"Βούλιαγμα" στο καπάκι

Σωστα ειπωθηκε πως ως επι το πελιστον το λεπτο καπακι δινει πιο αμεσο και πιο κρυσταλινο, μεσο-μπασο ηχο. Οσο το καπακι ειναι πιο στιφο (ειτε λογο αυξημενου παχους ειτε λογο παχυτερων καμαριων ) θα δωσει πιο πριμο ηχο ( βλεπε μπουζουκια Καραμπα ) …εαν και το θεμα ειναι πιο πολυπλοκο απο απλα με τετοια γενικευση.Ποτε το καπακι δεν εχει το ιδιο παχος σε ολη την εκταση του .Εσκεμενα ο οργανοποιος αλλαζει σε διαφορετικεσ περιοχες του καπακιου το παχος του

Υπαρχει μια αληθεια στο θεμα χαμηλοματος των χορδων ( το “εσκεμενο” καθισμενο καπακι) και τον ζοζεφικο ηχο. Αλλα ο κρυσταλινος ηχος του Ζοζεφ με το χαρακτηριστικο natural reverb , που ειναι λες και ακους το μπουζουκι στο ρευμα χωρις να ειναι στο ρευμα , και αυτη η χαρακρητιστικη χροια "resonator " δεν ειναι αποτελεσμα του χαμηλοματος του καπακιου η τουλαχιστον οχι μονο αυτης της κατασκευαστικης ιδιομορφιας . Εαν ηταν μονο αυτο ολοι θα μπορουσαν να παραξουν τον ηχο του Ζοζεφ. μεχρι στιγμης καποιοι κατασκευαστες πλησιασαν , κανεις ομως δεν μπορεσε να ταυτισει τον ηχο με του Ζοζεφ

7 «Μου αρέσει»

Και μία ακόμη μικρή λεπτομέρεια φίλτατε Sdimis που έκανε την τεράστια διαφορά
Ο ήχος του Ζοζέφ ξεκινούσε από το καράουλο
Ο συνδυασμός μπράτσο σκάφος καπάκι Καβαλάρη με συνδυασμό τα χιλιοστά της φιγούρας που τοποθετούσε το συγκεκριμένο βάρος του Καβαλάρη που τοποθετούσε και το φινίρισμα του οργάνου που έκανε έδινε αυτό το αποτέλεσμα
Για το βάρος του καβαλάρη που αναφέρω και το πάχος είμαι πληροφορημένος από μία πηγή 100% έγκυρη
Είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις και δείχνουν έναν άνθρωπο τρομερά διαβασμένο

5 «Μου αρέσει»

Στο βίντεο αυτό 2:10 ο οργανοποιός Κώστας Τσόπελας λέει το αντίθετο. “Εφόσον το όργανο δε παίζεται και αποθηκεύεται για ένα διάστημα να το κουρδίζουμε λίγο παραπάνω και γενικά τα όργανα πρέπει να είναι πάντα κουρδισμένα.” Δεν μπορώ να καταλάβω από ποια λογική προκύπτει αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Με την λογική στο να ξεκουράσεις το καπάκι αδερφέ

1 «Μου αρέσει»

Και ο σπουρδαλάκης λέει ακριβώς αυτό που λέω και εγώ
Οι απόψεις διίστανται

1 «Μου αρέσει»

Ο ήχος του Ζοζέφ ξεκινούσε από το καράουλο

1 «Μου αρέσει»

Γεια σου Πάνο,
Έχω 2 μπουζούκια του Σπουρδαλάκη , το ένα 8 χρόνια και το άλλο 4 χρόνια.
Το ένα με βραζιλιάνικο Παλίσανδρο και Έλατο, το άλλο με buxus και έλατο.
Ζω στην Αγγλία - με οτι σημαίνει αυτό απο θέμα υγρασίας - και ταξιδεύω συχνά ( προ covid). Ποτέ μα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κούνημα στο μανίκι ή κάποιο θέμα στο καπάκι , ποτέ δεν χρειάστηκε να βάλω καπλαμάδες κτλ

Το πιο παλιό όργανο του Χρήστου το έχει ο Καραντίνης 30 ετών με ταμπέλα Μαντουμπάλα που ήταν το όνομα του μαζαγιού του Σπουρδαλάκη όταν ξεκίνησε.

https://fb.watch/bubxLNVLHc/

Κατα τα άλλα ο παίχτης κάνει το όργανο και ποτέ το αντίθετο, ένα όργανο είτε με κόντρες είτε με ανθρακόνημα δεν σε κάνει καλύτερο παίχτη.

Όλοι μας λίγο πολύ ψάχνουμε λόγους αντικειμενικούς για να υποστηρίξουμε την υποκειμενικότητα μας :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Μια μικρή διόρθωση. Το εργαστήριο του Χρήστου, πριν φτιάξει το μαγαζί-έκθεση , είχε οβάλ ετικέτα “Ζιγκουάλα”.

3 «Μου αρέσει»

Γειά σας.Πριν από δύο μήνες αγόρασα ένα μεταχειρισμένο τρίχορδο του Μάτσικα. Φαίνεται παλιό αλλά καλά συντηρημένο χωρίς χτυπήματα και γρατσουνιές. Προσπαθώντας να δω τι ατέλειες έχει, διαπίστωσα ότι ο καβαλάρης έχει κάνει πατούρα κοιταζοντάς το από γωνία στο φως φαίνεται ελαφρώς βουλιαγμενο το καπάκι το οποίο είναι αρκετά χονδρό . Δεν έχω εμπειρία στα όργανα και δεν είμαι σε θέση ώστε να εκφράσω άποψη για τον ήχο, ο οποίος εμένα με ευχαριστεί. Αν μ αξιώση ο Θεός και μάθω να παίζω θα αγοράσω ένα καλύτερο. Να έχετε όλοι την υγεία σας.

1 «Μου αρέσει»