Δεν υπάρχει ταστιέρα!


ανακατασκευαζω το τριχορδακι μου και '‘ΑΝΑΚΑΛΗΨΑ’'οτι δεν εχει ταστιερα ???
κανω λαθος??
πητε μου την γνωμη σας !!!
και αν ειναι ετσι τι κανω ?? :112:

Πράγματι από την πρώτη φωτογραφία φαίνεται ότι η ταστιέρα είναι τμήμα του μπράτσου και όχι χώρια.
Παρόλα αυτά αν δεν είναι σκευρωμένο άν σε ικανοποιεί η φωνή του και εάν είναι ευκολόπαιχτο μην προβληματίζεσαι.

Φαωταζομαι οτι αυτο ειναι μπουζουκι της ταξης των 100 και κατι ευρω. Αν κοψεις το μπρατσο και θες να κανεις αλλο θα δεις οτι μεσα εχει μπετοβεργα!!! Ναι ναι!! Δεν σου κανω καθουλου πλακα! Αν και εχω ανακατασκευασει τετοια μπουζουκια. Δεν αξιζει ο κοπος. Τωρα αναλογα τι θα πειραξεις απο πανω του…

το εχω αρκετα χρονια βεργα δεν εχει αυτο ειναι σιγουρο αλλα αν δεν υπαρχει προβλημα οκ
εαν θελω να βαλω ταστιερα τι παχος εχει μονο αυτη και αν υπαρχει και αλλο ξυλο εκτος απο
εβενο για να την κανω?

Τρίχορδε πατριώτη, γεια και χαρά! Αν χρειαστείς και πρακτική βοήθεια -εκτός από την πολύτιμη θεωρητική που σου δίνεται παραπάνω από τους άλλους συμφορουμίτες- πήγαινε μια βόλτα από το ξαδερφάκι μου, τον Αντώνη Μαραγκό, που έχει το εργαστήρι του εδώ στο νησί, στην Αζόλιμνο. Είναι καταπληκτικό μαστοράκι και θα σε βοηθήσει -ακόμα και συμβουλευτικά- χωρίς να χρειαστεί να πληρώσεις. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα εάν επιθυμείς!

Υ.Γ.: Αν τελικά θέλεις να βάλεις πραγματική ταστιέρα στο όργανο, στο εργαστήρι του Αντώνη -την αποθήκη του δηλαδή- θα βρεις και έβενο αλλά και άλλα φτηνότερα σκληρά ξύλα να βάλεις, είτε μόνος σου είτε με τη βοήθειά του…

φιλε τριχορδε οταν λεω βεργα δεν εννοω ορατη αλλα αντι για κοντρες οπως εχουν τα μανικια στα μπουζουκια εκτος απο αυτα που εχουν αλουμινιου βεργα εννοω πως το μπουζουκι που εχεις αντι να εχει κοντρες μεσα το μανικο το ξυλο του ειναι ενα ενιαιο κοματι που απλα εχει μια σιδερια μεσα για να το κραταει και να μην σκρεβρωνει. Ειμαι 1000% σιγουρος και επισεις θα σου πω οτι και στο καπακι αλλα και στο καραολο η φιγουρα που εχει ειναι χαρτενια τυπωμενη! Αυτα βεβαια γιατι ειναι φτηνο μοντελο. Τωρα οσον αφορα την ταστιερα του πρεπει να το κανει ολο απο την αρχη με καινουργιο μανικο κοντρες κτλπ κατι το οποιο δεν μπορεις να κανεις γιατι θα πρεπει να χαλασεις το καπακι και φυσικα να βγαλεις απο τον τακο το ηδη υπαρχων μανικο κατι το οποιο αν γινει θα αχρηστεψεις ολο το οργανο. Γνωμη μου δεν συμφερει

πολλες ηλεκτρικες κιθαρες δεν εχουν εξτρα ταστιερα…stratocaster…οποτε μην αγχωνεσαι οπως προειπωθηκε…