Βασίλης Μάρος - «Το μπουζούκι», «Ιστορία του ρεμπέτικου»

μήπως κάποιος γνωρίζει αυτά τα δύο ντοκυμαντέρ ? έχουμε πληροφορίες ?
ωραίο θα ήταν να τα βλέπαμε…

“Το μπουζούκι” του Μάρου το πρόβαλε πριν μήνες η “ΒΟΥΛΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ”. Η “Ρεμπετικη ιστορία” περί τίνος πρόκειται; Μήπως οι τέσσερις εκπομπες στην ΕΤ3 με τον Π. Σαββόπουλο και τον Ν. Βολωνάκη ή μήπως κάτι άλλο;

στο σάιτ που το βρήκα αναφερόταν ως δημιουργία του Μάρου…

Μάλλον πρόκειται για ομότιτλο ντοκυμαντερ. Αυτό που έχω υπόψιν -της ΕΤ3- είναι παραγωγής γύρω στο 2000. Αυτό του Μάρου σίγουρα προηγείται δεκαετία και βάλε… Δεν το γνωρίζω σαν τίτλο. Θα άξιζε αν μαθαίναμε περί τίνος πρόκειται πάντως.

ξερει κανεις αν μπορουμα να βρουμε στο ιντερνετ αυτες τις εκπομπες???
το greek movies παντως δεν εχει τιποτε :frowning:

Σε κανα side της ΕΡΤ… ισως για κοίτα

Μπάμπη το “Μπουζούκι” το έχω δει πρίν από πολλά χρόνια στην ΕΡΤ. Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι αλλά σαν γενική αίσθηση μου έχει μείνει πως από απόψεως πληροφοριών γύρω άπ’ το θέμα ήταν κάπως ξεπερασμένο. Σαν κινηματογραφικό έργο ήταν άψογο και είχε αποποτυπώσει το πνεύμα της εποχής που γυρίστηκε (1973) και τις απόψεις που κυριαρχούσαν τότε σε σχέση με το ρεμπέτικο.

Ένα μικρό απόσπασμα απ΄το youtube.

“Το μπουζούκι”
Κατηγορία: Ντοκυμαντέρ
Σκηνοθεσία: Μάρος Βασίλης
Διάρκεια: 50΄
Έτος: 1973
-Σύνοψη ταινίας
Η ιστορία της λαϊκής μουσικής: Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Τσιτσάνης, Βαμβακάρης, Δασκαλάκης, Μπαγιαντέρας, Ρόζα Εσκενάζυ, Πα παγιαννοπούλου, Βίκυ Μοσχολιού, Μαρινέλλα.
Η ταινία δεν παίχτηκε στο Φεστιβάλ Θεσαλονίκης. Την απέρριψε η Επιτροπή Λογοκρισίας του 1973, την απέρριψε και η Προκριματική Επιτροπή του 1974.
-Συντελεστές
Σκηνοθεσία: Μάρος Βασίλης
Παραγωγή: ΒΒC , Γερμανική Τηλεόραση , Αυστριακή Τηλεόραση , Ελβετική Τηλεόραση
Σενάριο: Χάλντεμαν Τσαρλς
Φωτογραφία: Μάρος Βασίλης
Μοντάζ: Σνάιντερ Έρρικα
-Συμμετοχές σε festival
Φεστιβάλ Δουβλίνου 1975
Για περισσότερες πληροφορίες ίσως βρεις κάτι στο:
www.shortfilm.gr

Εδώ αποσπάσματα από αυτό τό ντοκυμαντέρ.Η μετάφραση πού είναι μέσα στά βιντεάκια είναι δική μου.Παρουσιάστηκε το 1973 στήν Γερμανική τηλεόραση.

//youtu.be/OWHD4Pzkgrw

//youtu.be/HXfMZ707RRA

//youtu.be/CVSg-i-2YFU

Εχει ακόμα στιγμιότυπα μέ τόν Τσιτσάνη καί τόν Μπαγιαντέρα,αλλά πρέπει να τα δουλέψω πρώτα!!

Μπράβο για το ανέβασμα και τη μετάφραση Κώστα!!

Προφανώς εννοείς τους ελληνικούς υποτίτλους Κώστα; Η δουλειά αυτή είναι απλά και μόνο μία δική σου πρωτοβουλία, ή κάτι που σου ανατέθηκε από τους ιδιοκτήτες της ταινίας; Με άλλα λόγια, μήπως ετοιμάζεται κάποιο “come back”; Αν θέλεις απαντάς, φυσικά. Ενδιαφέρον θα ήταν, αν και για το ευρύ κοινό η ταινία έχει όντως ξεπεραστεί, έχει όμως τεράστια αξία ως μοναδικό ντοκουμέντο της εποχής.

Τήν μετάφραση τήν έκανα εγώ,γιά νά γίνονται κατανοητό αυτά πού λέει ο αφηγητής.Ολη αυτή η δουλειά πού γίνεται,είναι αποκλειστικά γιά εμάς,τούς φίλους τού ρεμπέτικου τραγουδιού!!!

Μπράβο Κώστα, συνέχισε ακάθεκτος!

Εδώ δυστυχώς πολύ λίγα στιγμιότυπα από τόν μεγάλο Μπαγιαντέρα!!

//youtu.be/IJFp1FWaM6k

Ευχαριστούμε Κώστα…:109:

Ο Μ.Χατζιδακης και ο Μ.Θεοδωρακης μιλουν για τους ρεμπετες,το ρεμπετικο και τους λαικους χορους.

//youtu.be/b7M1H0j5sXk

Ζηλεύω τη σκαπάνη σου αδερφέ !

Όντως εξαιρετκή σκαπάνη ο συντοπίτης.

Παιδιά ποιός είναι ο ερμηνευτής στο 7ο λεπτό στο Ο ΜΑΡΚΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ και μήπως κάπου φαίνεται ο κιθαρίστας;