Για τον Χ. Σπουρδαλακη

Ευχαριστώ πολύ φίλε να κ μια φωτογραφία από το μπουζουκάκι μου παιδία

:):090::slight_smile:

Όντως, πολύ καλό παιδί ο Χρήστος και πολύ πρόθυμος να βοηθήσει. Έχω και 'γω ενα τρίχορδο δικό του και είμαι ευχαριστημένος απο την αγορά.

Αν μπορέσω κάποια στιγμή, θα περάσω και την σχετική φωτό.

Καλορίζικο Αποστόλη ,
(Να δούμε στο τέλος ποιος θα παίζει κιθάρα στο μαγαζί?):019:

Γεια σου ρε Σωτήρη άρχοντα μέχρι να το ‘‘κερδίσω’’ το μπουζουκάκι πες στα άλλα τα αλάνια να κάνουν εξάσκηση στην κιθάρα γιατί θα την χρειαστούν μου φαίνετε.:019:

καλοριζικο Αποστολη!

ο χρηστος απο οτι διαβασα κανει πολυ καλα 3χ αλλα απο 4χ πως παει???

Μια επίσκεψη στο εργαστήριό του θα σε πείσει.

ξερετε μηπως απο που αρχιζουν οι τιμες του??

Από 1200-1300 περίπου και πάνω .

δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να εχει κανενα οργανο γυρω στα 800??

Πήγαινε!!!καμμιά φορά που ξέρεις.

σε αυτά τα λεφτά (σεβαστό ποσό, δεν μαζεύεται πάντα εύκολα) δυστυχώς καινούριο μπουζούκι δεν θα βρείς, εκτός ίσως από κάποιον που κάνει τα πρώτα βήματα στην οργανοποιία. είναι όμως μια χαρά λεφτά για μεταχειρισμένο -κανένα πρόβλημα, δεν είναι σαν να παίρνεις μηχανάκι δεύτερο χέρι! πάρε σβάρνα τους οργανοποιούς που αναφέρονται στο φόρουμ, δες και εδώ, greekluthiers.wordpress.com . όλο και κάποιο θα έχουνε για πούλημα, ειδικά όσοι έχουν μεγάλη παραγωγή. έτσι κι αλλιώς από κοντά θα το διαλέξεις! καλή τύχη!

παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

βρηκα αυτη τη φωτο απο το σαιτ του σπουρδαλακη.
βλεπω το μπουζουκι του οτι το σκαφος σβηνει στο 19-20 ταστο.
το δικο μου σβηνει στο 17 ταστο

αυτο γιατι ετσι;
μηπως εχει μακρυ μανικι;
η μηπως μικρο σκαφος;

υ.γ ελπιζω τωρα με την κριση να ριξουν λιγο τις τιμες .

Ίσως γιατί:
1oν …το δικό σου έχει πιο κοντό μανίκι
2ον …το συγκεκριμένο μπουζούκι στην φώτο μπορεί να είναι λίγο πιο μακρύ (69άρι)
3ον…έχει μικρό σκάφος
4ον …συμβαίνουν όλα μαζί τα παραπάνω.

Όσον αφορά τις τιμές, χωρίς να έχω δει-παίξει ή ακούσει μπουζούκια από όλους τους γνωστούς και παλιούς οργανοποιούς οι τιμές του Καφετζόπουλου, του Καρελλά, του Φρονιμόπουλου, του Σπουρδαλάκη, και του Καρβούνη είναι από τις πιο έντιμες στην αγορά σε σχέση με αυτό που σου δίνουν!!!

…Όλοι οι οργανοποιοί έχουν προσαρμοστεί λιγάκι στις συνθήκες της εποχής, αν και οι συγκεκριμένοι που αναφέρω είχαν πάντα λογικές τιμές.(λογική τιμή για ένα πολύ καλό όργανο που είναι φτιαγμένο εξ’ολοκλήρου από τον οργανοποιό, πλην του σκάφους συνήθως και χωρίς “τρελή διακόσμηση”, θεωρώ κάτι σε 1700 έως 2300.

Δεν μιλάω φυσικά για Βάρλα και Κλεφτογιάννη οι οποίοι είναι τα εμπορικά μυαλά ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους οργανοποιούς …αν και ο Κλεφτογιάννης(ο Τάσος Κατσίφης δηλαδή πλέον) , έπιασε γρήγορα τα μυνήματα της αγοράς και κατέβασε τις τιμές του από τα σύννεφα.
Ο Βάρλας έχει το φανατικό κοινό του, ως γνωστόν,που θα πλήρωνε σχεδόν οτιδήποτε…για να πάρει οτιδήποτε γράφει “Βάρλας” απάνω!

το δικο μου εχει 67.5 μηκος και μαλλον ειναι μικρο για τριχορδο αποτι διαβαζω

οσον αφορα τον κλεφτογιαννη ,ειχα παει πριν 4-5 χρονια με τον ξαδερφο μου εκει στην Καντζα να επισκευασει ενα τετραχορδο που ειχε και ενα τριχορδο μου το αφηνε 600ευρω,εννοειται δικης του κατασκευης.

δεν ξερω τι εγινε απο τοτε και τα μπουζουκια διπλασιασαν -τριπλασιασαν τις τιμες :mad:

τεσπα θα πεταχτω στον σπουρδαλακη να δω και ενα κοκκινο που εχει στα 1200 ευρω παλι.
αυτο εδω το οποιο μαρεσει παρα πολυ:109:

Λοιπόν κοίταξε,
το 1ο μπουζούκι που δείχνεις έχει σκάφος από μπερναμπούκο και ενίσχυση στο μάνικο από carbon-fiber.
Αυτά τα όργανα είναι τα ακριβότερα που φτιάχνει ο Σπουρδαλάκης οπότε και γι’αυτό τα πουλάει στην ανώτερη τιμή μπουζουκιού στο μαγαζί του(2400€)

το 2ο μπουζούκι που δείχνεις έχει σκάφος από παλίσανδρο με σκαλιστές ντούγιες(υπέροχη τεχνική) και ΔΕΝ έχει ενίσχυση στο μάνικο από carbon-fiber, γι’αυτό και τα 1200€

Κατά την γνώμη μου αν σ’αρέσει στον ήχο το 2ο, πάρτο και μην το πεις πουθενά-εξαιρετική τιμή(αν έχει και καλό ήχο)
Παρ’όλο που ο Σπουρδαλάκης μιλάει λίγο “υποτιμιτικά” για τα όργανά του χωρίς cabon-fiber στο μανίκι, νομίζω ότι αδικεί τον εαυτό του.
Στο κάτω-κάτω αργότερα έχεις την δυνατότητα να το δώσεις πίσω και να πάρεις κάτι άλλο αν δεν σου βγει το όργανο όπως το σκέπτεσαι.

Τα πιο πολλά μπουζούκια είναι 67 ή 68 εκατοστά μήκος…

Ο Κλεφτογιάννης δεν έχει όργανα δικά του με 600€…τώρα το τι σου είπε(αν στο είπε και δεν το υπέθεσες εσύ)…είναι άλλο θέμα.
Δικό του όργανο κάτω από 3000€(χωρίς πολλά-πολλά στολίδια) δεν παίρνεις από το μαγαζί στα γλυκά νερά.
Από τον Κατσίφη στην Κυψέλη κάτι γίνεται περίπου στα 2000€…

πιστευω θα εχει καλο ηχο ,θα πεταχτω μεστην βδομαδα να δω.

αυτο που σου λεω για τον κλεφτογιαννη ειναι αληθεια.
εγω δεν ηξερα τοτε ουτε κλεφτογιαννης ουτε τιποτα,απλως τον πηγα τον δικο μου με ταμαξι και επι της ευκαιρας αυτος ρωτησε για τιμη ,οτι δλδ ενδιαφερομαι εγω για μπουζουκι και του ειπε ο κλεφτογιαννης κατω απο 600 ευρω δεν μπορει να το δωσει.
μιλαμε πριν 4-5 χρονια και τα οποια τα ειχε κρεμασμενα μεσα στο μαγαζι δλδ φαινοταν οτι ηταν δικα του ,ειχε 3-4 ακριβως ιδια.
μαλλον θα ηταν τα πιο φθηνα του και μαλλον η τιμη φιλικη αφου ρωτησε αλλος για μενα και οχι εγω.

Δεν υπάρχει “μαγικό μυστικό αναγνώρισης” για να πάρεις το καλύτερο μπουζούκι.
Ο καθένας έχει την γνώμη του και όλες έχουν την αλήθεια τους.
Π.Χ. για μένα τα μπουζούκια του Καφετζόπουλου είναι μοναδικά κομμάτια και από ήχο και από κατασκευή. Φτιάχνει ένα κάθε μήνα και τα πουλάει μία τιμή 1600+ΦΠΑ…για κάποιον άλλο όμως είναι απαράδεχτα και δεν θα πλήρωνε ούτε 1000 για να το πάρει…ή αν του το χάριζαν θα το πούλαγε αμέσως.

Για το καλύτερο μπουζούκι του Βάρλα ή του Κλεφτογιάννη εγώ δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 1500 με 2000…όμως συνήθως ο κόσμος γελάει με την άποψή μου!

Θέλω να σου πω…ότι μέσα από τα σχόλιά μας απλά διαβάζεις τις προσωπικές μας γνώμες.
Το ποιο μπουζούκι είναι καλό ΓΙΑ ΣΕΝΑ…ποιο μιλάει στην καρδούλα σου…είναι μια γλυκιά περιπέτεια που αξίζει να την ψάξεις και να την ζήσεις χωρίς στερεότυπα κατά την διάρκειά της.

Καλή επιτυχία σε ότι αγοράσεις!:088: