδη μια υποδομή και αντιλαμβάνεται τις ιδιαιτερότητες και τις απαιτήσεις (τεχνικές, αισθητικές και άλλες) του παιξίματος της λαϊκής κιθάρας.

Αν σκεφτεί κανείς ότι τέτοιο υλικό δεν υπάρχει πουθενά προσβάσιμο, ούτε στα βιβλιοπωλεία ούτε στο διαδίκτυο (και προσωπικά δεν ξέρω άλλον που θα μπορούσε να το κάνει καλύτερα από το Δ. Μυστακίδη) η ύπαρξή του στο forum είναι αληθινή ευλογία.

Εγώ Δημήτρη αν υιοθετούσες το παλιό σύστημα των προεγγραφών για την έκδοσή του θα γραφόμουν από τώρα για τρία αντίτυπα :wink: