Μάρκος Βαμβακάρης - Στράτος Παγιουμτζής σε ελληνική ταινία

Δεν μπορω να ξερω κατω απο ποιες συνθήκες και γιατι, ειναι μεσα σε αυτην την ορχηστρα αυτοι οι δυο πρωτοπόροι του Ρεμπετικου,αλλα πραγματικα στεναχωριεμαι!!

Να μην στεναχωριέσαι καθόλου, για το μεροκάματο ήταν εκεί. Πιθανόν να ήταν στην ορχήστρα του μαγαζιού όπως και οι άλλοι.

Δείτε ύφος ο Μάρκος από πίσω, με μισό μάτι κοιτάζει! Χαχαχαχα!

Βεβαια για το μεροκαματο ηταν εκει Δημητρη…Οπως και να λαχει,ειναι να στεναχωριεται κανεις,γιατι για να δεχτουν αυτοι οι ανθρωποι να παιζουν σε μια τετοια ορχηστρα (χωρις να θελω να μοιωσω τους μουσικους και την τραγουδιστρια ),εννοω μονο το ειδος τραγουδιων που παιζουν,πρεπει να ειχαν πολυ αναγκη το μεροκαματο!!!

Δει δη χρημάτων, ω άνδρες Αθηναίοι… (Ανάγκη λοιπόν χρημάτων, ω άνδρες Αθηναίοι…)

Σκατζόχειρε, σωστή παρατήρηση…:019:

Δει δη χρημάτων, ω άνδρες Αθηναίοι… (Χρειάζονται λοιπόν χρημάτων, ω άνδρες Αθηναίοι…)

Σκατζόχειρε, σωστή παρατήρηση…:019:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:00 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:58 —

Δει δη χρημάτων, ω άνδρες Αθηναίοι… (Χρειάζονται λοιπόν χρήματα, ω άνδρες Αθηναίοι…)

Σκατζόχειρε, σωστή παρατήρηση…:019:

Ο Μάρκος ούτε που κάνει πως παίζει.

Μπορεί να ήταν για τις ανάγκες της ταινίας εκεί…

Τουλάχιστον βγήκε και κάτι καλό, μπορούμε και τους βλέπουμε, ακόμα και κάτω απο αυτές τις συνθήκες. Οπως και να το κάνουμε είναι ένα ντουκουμέντο.

Καμιά φορά σκέφτομαι τι έχει πει ο Γιοβάν Τσαούς και νομίζω πως έχει απόλυτο δίκιο.
Τι γινόταν την εποχή που τραβήχτηκε η ταινία και τι γίνεται τώρα.Η διαφορά δεν είναι και τόσο μεγάλη.
Κι εγώ λυπάμαι πολύ που το βλέπω…

Ισχύει, εγώ προσωπικά μόνο σε φωτογραφία τους είχα δει μέχρι σήμερα!

Τι έχει πει; αν μπορείς να μας θυμίσεις…

Εγκρίνοντας και επαυξάνοντας όσα προαναφέρουν ο skatzoxoiros,
o PeVen και η Polymnia θα ήθελα να επισημάνω ότι ντοκουμέντο
πραγματικό είναι η στάση του Μάρκου.Παρ΄όλη την δεδομένη
οικονομική ανάγκη του,είναι σαφές ότι τους έχει όλους γραμμένους
και το δείχνει!

Πάντως, αν το καλοπροσέξετε, φαίνονται και κάτι καπνοί να πετάγονται απο τα αυτιά του Μάρκου…:019:

Mε κάλυψε ο Δημήτρης. Καμμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, ούτε και μας πέφτει λόγος. Εξιδανικεύουμε δυστυχώς συχνότατα τους καλλιτέχνες. Είναι βέβαια συγκλονιστικό το ντοκουμέντο, κυρίως για όλους εμάς που δεν τους προλάβαμε εν ζωή.

Τα υπόλοιπα είναι -κατεμέ- υποθέσεις, παρατραβηγμένος λυρισμός και γενικά να 'χαμε να λέγαμε…

E, κουβεντούλα κάνουμε. Λίγο χιούμορ πάντα χρειάζεται.:slight_smile:

ενταξει ρε παιδια δεν γυρισαν και πορνό ένα εξτραδάκι κάναν οι ανθρωποι δηλαδή εμείς δουλεύουμε μόνο εκεί που μας αρέσει;

Ρε μαγκες ειναι σοβαρο θεμα αυτο…Πραγματικα αξιζε στον Μαρκο και στον Παγιουμτζη αυτο το πραγμα?Λεμε για μεροκαματο και τα λοιπα…Η αξιοπρεπια?Δηλαδη αν το αφεντικο μας λεει στησε τον ποπο εμεις θα στηνουμε?Τι παραδειγμα εδωσαν με αυτη τους τη σταση?Δεν θελω να παρεξηγηθω,τα ερωτηματα ειναι ειλικρινεστατα…Θα πηγαινατε μαγκες στα μπουζουκια να παιξετε πλαι στα ξεκωλα για το μεροκαματο?Αφου ρε παιδια ειμαστε εναντια στην καταντια αυτη της λαϊκης μουσικης…Τι να πω δεν ξερω…Ειναι ενδιαφερουσα αυτη η κουβεντα και ευχαριστω τον φιλο που ανεβασε το βιντεακι…

Αν έχεις οικογένεια και το τσουκάλι πρέπει να μπεί στη φωτιά για να μη πεινάσουν τα παιδιά σου, πρέπει να πληρώσεις το νοίκι για να μην τα δεις στο δρόμο, τι θα κάνεις? Σου εύχομαι να μη βρεθείς στη θέση να βάλεις κόντρα τα θέλω και τα πιστεύω σου απέναντι στις ευθύνες σου.
Όμορφο είναι να κάνεις δουλειά που σου αρέσει, αλλά δεν είναι πάντα εφικτό.

Αν παρατηρήσετε προσεκτικά, το κυρίως παίξιμο το κάνει ο μπουζουκτσής δίπλα στον Μάρκο …
Ο Μάρκος και ο Στράτος, κατά την γνώμη μου, κλήθηκαν από τον παραγωγό σαν γκεστ, για
να πλαισιώσουν μουσικά το πάλκο …

Τα χέρια του Μάρκου ελάχιστα κινούνται, που πάει να πει πως δεν κατέχει καλά το άσμα …
Οι άνθρωποι πήγαν για ένα μεροκάματο και καλά έκαναν, καθότι η δουλειά δεν είναι ντροπή
και δεν ξέρουμε την εποχή εκείνη που γυρίστηκε η ταινία, τι κρίση είχε το επάγγελμα τους …
Επίσης αν διέκρινα σωστά, η κιθάρα που συνοδεύει είναι ηλεκτρική …

Αν μιλούσα πιο τσεκουράτα, θα έλεγα πως είναι μουσικοί ‘κομπάρσοι’, απλά είπα ‘γκεστ’ …

Το βλέμμα του Μάρκου, το έχω παρατηρήσει και σε άλλες φωτογραφίες του, ειδικά
σε μεγαλύτερη ηλικία, από αυστηρό έως άγριο όταν ξεχνιόταν, αλλά κι αυτό δε μου λέει τίποτα …

Οι άνθρωποι αυτοί πέρασαν και πολύ δύσκολα οικονομικά και φτώχεια, σχεδόν όλοι τους …
Είναι του κόσμου η ανταμοιβή, που δυστυχώς ξεχνά ή θεωρεί μια κατάσταση φυσιολογική …

Στα δικά μας μάτια μια και ασχολούμαστε με το ρεμπέτικο, όλοι αυτοί οι άνθρωποι έχουν
αποκτήσει μυθικές διαστάσεις και κρίνουμε και καταδικάζουμε, χωρίς να βρέξουμε τα πόδια μας …

Ναι Διονύση …! Είναι ένα ακόμα ντοκουμέντο και καλώς υπάρχει και τους απολαμβάνουμε …!