Γιώργος Καρελλάς

Τι πληροφορίες έχουμε για αυτόν τον οργανοποιό?

http://www.karellas.gr/profile.html

Ρίξε μια ματιά εδώ http://greekluthiers.wordpress.com/

Αλχημιστή,
το θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο Φόροουμ και μπορείς να το βρεις στη θεματική ενότητα των οργανοποιών:088:

Eyxaristw paidia

Δυστυχώς δεν καταφερα να βρώ κάτι συγκεκριμένο…έχει αγοράσει κανεις απο τον συγκεκριμένο κατασκευαστή?

Ο Γιώργος ο Καρέλλας έχει επισκευάσει δύο όργανά μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από τα δύο.

Ο Γιώργος είναι και πολύ συμπαθητικός ως άνθρωπος.

Έχω αγοράσει ένα μπουζούκι (ρίξε μια ματιά στο ΑΛΜΠΟΥΜ του FORUM, έχω ανεβάσει φωτο) και ένα σκαφτό μπαγλαμαδάκι. Είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος.:090:

Εχω δυο μπαγλαμαδες, ενα τζουρα (τσεκαρε στο σαιτ αυτος με το καραβακι ) , και ενα μπουζουκι (στο σαιτ το τελευταιο τρ23 δικο μου ειναι) απο τον Γιωργο. Σε διαβεβαιωνω οτι ειναι καταπληκτικα οργανα, και σε ηχο και σε κατασκευη.

και εγώ το τελευταίο το τρίχορδο παράγγειλα μόνο χωρίς την ροζέτα…Θυμάσαι περιπου το χρόνο παράδοσης που έκανε για το τρίχορδο…

Ειχε παρει κατι στην κατηγορια των 2 μηνων. Ομως στο τζουρα ειχε κανει παραπανω. Εξαρταται απο την περιοδο και τον φορτο εργασιας προφανως.

Παιδιά, έχω μπαγλαμά του ( σκαφτό )και ο ήχος του είναι απίθανος.Πολύ καλός μάστορας.
Σας τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.
:088:

Εχω πάρει απο τον κ. Γιώργο ενα τρίχορδο εαν δεν έχεις αποφασίσει ή δεν εχεις πάρει ακόμα σου συνιστώ ανεπιφύλακτα το οργανο το εχω ανεβασει στο αλμπουμ μου μιλαμε για μπουζουκαρo ειναι μπουζουκομάνα καταπληκτικό οργανο μπραβο στον ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΡΕΛΛΑ !!!

Εχω και εγώ ενα μπουζούκι του Καρελλα και είναι φοβερό…αν και είναι το μοναδικό που έχω(με αυτό ξεκίνησα να παίζω). Το έχω εδώ και 6 χρόνια σχεδόν και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα…Το μπουζούκι έχει πολύ δυνατο και ξεχωριστό ήχο και εκτός αυτού είναι και πολύ καλό απο κατασκευαστική άποψη, το οποίο έιναι πολυ σημαντικό για την διάρκεια του στον χρόνο…Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα…πολυ καλος μάστορας! Βέβαια πρέπει να τον επισκευτω για να μου φτιάξει λίγο τα ταστα γιατι τα εχω “φάει”!!

Ανεβασε καμια φωτο αν μπορεις:109:

nicknick%20038.jpg

IMG_7435.jpg

laika_1.jpg

για τον φίλο που θέλει φωτογραφίες!

Φώτη σου συνιστώ ανεπιφύλακτα!! δες τις φώτο παραπάνω

Μόλις σήμερα επιτέλους έπιασα στα χέρια μου τον τζουρά που μου έφτιαξε ο κύριος Καρελλάς. Τον έχω ανεβάσει και στο άλμπουμ μου απο φωτογραφίες που μου είχε στείλει. Πρέπει να πω οτι το όργανο το βρίσκω πανέμορφο και οπτικά και ακουστικά. Το καπάκι κέδρου, όπως πολλά μέλη του φόρουμ υποστηρίζουν είναι όντως πολύ καλή επιλογή.Ο ήχος έχει διαύγεια χωρίς να πριμάρει πολύ, πράγμα που εκτιμώ…

Ο κύριος Γιώργος είναι επίσης πολύ καλός και ευγενικός άνθρωπος με αγάπη προς τη μουσική και τους νέους. Πρίν κάτι μήνες έπαιξα μια συναυλία (κλασσική) και ήρθε, γνωριστήκαμε και μου μίλησε για την δουλειά του όχι μόνο ως οργανοποιός αλλα και ως δάσκαλος οργανοποιείας.
Είμαι πολύ εντυπωσιασμένος και απο την δουλειά του κύριου Γιώργου και απο το ήθος του σαν άνθρωπος…

(συντονιστές, νομίζω υπάρχουν 2 θέματα για τον κύριο Καρελλά, θα μπορούσατε ίσως να το κάνετε 1, η τουλάχιστον να γράψετε σωστά το ονομά του στον τίτλο του συγκεκριμένου; ευχαριστώ)

Και το κιθαρόνι που έφερε στη Σπάρτη έσκιζε!

Ένα χρονο μετα την εγγραφη μου στην παρεα σας, και ενώ ειχα ξεκινηση καποια μαθηματα στο μπουζουκι (τετραχορδο) ο ιος (του φορουμ) του τριχορδου με χτυπησε από της πρωτες μερες.
Πρωτη κινηση που εκανα αλλαξα κουρδισμα, αλλα γιατρια δεν ειδα.
Στις 9 ιουλιου πηγα στον Καρελλα και το παρηγγειλα. (το Νο 9 που εχει στη σελιδα του)
Ο κυριος γιωργος (χωρις να γνωριζομαστε) σε 2 μηνες και 10 ημερες μου εφτιαξε ένα πανεμορφο οργανο, οπτικα και ακουστικα. (το δευτερο θα πρεπει να μας το πει και καποιος που ξερει το σπορ, γιατι εγω ακομα το κραταω σαν γκλιτσα ).
Ο κυριος γιωργος Αψογος σαν επαγγελματιας αλλα και πολύ καλος σαν Ανθρωπος.

και εγω παρηγγειλα το 5 σημερα…:088:

Από το Σάββατο έχω στην κατοχή μου έναν σκαφτό μπαγλαμά κατασκευής Καρελλά, δώρο από δύο αγαπημένα πρόσωπα.
Η χαρά μου είναι μεγάλη διότι το όργανο είναι πάρα πολύ μαλακό και βολικό, με γλυκό ήχο,
πολύ γλυκό ήχο,
πάρα πολύ γλυκό ήχο…:039:
Είναι μάλιστα από τα πιο οικονομικά του όργανα, αλλά η ποιότητα του ήχου ξεπερνά κατά πολύ “επαγγελματικούς” μπαγλαμάδες με διπλάσια+ τιμή, με τους οποίους το σύγκρινα…
Εύγε στον μάστορα :110:!