Γιώργος Καρελλάς

Την Παρασκευή τον γνώρισα, ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχω σκοπό να αγοράσω.
Εξαιρετικός Κύριος. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για Χριστούγεννα (ακόμη και που δεν πρόκειτα να αγοράσω όργανο αυτή την περίοδο)!

Μπάμπη οι σκαφτοί μπαγλαμάδες του Καρελά, κατά δική του ομολογία, είναι δουλειά των παιδιών φοιτητών του ΤΕΙ και αυτός απλά κοιτάει/κάνει τις τελευταίες λεπτομέρειες. Γι’αυτό και είναι όντως οικονομικοί. Αν δεις στο μαγαζί έχει ένα ράφι με πολλά σκαμένα σκάφη από μπαγλαμαδάκια που δεν είναι έτοιμα. Πάντως είναι όντως καλά οργανάκια και δίνει και κάποιους τζουράδες παρόμοιας φάσης. Ο Καρελάς κατά τη γνώμη είναι καλός μάστορας και ωραίος τύπος. Πάντως περισσότερο από τα μπουζούκια του μου άρεσαν οι ρεμπετοκιθάρες του. Παρόλο που δεν παίζω κιθάρα με ξετρέλανε ο ήχος τους. Νομίζω τον έχει πετύχει πολύ καλά.

Κι εγώ στον Γιώργο έχω φτιάξει το μπουζουκάκι μου…και δεν είμαι κατι παραπανω από ικανοποιημένος!!!
Και ειναι και σπουδαίος άνθρωπος ο Καρελλάς!:088:

Sakkalis ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Γνωρίζω ότι έχει 4-5 βοηθούς, υποπτευόμουνα ότι αυτοί τους φτιάχνουν. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ακόμα και φοιτητές του ΤΕΙ να είναι, δεν με ενδιαφέρει, το λέω και το εννοώ, εφόσον υπάρχει ο μάστορας ο οποίος θα αναλάβει ευθύνη για οτιδήποτε. Η ουσία είναι ότι δεν είναι “τουριστικά” όργανα, αλλά με καλό ήχο !

Απ΄ότι γνωρίζω τώρα πλέον έχει έναν,τον Αποστόλη,του οποίου πιάνει και το χέρι.

Εχει όντως έναν νεαρό παιδί που τέλειωσε το ΤΕΙ και δουλεύει τώρα κανονικά εκεί.

Πέρα απ’ την τεχνική του αρτιότητα, με στρογγυλό ήχο, σκαστό φωνακλάδικο, καιθώς και ευκολόπαιχτο, εγγυημένα δεν σκευρώνει…Και είναι και οικονομικό.
Να τονίσω εδώ ότι ο Καρελλάς είναι και καθηγητής στο ΤΕΙ Ηπείρου…

To μπουζουκι που εχω τωρα ειναι απο το Γιωργο…Οτι οργανο του εχω παιξει μεχρι στιγμης φυσαει…

Επισκεύτηκα και εγώ χθες το εργαστήριο του κ. Καρελλά. Όντως φαίνεται πολύ καλός κατασκευαστής αλλά και εντάξει ως άνθρωπος. Είχε αρκετά όργανα προς κατασκευή και ένα πολύ ενημερωμένο site στο ιντερνετ το οποίο ήταν και το πρώτο στην κατηγορία του για τα ελληνικά δεδομένα. Δοκίμασα 2 όργανά του (3χορδα μπουζούκια). 'Ενα μεταχειρισμένο το οποίο του το άφησε πελάτης του για να πάρει κάτι προφανώς καλύτερο και ένα δεύτερο νέο το οποίο δεν αγοράστηκε τελικά από το άτομο, που το παράγγειλε. Το πρώτο όργανο μου άρεσε πολύ. Δυνατό, γεμάτο με καθαρό ήχο και καλή αίσθηση στο παίξιμο και σε πολύ καλή κατάσταση παρά τα 8 χρόνια του από την κατασκευή του. Ο άνθρωπος δίνει μεγάλη βαρύτητα και στην αντοχή των οργάνων και τα προσφέρει με 3ετη γραπτή εγγύηση καλής λειτουργίας. Το δεύτερο, νέο όργανο δεν μου άρεσε αλλά τα γούστα είναι και υποκειμενικά. Βέβαια το νέο ήταν άστρωτο εντελώς και ήθελε λίγη βελτίωση. Μάλλον λίγο πριν την τελειοποίησή του από τον κ. Καρελλά ο υποψήφιος αγοραστής μετάνοιωσε για την αγορά του και έτσι δεν ολοκληρώθηκε μάλλον όπως θα έπρεπε. Η χθεσινή μου, ξαφνική επίσκεψη στην Αθήνα από Πάτρα ήταν για μένα μια ευχάρηστη έκπληξη μετά και την επίσκεψή μου στο οργανοποιείο του κ. Καρελλά. Ήταν η πρώτη φορά, που επισκέπτηκα οργανοποιείο στην Αθήνα και πιστεύω ότι επιβάλλεται κάποιος που ενδιαφέφεται για μπουζούκι, κιθάρα, τζουρά, μπαγλαμά κτλ. να επισκεφτεί τον κ. Καρελλά και να πάρει μια γεύση από τη δουλειά του. Το πιθανότερο να αποκτήσει ένα καταπληκτικό όργανο σε λογική, πιστεύω, τιμή μιας και ο άνθρωπος φαίνεται να έχει τη γνώση να φέρει ένα όργανο στα μέτρα του πελάτη μειώνοντας της πιθανότητες της τύχης να κατασκευαστεί ένα κακό όργανο από τη στιγμή που θα φτιαχτεί από έναν έμπειρο κατασκευαστή και γνώστη του είδους και με τα καλύτερα υλικά. Μπράβο και από μένα στον κύριο Καρελλά αλλά και σε όλους, που ασχολούνται με μεράκι για να κατασκευαστούν και να φτάσουν στα χέρια μας τα αγαπημένα μας όργανα. Θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να εντάξουν στα περιεχόμενα του θέματος και τον κ. Καρελλά στη λίστα με τους γνωστούς κατασκευαστές. Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Δημήτρης Αβαγιανός