Δαβίδ εναντίον Γολιάθ

Ειπα και πριν, δεν ειναι πολλοι αυτοι που πουλανε μπουζουκια 8000ε. Εφ΄ οσον υπαρχει ζητηση… αφηστε τους να βγαλουν το ψωμι τους, οποιαδηποτε γνωμη και αν εχουμε για αυτους.

Η συγκριση εγινε με το μπουζουκι των 800ε, ετσι γιατι υπηρχε η διαφορα ενος μηδενικου.

Οσο για τα αηχα και υπερηχητικα, νομιζω οτι το εξηγω στο κειμενο.

Βιντεο δυστυχως δεν γινεται να παρουσιαστει.

Γιατι μερικοι βγαζουν τετοιες κακιες?

Φίλε zabe εγώ δεν νομίζω προσωπικά πως θέλεις με κάποιο τρόπο να εκθειάσεις τη δουλειά του κυρίου Στάμκου. προσωπικά είμαι από τους φαν της παραδοσιακής τεχνικής και έχω τους δικούς μου λόγους γιαυτό. παρόλα αυτά μου κάνει παρα πολυ μεγάλη εντύπωση που μόνο ο κυριος Σταμκος τόλμησε να κάνει την αντιπαράθεση με δικό του φτηνό όργανο. γιαυτό και μόνο του δίνω συνχαρητήρια. όσον αφορά την κόντρα, για μένα νικάει μάλλον ο παλίσανδρος. όμως zabe φίλε μου χωρίς μάλλον να το προγραμματίσεις είναι καιρός τώρα που έχω κολλήσει στα λόγια σου για δικό σου πολύ καλό όργανο των 500 απο άγνωστο κατασκευαστή. το πουλάς το όργανάκι, η τουλάχιστον που μπορούμε να το δούμε και τέλος γιατί δεν το έβαλες εσύ σαυτη την κόντρα;

Επειδή μερικοί βγάζουν κουτοπονηριές.

Κριμα, εισαι και συντονιστης και δινεις το καλο παραδειγμα.

Μόνο που εγώ μίλησα για το πείραμα και τα συμπεράσματα σου και όχι για σένα προσωπικά.

Χαρακτηριστικό γνώρισμα κάποιον ανθρώπων συγκεκριμένης φιλοσοφίας. Στην έλλειψη επιχειρημάτων κάνουν επίθεση στο πρόσωπο.

Μύρο, ανέβασε κανένα βίντεο από το πείραμα για να ενισχύσεις τις απόψεις σου και άσε εμένα να είμαι ο κακός συντονιστής.

Αχ, αν ξέρατε με ποιες μεθοδολογίες γίνονται τα ψυχοακουστικά πειράματα, για να φτάσουμε σε κάποια συμπεράσματα…

Βρε παιδια πως καταφερνουμε τις περισσοτερες φορες να αρπαζομαστε ειναι απιστευτο.
Φυσικα το γραπτο μπορει ευκολα να παρεξηγηθει οποτε ας ειμαστε λιγο πιο καλοπιστοι με τα γραφομενα των φιλων του forum.

Για το θεμα τωρα κλεινω και εγω προς την αποψη του zabe μιας και θεωρω (καλως η κακως) εξωπραγματικο το 8000ε και μαλιστα στις εποχες που ζουμε. Απο την αλλη οσο υπαρχουν ανθρωποι που για καποιο λογο δινουν τοσα χρηματα θα υπαρχουν και κατασκευαστες που θα τα ζητανε

Καλημερα σε ολα τα παιδια και να εχετε καλη συνεχεια σε οτι και αν κανετε

Άμα ο ίδιος ο κάτοχος οργάνου αξίας 8000 ευρώ, αγοράζει δεύτερο των 800 και μπαίνει από μόνος του στη διαδικασία σύγκρισης, τότε ή το ακριβό όργανο δεν τον γέμιζε ποτέ, ή το δεύτερο τον ενθουσίασε. Μπορεί να συμβαίνουν και τα δύο. Βασιζόμενος στα λεγόμενα του Μύρου, που λέει σε προηγούμενο μνμ ότι “Οποιοδηποτε μπουζουκι παιξει μαζι του εξαφανιζεται και μοιαζει σαν αηχο”, πάει να πει ότι η πρώτη εκδοχή δεν ισχύει. Δηλαδή το ακριβό όργανο του άρεσε υπερβολικά, μέχρι που συνάντησε το δεύτερο. Εγώ αυτό το συμπέρασμα έβγαλα, εκτός και αν αρχίσουμε τώρα να αμφισβητούμε τον ίδιο τον κάτοχο των οργάνων με πονηρές σκέψεις του τύπου : Μήπως δεν υπάρχει το όργανο των 8000? Μήπως ο Μύρος το έκανε αυτό οργανωμένα από την αρχή, απλά και μόνο, για να διαφημίσει το δεύτερο του όργανο? Είμαι σίγουρος ότι αυτές οι σκέψεις πέρασαν από το μυαλό ορισμένων, ειδικά με το που ακούστηκε ότι το δεύτερο όργανο είναι του Στάμκου. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από τα δάκτυλα μας. Και ναι, μέχρι ο Μύρος ν΄αποφασίσει να ανεβάσει οπτικά και ηχητικά δείγματα των δύο οργάνων, εμείς οφείλουμε είτε να εμπιστευτούμε τα λεγόμενα και την κρίση του, είτε να μην ασχολούμαστε με το θέμα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 09:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:14 —

Με όλο το σεβασμό κύριε Φρονιμόπουλε και χωρίς καθόλου να αμφισβητώ τις μεθοδολογίες στις οποίες αναφέρεστε και οι οποίες προφανώς υπάρχουν ώστε να δίνουν αντικειμενικά αποτελέσματα, επειδή εμείς δεν είμαστε συνδεδεμένοι με μηχανήματα (ευτυχώς) μας ενδιαφέρει το τι ακούνε τα αυτάκια μας και πως το αποτέλεσμα μεταφράζεται στον εγκέφαλο μας. Δεν έχω καμία πρόθεση να σας προσβάλω, κάθε άλλο μάλιστα επειδή θεωρώ αξιόλογο το έργο σας και επειδή αξιόλογο έργο δεν μπορεί να παραχθεί από μη αξιόλογους ανθρώπους το συμπέρασμα είναι αυτονόητο. Όμως ξαναλέω ότι αν εμένα, συγκρίνοντας δύο όργανα απλώς οπτικά και ακούγοντας τα, μου αρέσει κάποιο συγκεκριμένο, αυτό μου αρκεί, αφού έτσι φυσικά θα το ακούω πάντα.

Εσένα, Ρινόκερε. Και του Μύρου, όσον αφορά τη δική του συμβολή. Αλλά ούτε η δική σου γνώμη, ούτε του Μύρου, ούτε του οποιουδήποτε μεμονωμένου “κριτή” μπορεί να έχει αξιώσεις αντικειμενικότητας. Για αυτό το τελευταίο, η μόνη κατάλληλη δεοντολογία είναι εκείνη που υπαινίσσεται ο Νίκος Φρονιμόπουλος. Όλα τα άλλα είναι εκ του περισσού, για να μην πώ την άλλη ομοιοκατάληκτη λέξη.

Νομίζω πως παραασχοληθήκαμε με το θέμα και έπεσαν και κάποιες πάρα πολύ βαρειές κουβέντες που δεν έπρεπε να λεχθούν.

Επιτελους διαβασα και ενα καλο σχολιο.

Να μου ζησεις Ρινοκερε!!!

Δημητρη νομιζω εχω παρεξηγηθει περνεις μια μια τις παραγραφους μου και τις εκμηδενιζεις ολες. Δεν μπορω να συνεχισω να σου απανταω γιατι απλα δεν σκεφτεσαι οπως εγω, και μεσα απ τα γραπτα ειναι δυσκολο να συνενοηθουμε.
Το μπουζουκι του Σταμκου μονο του μπηκε εξ αρχης στην συγκριση, δεν ειμαι εγω παλι που μιλαω γι αυτο και διαφημιζω τον Παναγιωτη ελεος!!!
Με απλα λογια εμενα στο συγκεκριμενο πειραμα δεν μ ενδιαφερει το φτηνο μπουζουκι, μιλαμε για μια διαφορα τεραστια, μ ενδιαφερει αυτο των 8000. Το πανακριβο αυτο οργανο δεν θα πρεπε να σου αφηνει κανενα περιθωριο συγκρισης ουτε καν με οργανο 3 και 4 χιλιαδων!!!
Τελος, πολυ καλο θα ηταν να αναφερθει το ονομα του οργανοποιου Μυρο, γιατι ετσι ολοι νομιζουν οτι αυτη η συγκριση γινεται για να ανεβασει τον Σταμκο, συκρινεις δυο οργανα αποκαλυπτοντας τον εναν μαστορα απο τους δυο, αυτο ειναι λαθος!!!
Ανεξαρτητως απο τι πιστευει ο καθενας, ο καθε μαστορας ειπαμε οτι κρινετε απο την δουλεια του και ετσι ειναι!!! Δεν υπαρχει κανενας λογος να τον κρυβεις!!!

Διπλοεγραφη

Αγαπητε δεν ξερω αν εχεις καταλαβει καλα, ο Σταμκος δεν εχει καμια σχεση μ αυτο το πειραμα? Πολυ πιθανον να μην εχει διαβασει ακομα αυτο το topic και να μην εχει ιδεα, ολο αυτο γινεται με πρωτοβουλια του Μυρου και κανενος αλλου. Οπως επισης τι σχεση εχει το δικο μου μπουζουκι με ολα αυτα, εγω ουτε που γνωριζω τον Μυρο, δεν ειμαστε ουτε καν στην ιδια πολη!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 08:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 08:00 —

Εμεις δηλαδη Νικο μου αν χαραχτηριζομαστε με αυτην την αλλη λεξη,
Ο κυριος αυτος που πηρε ενα σκαφος απο βαμμενη καρυδια και ενα καπακι που χρεωσε 2000ε, κατι κλειδια που τα χρεωσε 1500ε, βγαζοντας τα απο χρηματοκιβωτιο, και εφτιαξε ενα οργανο που το μπρατσο του παει οπου φυσαει ο ανεμος(και ολα αυτα ειναι χαραχτηριστικα, που γνωριζουμε χωρις να χρειαζετε να δουμε το οργανο) και χρεωσε ολο το οργανο 8000, πως πρεπει να χαραχτηριστει εξυπνος?

Κύριε Πολίτη, φαίνεται ότι δεν έγινα κατανοητός. Θα προσπαθήσω να το επαναδιατυπώσω λοιπόν. Όταν θέλουμε να αξιολογήσουμε αντικειμενικά ένα όργανο, με σκοπό την ιστορική ή πραγματική του αξία, τότε ναι, υπάρχουν τα κατάλληλα όργανα μέτρησης ήχου και αξιολόγησης και τα οποία πιθανότατα εσείς να γνωρίζετε καλύτερα. Όταν όμως πρόκειται να αγοράσω ένα μπουζούκι για μένα, τότε σίγουρα ο καλύτερος κριτής θα είμαι εγώ. Εγώ το αγοράζω για μένα, εγώ το κρίνω. Και το κρίνω με τον τρόπο που θα το ακούω όταν θα το παίζω, δηλαδή με τα αυτάκια μου. Αυτό είπα, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο. Τώρα γιατί θυμώνετε δεν μπορώ να καταλάβω.

ΥΓ. Το ότι έπεσαν πολύ βαρειές κουβέντες, ελπίζω να μην εννοείτε από εμένα, γιατί δεν είχα ποτέ μου τέτοιο σκοπό

Μαλλον εγω ειμαι αυτος με τα βαρεια, αφου τον ειπα απατεωνα τον ανθρωπο. Πως μου ρθε και το πα αυτο ?

Παιδιά για να λέμε και του στραβού το δίκαιο…αν δεν δούμε φωτογραφίες ή βίντεο δε μπορώ να πιστέψω όλη αυτή την ιστορία.

Θα είχα δώσει εγώ 8000 ευρω για μπουζούκι και μετά θα έβγαινα και θα έλεγα εκανα βλακία και έχασα τα λεφτά μου, τελικά το 800άρι είναι συγκρίσιμο με το 8000αρι;;;…Θα δάγκωνα τα πόμολα αλλά δε θα το παραδεχόμουν.

Αν θέλει ο φίλος μπορεί να ανεβάσει ένα βίντεο και να τελειωνει εκει το θέμα. 8000 ευρώ μόνο ο Κλεφτογιάννης μπορεί να το έχει πουλήσει ή ο Τσακιριάν τέτοιες τιμές δεν έχω ξαναακουσει σε αλλον κατασκευαστή

Στοιχειώδεις κανόνες επιβάλλουν, από τη στιγμή που κάνουμε σύγκριση είναι να δίνουμε κάποια στοιχεία. Το να κάνουμε σύγκριση δύο πραγμάτων χωρίς να έχουμε ιδέα περί τίνος πρόκειται το βρίσκω εξαιρετικά ανώφελο, και καλύτερα είναι από τη στιγμή που δεν μπορούμε να αποκαλύψουμε κάποια πράγματα να μην το ανοίγουμε…

Προσωπικά δε θυμάμαι άλλη φορά να συγκρίνουμε δύο πράγματα δημόσια χωρίς να έχουμε ιδέα εμείς οι άλλοι γι’ αυτό το οποίο μιλάμε.

Η προσωπική μαρτυρία φυσικά και δεν επαρκεί από τη στιγμή που το θέμα τίθεται σε δημόσιο διάλογο. Και οι κρίσεις πάνω σε κρίσεις θυμίζουν σπασμένο τηλέφωνο…

Όπως θέλουμε θα τον χαρακτηρίσουμε. Αλλά όχι δημόσια με τις συγκεκριμένες εκφράσεις, σε χώρο που δεν μας ανήκει.

Ποιος μίλησε για «μηχανήματα»;
Τα ψυχοακουστικά πειράματα, στηρίζονται στο ανθρώπινο αυτί και σε αυτό και μόνο αναφέρονται.

«Η ψυχοακουστική (Psychoacoustics) αποτελεί τον κλάδο της ακουστικής, ο οποίος μελετά τον υποκειμενικό τρόπο με τον οποίο το ανθρώπινο σύστημα ακοής αντιλαμβάνεται τους διάφορους ήχους, συμπεριλαμβανόμενης και της μουσικής (συνειδητοποίηση της ηχητικής πληροφορίας σε γνωστικό επίπεδο).»

Μόνο που απαιτείται συγκεκριμένη μεθοδολογία…

Για να αναφέρω, ενδεικτικά, ένα μόνο παράγοντα, σε κάθε πείραμα απαιτείται πρώτα η απομόνωση του ψυχολογικού παράγοντα του κρίνοντος.
Να μην έχει δηλαδή οποιαδήποτε επαφή η πληροφορία για την πηγή του ήχου (όργανο), παρά μόνο με το αποτέλεσμα (ήχος).
Και μια σειρά άλλων προϋποθέσεων, ώστε να βγουν αντικειμενικά συμπεράσματα…

Εκτός αν μας αρκεί η υποκειμενικότητά μας, οπότε…πάσο!

Αν ήταν μάρτυρας σε δικαστήριο ο κ. Πασχάλης θα είχε χαθεί η δίκη (εν προκειμένω η κρίση - αξιολόγηση των οργάνων) από τα αποδυτήρια.

Εύλογα ερωτήματα και αναπάντητα: Πως πριν από λίγο (στο προηγούμενο αποθεωτικό μήνυμα του “μεσσιανικού” 8000ρου μπουζουκιού) δεν υπήρχε δεύτερο ισάξιο, εφάμιλλο όργανο και όλα τα υπόλοιπα ήταν άηχα, ανύπαρκτα, ανυπόληπτα και ξαφνικά -“ω του θαύματος”- βρέθηκε το εξαιρετικά φτηνό, εφάμιλλο (το “αντίπαλον δέος”) του αρχικού “μεσσιανικού”;;; Ποια η αξιοπιστία - αντικειμενικότητα κάποιου εκτιμητή που με ευκολία αποθεώνει εμφατικά, απόλυτα, αδιαμφισβήτητα, χωρίς υποσημειώσεις και επιφυλάξεις, κάποιο όργανο και… -αίφνης- βρίσκει εύκολα, αβίαστα μπροστά του τον, ισάξιο σχεδόν, “αντίπαλο” ενώ όλοι -μέχρι τώρα και από τα λεγόμενα του- γνωρίζαμε ότι δεν υπήρχε αντίπαλος ικανός να κοιτάξει στα μάτια το “Έβερεστ” των μπουζουκιών;;; Είναι απορίας άξιον πως απαξιώθηκε έτσι εύκολα και με ένα μήνυμα το “Έβερεστ” των μπουζουκιών και μάλιστα από τον ίδιο τον συντάκτη του αρχικού αποθεωτικού μηνύματος, τον θαυμαστή και Πυγμαλίωνα του;;; Γιατί υπάρχει η (ύποπτη;;:wink: “αδυναμία” φωτογραφίας, βίντεο, ανακοίνωσης του ονόματος του άλλου “απατεώνα” κατασκευαστή που κατασκεύασε το άλλο (μυθικό;;:wink: μπουζούκι;;; Πως δεν βρέθηκε να συγκριθεί στον μέχρι σήμερα χρόνο ζωής του “μεσσιανικού” (μυθικού;;:wink: μπουζουκιού ένα εφάμιλλο, ισάξιο όργανο (του Ζοζέφ φερ’ειπείν ή άλλων άξιων);;;
Πολλές ασυνήθιστες συμπτώσεις, αντιφάσεις, αναδιπλώσεις…

Δεν είμαι κακόπιστος και δεν προσυπογράφω το ακόλουθο αλλά πρέπει να πω ότι, πολύ εύκολα, κάποιος πονηρός ή κακοήθης (όχι εγώ!!!) θα έλεγε ότι, εδώ και 15 ημέρες δεν είναι αυθόρμητες οι συναφείς ανακοινώσεις-αναρτήσεις για όργανα, τιμές, συγκρίσεις κλπ. Ας φυλάγονται επομένως οι συντάκτες τους γιατί, ανεξαρτήτως τι είναι οι ίδιοι (δεν εννοώ κάτι για κάποιον!!!), αυθόρμητοι, καλόπιστοι, αφελείς, αβανταδόροι, φαρσέρ, προβοκάτορες κλπ δημιουργείται, έτσι κι αλλιώς, μια περίεργη, αρνητική διάθεση και μια “στυφή” και νοσηρή ατμόσφαιρα (κατ’ εμέ πάντα και με το μπαρδόν…)

Δώστε τα κρίσιμα στοιχεία κ. Πασχάλη για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να επανέλθει η γαλήνη… Να καταλαγιάσουν τα πάθη και οι έριδες…