Δεξιοτέχνες σε Ελληνικές ταινίες

Ο Γιαννης Παλαιολογου πρωτο μπουζουκι,απο μια ταινια του 1965.Στην ορχηστρα ο Αποστολος Νικολαιδης με κιθαρα και ο Χρηστος Νικολοπουλος.Τραγουδι η Καιτη Γκρευ!!!

Ειναι απο την υπεροχη κομωδια "Ο Ατσιδας με Ηλιοπουλο και Ζωη Λασκαρη!Δινουν ρεσιταλ ολοι!:088:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:15 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:13 —

Τους "Παπατζήδες"τους εχω εγω αν θες στους στελνω φιλος ειναι πολυ ωραία ταινία με ωραία μουσικη…εχω δει τα Ντερβισοπαιδα αλλά δεν είδα καπου τον Μπάτη.Την ταινία με τον Βαμβακάρη δεν την εχω δει:230:

Για τον Μπατη εχει γινει θεμα!!!Κοιτα εδω φιλε!!!:089:

http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=184622&postcount=234

Στον “ατσίδα” (1962) παίζει μπαγλαμά (…) ο Ηλιόπουλος, όχι όμως με το Ζαμπέτα αλλά με το Χιώτη.

1968 ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΕΤΙΝΗΣ - ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ (ΤΟ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΑΚΙ)

Ένα τόσο οργανάκι είναι το μπαγλαμαδάκι…

Και αριστερά όπως τους βλέπουμε ο Καλδάρας;

Αφιέρωμα στον Ελληνικό Κινηματογράφο

εξαιρέτικό θέμα με πολύ καλές αναφο΄ρες. Μπ΄ραβο σε όλους.

Δεν κατάφερα να βρω εάν το παρακάτω απόσπασμα έχει προβληθεί παλαιότερα στο φόρουμ, αλλά καλού - κακού το παραθέτω. Ο Βασίλης Τσιτσάνης κι η Μαρίκα Νίνου τραγουδούν το “Για να σε κάνω άνθρωπο”. Όποιος θέλει ας αναφέρει περεταίρω στοιχεία για την ταινία και τους συντελεστές της…
[video=Για να σε κάνω άνθρωπο, Βασίλης Τσιτσάνης - Μαρίκα Νϊνου]977[/video]

ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ - 1948 (Χιώτης-Εσύ 'σαι η αιτία)

Από την ταινία “Χαμενοι Άγγελοι” του Νίκου Τσιφόρου (παραγωγης 1948-49) εμφανίζεται ο Μανώλης Χιώτης με τρίχορδο μπουζούκι,συνοδεία λαϊκής ορχήστρας και ερμηνεύει μαζί με τον κιθαρίστα Χρήστο Λαβίδα τη συνθεσή του"Εσυ είσαι η αιτία που υποφέρω".Στην ορχήστρα συμετέχει και ο Γιώργος Λάυκας.

Παιδιά, συγγνώμη, αλλά αν θέλετε βάλτε και το λινκ του youtube δίπλα διότι (δεν ξέρω γιατί) μου βγάζει ένα 4γωνο πλαίσιο με 1 εικονιδιάκι πάνω αριστερά και δεν ανοίγει το βίντεο. Έτσι αν μπορείτε γράψτε ολόκληρο το λινκ μέσα το μήνυμα. Ευχαριστώ σας.

Εδω το link!!!

Ευχαριστώ Νεαπολιτη.
Πρόβλημα ; ΜΠα, μάλλον κάποια απόκρυψη κάνει μάλλον για λόγους safety.

Γεια σας .Θυμαμαι σε μια ταινια οπου ο Ζαμπέτας ειχε ενα μικρο ρολο και εκανε οντισιον(σκηνη με πολυ γελιο) γνωριζει κανεις τον τιτλο της.
Ευχαριστω

Τραγούδι από την ταινία ΟΙ ΠΑΠΑΤΖΗΔΕΣ του 1954.
Τραγουδούν Σπύρος Καλφόπουλος και Δέσποινα Μαρικιά, στην κιθάρα ο Θανάσης Ευγενικός.
Ο χορευτής… ένας από τους καλύτερους που έχω δει !

Προφανώς δεν έχεις δει καλό χορευτή ακόμα.Πολύ ελαφρύ το τραγούδι.Άσε που τούμπες κάνουν οι μαϊμούδες.Ο Κοκοβιός(Πέτρος Γιαννακός) χορεύει πολύ καλύτερα από τον εν λογω κύριο στην συνέχεια της ταινίας,αμέσως μετά από αυτό το τραγούδι.Όταν ανοίξει η βιντεοθήκη ξανά,μπορείς να το δεις.

Φίλε Giles διαφωνώ τελείως. Ο χορευτής είναι καταπληκτικός με εξαιρετική αίσθηση ρυθμού και άψογο συντονισμό χεριών και ποδιών. Και η κωλολοτούμπα είναι πολύ σωστα ενταγμένη στο χορό του. Καμία σχέση με τα σημερινά καραγκιοζιλίκια. Όσο για το τραγούδι είναι τυπικό ματζοράκι της εποχής. Ούτε πιο βαρύ ούτε πιο ελαφρύ από άλλα παρόμοια ( Ντερμπεντέρισσα, Μια γυναίκα δύο άντρες , Ο καψούρης κ.α.)

Μουσικη & Στιχοι: Γιωργος Μητσακης

Το συγκεκριμενο κομματι εδω ερμηνευει ο Γρηγορης Μπιθικωτσης στην ταινια “Ο γολγοθας μιας αθωας” (1961) του Κώστα Στράντζαλη.

Δεκτή η γνώμη σου Βασίλη,αλλά επειδή οι γνώμες μας είναι υποκειμενικές,και στον χορό και στην μουσική,διαφωνώ 100% μαζί σου.Εγώ προτιμώ τα πολύ βαριά ζεϊμπέκικα(π.χ. Οι φυλακές του Ωροπού, του Μπάτη) για να μην πάω στα παραδοσιακά ζεϊμπέκικα.

Giles έχεις δίκιο πως οι γνώμες είναι υποκειμενικές. Πάντως επειδή νομίζω πως είσαι και χορευτής σου επισημαίνω ένα σημείο στο οποίο φαίνεται όλη η χάρη που έχει ο συγκεκριμένος χορευτής. Μετά την κωλοτούμπα κοίτα πως επαναφέρει την κολλαρίνα του (έτσι νομίζω λέγεται το πανί που κρέμεται στην πλάτη των ναυτών).