Δείγματα Κυπριακού Ταμπουρά (ο τταμπουράς, ή και η τταμπουρά)

Ναι είναι γαμήλιο εμβατήριο, το έχει και στο βιβλίο του Αβέρωφ. Προφανώς δεν ήταν συνηθισμένη κηδεία, δεν έχεις δει π.χ. τι έγινε στην κηδεία του Κόρου; Και το επόμενο εμβατήριο ‘Αβέρωφ υπερήφανε’ το παραθέτει επίσης στο βιβλίο του και λέει ότι υιοθετήθηκε σαν ο ‘πολογιαστός’, ο σκοπός που παίζεται στο τέλος μιας διασκέδασης .

Η αναφορά που έχω υπόψη μου για σάζι είναι από ένα βιολάρη λουρουτζιάτη, αλλά μιλούμε πλέον για το δεύτερο μισό της δεκαετίας του 60 οπότε δεν αποδεικνύει τίποτε

Λίγους μήνες αργότερα [ Φωνή της Κύπρου, 6/19 Νοεμβρίου 1910, σελ.2
] η διαφήμιση του Ευαγγελίδη γίνεται μικρότερη σε έκταση,
ίσως επειδή έχει ήδη γίνει γνωστός. Αλλάζει επίσης ο τίτλος και γίνεται:
«Καλλιτεχνικό Οργανοποιείο Κυπριανού Χ. Ευαγγελίδου εν Λευκωσία»
προβάλλοντας την οργανοποιία ως τέχνη. Στη διαφήμιση αυτή διευκρινίζει πως
κατασκευάζει όλα τη είδη εγχόρδων οργάνων όπως βιολιά, λαούτα, μαντολίνα, κιθάρες,
μαντόλες , μαντολοτσέλα, ούτια, μπουζούκια, ταμπουράδες, κιθαρόνια, μαντολινάκια.

Επίσης αξίζει να σχολιαστεί ότι διαχωρίζει ονομαστικά τα μπουζούκια από τους
ταμπουράδες.

1 «Μου αρέσει»

Παράδειγμα: σουννέττι στον τουρκομαχαλλά Λεμεσού

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι ο Τζιαννής έπαιζε τταμπουρά, τον αναφέρει κάπου σαν πληροφοριοδότη και ο Ττερλικκάς

Εδώ αναφέρεται ερασιτεχνική ηχογράφηση του 1968 στο Λονδίνο αλλά στη φωτογραφία ο γέρος κρατά μπουζούκι. Αλλά ότι κι αν είναι το όργανο, μας ενδιαφέρει και το παίξιμο.

1 «Μου αρέσει»

Συγνώμη που ανακοινώ, ακόμα μια μουσική κηδεία, του Ηλία Κουλουμή. Αιωνία η μνήμη