Ο Μάρκος και ο Στράτος κομπάρσοι σε ελληνικη ταινία

Δεν ξέρω αν πρόκειται γι αυτό το πλάνο (μιας και η περιγραφή δεν ταιριάζει),
πάντως παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα από το βιβλίο του Μανώλη Ρασούλη,
“Εδώ είναι του Ρασούλη”: (μιλάει για το Μάρκο)


Κι εκείνο πια το πλάνο στου Δαλιανίδη τη ταινία οπου -καθως παίζει μια
ορχήστρα για να χορέψει η Καραγιάννη- ο πατριάρχης κάθεται στη δεύτερη
σειρά κάνει οτι παίζει για να πάρει ενα μεροκάματο!


Η εικόνα μιλάει από μόνη της.
Οι δύο μεγάλοι ρεμπέτες κάνουν τους κομπάρσους για το μεροκάματο,
στην ταινία του Δαλιανίδη, “Νόμος 4000” του 1962.

Ο μεγάλος Στράτος γρατζουνάει όρθιος μπαγλαμά με το βλέμμα του να πλανιέται…
Ο πατριάρχης του ρεμπέτικου, κοιτάει εκνευρισμένος την τραγουδίστρια, το μπουζούκι του, τη κάμερα…
Και κάπως έτσι έφυγε η εποχή του ρεμπέτικου και οι μεγάλοι άντρες που το υπηρετούσαν.

σχετική συζήτηση και εδω.

για να μη νομίζουμε οτι παίζανε ανάποδα :blush:

3 «Μου αρέσει»

Πράγματι, το ύφος του Μάρκου, όλα τα λεφτά! Ο Στράτος πάντως, μάλλον το διασκεδάζει.

σχόλιο του καναλιού

<Ο «Νόμος 4000» είναι δραματική ταινία του 1962 της Φίνος Φιλμ. Τόσο το σενάριο όσο και η σκηνοθεσία είναι του Γιάννη Δαλιανίδη. Η ταινία αναφέρεται στον νόμο που άρχισε να εφαρμόζεται στις 10 Σεπτεμβρίου του 1958, όταν τέσσερις νεαροί που είχαν κατηγορηθεί για πράξεις εξύβρισης, διαπομπεύτηκαν στους δρόμους της Αθήνας, κουρεμένοι και δεμένοι με χειροπέδες, με έναν από αυτούς να φοράει πινακίδα που έγραφε: «Είμεθα τεντυ-μπόυς και πετάξαμε γιαούρτι κατά γυναικός». Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Δαλιανίδη να γράψει και να σκηνοθετήσει μία από τις καλύτερες ταινίες του. Στην ταινία, μάλιστα, υπάρχουν η σκηνή με το γιαούρτωμα και η σκηνή της δημόσιας διαπόμπευσης του μαθητή με το ξυρισμένο κεφάλι. Η Κατερίνα Τζοβάρα ερμηνεύει το “Ρίξε μου μια διπλοπενιά” του Μίμη Πλέσσα, υπό τη μουσική παρουσία του Μάρκου Βαμβακάρη (και του Στράτου Παγιουμτζή). Αυτή ήταν και η μοναδική εμφάνιση του μεγάλου μουσικού σε κινηματογραφική ταινία.>

οχι και η μοναδικη, εχει αλλη μια, και μαλιστα με κουρδισμα κιολα…

3 «Μου αρέσει»

Δεν ήταν λοιπόν μόνο οι κοσμικές ταβέρνες, έπαιζαν και σε σαλούν!