Δεξιόχειρες/Αριστερόχειρες και εκμάθηση οργάνου

ε ναι, όταν ξεφεύγεις από την “κανονικότητα”, όχι της φύσης αλλά της κοινωνίας, αναγκάζεσαι να εξασκήσεις ικανότητες που δεν περνάνε από το μυαλό κάποιου "κανονικού…

Λοιπόν πριν απο 2-3 χρόνια κάναμε κάποια μουσικά εργαστήρια σε μια εστία για άστεγους.Εμφανίστηκε ένα παιδι, ήταν δεν ήταν 30 και ήταν πολύ ταλαιπωρημένος, με πολλά προβλήματα (ψυχολογικά, εθισμό κλπ).
Αυτός ο άνθρωπος ήταν αριστερόχειρας και είχε μάθει μόνος του.Λόγω καταστάσεων, έμαθε να προσαρμόζεται και να παίζει με ότι όργανο βρει. Μπορουσε λοιπόν να παίξει ως αριστρόχειρας και ανάποδες χορδές και κανονικές σε αρκετά καλο επιπεδο. συγχορδίες και μελωδίες…αν σκεφτούμε πως είχε και χίλια δυο προβλήματα στο κεφάλι του,δεν ξέρω πως τα κατάφερνε…

1 «Μου αρέσει»

Η Λίμπα Κότεν είναι εντυπωσιακή περίπτωση. Δεν την είχα ακουστά. Διάβασα το βιογραφικό της στην εκτενέστατη «περιγραφή» στο ΥΤ, και χαίρομαι πολύ που την έμαθα (ευχαριστώ Μαργαρίτα!).

Βλέποντας τις κινήσεις με τις οποίες παίζει, δεν καταλαβαίνω απολύτως τίποτε. Όταν αντιστρέψεις το αριστερό με το δεξί, αυτόματα αντιστρέφεται και το πάνω με το κάτω! Το αποτέλεσμα είναι να νομίζεις ότι αυτό που ακούς δεν είναι αυτό που βλέπεις αλλά πλέιμπάκ!

Τέλος πάντων, τον κιθαρίστα που έλεγα εγώ μπορεί κάποιοι να τον ξέρετε. Γύρω στα μέσα ‘90 κυκλοφορούσε στις ίδιες παρέες με τον Σκούτα, Εφήμερο, Καπνικαρέα κλπ. . Νομίζω ότι τον λένε κι αυτόν Βασίλη (μετ’ επιφυλάξεως μετά από τόσα χρόνια). Είχε μάθει με την κιθάρα του δεξιόχειρα αδελφού του. Αργότερα τον είδα να παίζει σαν κανονικός, νομιμοποιημένος (:slightly_smiling_face:) αριστερόχειρας.

1 «Μου αρέσει»

Θυμήθηκα και τον “Μητσάρα”, (Δημήτρης Αναγνωστόπουλος), που έπαιζε ανάποδα. Έπαιζε κιθάρα και μπουζούκι. Εδώ με τον Τσέρτο και τον Φραγκούς.

3 «Μου αρέσει»