Γρήγορης Απαρτιάν 1960

Πριν λίγο καιρό απόκτησα μία από αυτές τις πολυπόθητες κιθάρες με τη χαρακτηριστική πυροσφραγίδα που στοιχειώνει τους απανταχού ρεμπετολαικους μουσικούς! Η αλήθεια είναι πως πάντα με συγκινούσε η αίσθηση ενός παλιού οργάνου και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ιστορικό όργανο και μάλιστα τέτοιας ποιότητας! Είπα λοιπόν να μοιραστώ τη χαρά αλλά και τυχόν πληροφορίες που ζητούνται μαζί σας! Την κιθάρα την έχω μερικούς μήνες έχει απίστευτο ήχο και ακόμα πειραματίζομαι με τις χορδές… Μερικές φωτογραφίες…

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικη! Φαίνεται σε καλή κατάσταση, την πήγες κάπου για επισκευή; Έχει την ίδια φιγούρα με την δικιά μου, η οποία όμως δεν φαίνεται να υπήρχε αρχικά. Ξέρεις την ιστορία του οργάνου;

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ!Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση ,ήθελε λιγες ψιλοεπισκευες τις οποίες ανέλαβε ο Πέτρος Μουστάκας!Πολύ καλή δουλειά και πολύ συννενοησημος άνθρωπος και με πολύ εμπειρία σε τέτοια οργανα.Πεναρια υπήρχε ίδια με αυτή απλά είχε ξεκολλήσει και την είχαν βάλει γυρισμένη και ποιο ψηλά για να καλύπτει το σημείο κοντα στην τρύπα που μάλλον παιζόταν περισσότερο.θα βάλω φωτογραφία πως την παρέλαβα!Η κιθάρα ήταν στα Γιάννενα αλλά δυστυχώς δε ξέρω λεπτομέρειες της ιστορίας της αν και θα ήθελα πολύ!

1 «Μου αρέσει»

Σ’ευχαριστω για τις πληροφορίες! Ξέχασα να σε ρωτήσω τι χορδές δοκίμασες. Πάντα ασήμι, να υποθέσω;

1 «Μου αρέσει»

Ναι δοκίμασα τις fisoma,pyramid 11-47,pyramid 11-52 και daddario ej 26 !Έχω τράβηξει και βίντεο με παρόμοιο παίξιμο για σύγκριση,ίσως τα ανεβάσω μήπως βοηθήσω και κανέναν άλλο που είναι στο ψάξιμο!

Εννοείς τις πυραμίδες 12-52, τις κόκκινες (superior); Νομίζω είναι πολύ βαριές για τέτοιο όργανο. Ποιες προτιμάς τελικά; Κάθε βίντεο ευπρόσδεκτο!

Λάθος 11-50 είναι οι pyramid που έβαλα και αυτές με ικανοποίησαν περισσότερο με το μόνο μειονέκτημα ότι χάνουν τη λαμπρότητα τους σχετικά γρήγορα!Ωστόσο η κλίμακα της κιθάρας είναι μικρή(62) και <<συγχωρεί>> λίγο ποιο βαριές χορδές

  • =center]ετσι παρελαβα την κιθαρα! Ουσιαστικα η επισκευη της αφορουσε περισσοτερο παλια κακη επισκευη.Φαινεται καθαρα οτι υπηρχε η πεναρια στη θεση που ειναι τωρα και μαλλον καποια στιγμη που ξεκολλησε της αλλαξαν θεση για να καλυπτει το σημειο που παιζοταν περισσοτερο!Το αλλο και σημαντικοτερο ηταν η βιδα στον καβαλαρη με εναν τακο να τη συγκρατει κατω απο το καπακι! [HR][/HR] Οποτε αλλαχτηκε η πεναρια γιατι η παλια ειχε σπασμενα κομματια(σε συνεννοηση παντα με τον Πετρο Μουστακα) και ξανακολληθηκε ο καβαλαρης αφου αφαιρεθηκε βιδα,τακος και παλια κολλα που ηταν μαλλον εποξικη!Φυσικα στο τελος σεταριστηκε.Να πω οτι εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο τον Πετρο απο δουλεια αλλα και τιμη! [HR][/HR] Κατα τα αλλα το οργανο ειναι σε πολυ καλη κατασταση,ολα τα μερη ειναι αυθεντικα,ακομα και τα ταστα ειναι ορειχαλκινα,εχει πανω τρεις πυροσφραγιδες και το ταμπελακι μεσα ειναι ανεγγιχτο!Δεν ειμαι σιγουρος αν εχει γινει καποια παρεμβαση στο λουστρο καποια στιγμη! Εντυπωση μου εκανε η μικρη κλιμακα του οργανου μιας και στο οργανοποιοειο υπηρχαν αλλες δυο απαρτιαν (εκ των οποιων η μια Γρηγορη και ιδιας χρονολογιας μαλιστα)και ειχαν μεγαλυτερη κλιμακα!Δε ξερω αν εχει καποιος παρομοια με 62εκ μηκος ελευθερης χορδης!(ειναι τοσο η δικη σου liga rosa?) [HR][/HR]Tωρα απο ηχο…πραγματικα οσο παιζω δεν την χορταινω,κλασσικος ρεμπετικος ξερος ηχος με τη γνωστη χροια και ενταση που δε μπορω να συνηθισω.Μπασες απιστευτες και καντινες που σκεπαζουν μπουζουκι!

Κι εγώ 11-50 έβαζα, αλλά τις είχα παραγγείλει απέξω. Υπάρχουν στην Αθήνα;
Κι εμένα με ξένισε η 62αρα κλίμακα, ίσως ήταν ενδιάμεσο μοντέλο. Η δικιά μου είναι 64 ή 65, δεν είμαι σπίτι για να το τσεκαρω. Η κλασική της εποχής τέλος πάντων (1962).
Ο ήχος που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτός, ξερά μπάσα με γεμάτα καντινια και δυνατή ένταση. Το ασήμι ισορροπεί όλο το όργανο, εξάλλου γι αυτό ήταν σεταρισμένη.

Ναι και εγώ απέξω τις παρήγγειλα!Οι 11-47 ήταν πολύ μαλακές και έκαναν μεγάλο παλμό στην ταστιέρα οπότε ετριζαν.Οι fisoma ,αν και είχα ακούσει τα καλύτερα, μου έβγαιναν οι μπασες πολύ μουντές σχεδόν σαν μπετονιες!Οι pyramid 11-50 με ενθουσίασαν αλλά έχασαν σχετικά γρήγορα τη λαμπρότητα τους.οι daddario έβγαζαν περισσότερο μέταλλο από ότι ήθελα και γρεζι στο σύρσιμο της χορδής επειδή έχουν έντονο σπείρωμα στο τύλιγμα.

Ναι, οι φισομα ούτε εμένα μου άρεσαν. Κάτι στην αφή με ενοχλούσε…
Μόλις δοκίμασα και κατι black diamond 11-51 αλλά δεν θα βγάλω συμπέρασμα γιατί είναι σε φτηνή ακουστική και οξειδωμένες.

Δεν τις ξέρω.ασημι ειναι?Martin retro ή flexible δε ξέρω πως θα ήταν.

Ναι, για ασήμι μιλάμε πάντα. Τις άλλες που λες δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα.

Επειδή δεν τα πάω πολύ καλά με την τεχνολογία,για να ανεβάσω βιντεάκι πρέπει να το κάνω στο YouTube ή μπορώ κατευθείαν στο φόρουμ;

Τα βιντεο ειναι εντελως ενδεικτικα,με κινητο και χωρις ιδιαιτερη βαση στο παιξιμο.Τα εκανα κυριως για να με βοηθησουν να διαλεξω χορδες αλλα ισως μπορουν να βοηθησουν καποιον! pyramid 11-50 https://www.youtube.com/watch?v=nAVJ8qQLJ_4 pyramid11-47 https://www.youtube.com/watch?v=KOFkxHJNlEY fisoma https://www.youtube.com/watch?v=GOJldEW4IKw daddario ej26 https://www.youtube.com/watch?v=NVTT4bkvXj0

Δεν μπορώ να καταλάβω ήχο γραμμένο με κινητό και παιγμένο σε τάμπλετ, αλλά βλέπω σίγουρα πως η κιθάρα είναι σε καλά χέρια!

Εχεις δικιο δεν ειναι ξεκαθαρες οι διαφορες των χορδων ηχογραφημενο με κινητο,απλα εμενα με διευκολυνε να <<θυμαμαι>> τον ηχο της καθεμιας εφοσον φυσικα τις ειχα παιξει αρκετα!Ευχαριστω παντως αν και η κιθαρα παιζει μονη της…