"Βούλιαγμα" στο καπάκι

Καλά το ότι ο Ζοζέφ ήθελε να πετύχει βούλιαγμα στο καπάκι για να ακούγεται καλύτερα πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Γιατί αν είναι έτσι πως γίνεται σε άλλα μπουζούκια να μην έχει κάτσει το καπάκι και σε άλλα να έκατσε?Το πιο πιθανό είναι κατασκευαστικό λάθος.
Το ότι το πιο λεπτό καπάκι παράγει πιο μπάσο ήχο πάλι πρώτη φορά το ακούω.Χωρίς να έχω γνώσεις οργανοποιΐας αλλά με αυτά που έλεγε ο Παπαιωάννου το πιο λεπτό καπάκι το κάνανε για πιο πρίμο ήχο για να ακούγεται όταν δεν είχανε μικρόφωνα.Σωστά?Το πιο μπάσο πως προκύπτει?

1 «Μου αρέσει»

πιστεψε με ισχυει

δεν γνωριζω καπακι ζοζεφ που να μην εχει βουλιαξει και εχω δει παρα πολλα μπουζουκια , οσα βλεπεις και ειναι ισια εχουν επισκευη και να το ξερεις αν θες ποτε να αγορασεις και το καπακι ειναι αλφαδι δεν ειναι ζοζεφ, τονιζω οτι ο ιδιος ο ζοζεφ ειχε πει αστους να επισκευαζουν τα καπακια να νομιζουν οτι φτιαχνουν το οργανο . δηλαφη ο ζαφειριου ενας τοσο μεγαλος παικτης με απιστευτα δισκογραφικα γαλονια , ηταν χαζος που δεν το “εφτιαχνε” το καπακι του?

οι μουργκανες γινονται πιο μπασες και τα καντινια πιο πριμα. ακου μπουζουκια με πολυ λεπτα καπακια και ακου τις μουργκανες τους

2 «Μου αρέσει»

Εδω θα ηταν ωραιο να μας πει και την αποψη του ο @SDimis που εχει μια σχετική εμπειρία.

Αυτο μπορει να το ειπε στο πλαίσιο οτι "θα κάνω φλούδα καπάκι και αν δεν σπάσει και απλά βυθιστεί, τοτε πέτυχε ".

Οπως και να εχει ομως το βυθισμένο καπάκι δεν ειναι εξαρχής αποτέλεσμα επιθυμητό του οργανοποιού, αλλα αδυναμίας του οργάνου να μείνει επίπεδο. Ετσι το καταλαβαίνω ανεξάρτητα αν το ηχητικό αποτέλεσμα μπορεί να ειναι άρτιο!

2 «Μου αρέσει»

εγω γνωριζω απο οσο καλυτερη πηγη γινεται οτι επιτηδες τα βουλιαζε , εκει οφειλετε αυτοσ ο ηχος του ζοζεφ που περασαν τοσα χρονια και ακομα ολοι το αναζηταμε . και με το που ακουμε οργανο του το καταλαβαινουμε απο χιλιομετρα μακρια

2 «Μου αρέσει»

Κωστή τι εννοείς τα βούλιαζε?
Τα όργανα τα πούλαγε ίσια, με τον καιρό εσκαγαν η βουλιαζαν.

2 «Μου αρέσει»

Και σαν συμπλήρωμα πολύ σωστά σε αυτά που λέει ο Κώστας θα σας πω και τον τρόπο που ο Ζοζέφ βούλιαζε τα καπάκια
Ακουμπούσε πάνω λοιπόν στο καπάκι ένα σίδερο και το άφηνε εκεί για όσο νόμιζε και πίστευε αυτός

2 «Μου αρέσει»

με συγχωρεις λαθος διατυπωση , εννοουσα τα εφτιαχνε με σκοπο να βουλιαξουν

2 «Μου αρέσει»

ναι επελεξα να μην το πω αυτο και πηγα να το σωσω οπως βλεπεις με το μηνυμα το τελευταιο χαχαχαχαχααχ αλλα ενταξει αν τα βγαζουμε ολα στην φορα ναι λοιπον ετσι τα βουλιαζε

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή με την ίδια μέθοδο που έκανε την τσάκιση εκανε απο την αντίθετη πλευρά το ιδιο και έκανε το "επιθυμητό " βουλιαγμα ?

2 «Μου αρέσει»

ναι , και στα ισια καπακια στην ουσια φαινοταν σαν να βουλιαζαν με τον καιρο , αλλα ηταν λογο του σιδερου . υπηρχε περιπτωση καινουριο καπακι να βουλιαζε απο φυσικα αιτια σε 6 μηνες?

2 «Μου αρέσει»

Και μία άλλη απλή λεπτομέρεια έτσι αν θέλετε να την ακούσετε γιατί εγώ τα εφαρμόζω όλα αυτά είναι οι εξής
Το λεπτό καπάκι σου βγάζει πιο primo ήχο όταν το χέρι σου ακουμπάει το καπάκι
Στο βουλιαγμένο καπάκι δεν ακουμπάει πλήρως το χέρι πάνω στο καπάκι λόγω της κλίσης που έχει
Δοκιμάστε και παίξτε μπουζούκι βάζοντας το χέρι σας να ακουμπάει τη χορδιερα και καθόλου ξύλο
Θα ακούσετε μεγάλη διαφορά από το όργανο σας

2 «Μου αρέσει»

και εδω προσθετω να παρατηρησετε τον ζαφειριου οτι ακουμπαγε στο καπακι οταν ηθελε να δωσει εναν συγκεκριμενο ηχο μονο

2 «Μου αρέσει»

Ναι ακριβώς όπως τα λέει και ο Κώστας

1 «Μου αρέσει»

Απο τα καμαρια, απο τις χορδες, απο το ιδιο το καπακι, απο παρα πολλους λόγους.

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα κανενός αλλα αυτες τις πληροφορίες τις έχετε απο οργανοποιούς που έλυσαν μπουζούκια ζοζεφ ?

1 «Μου αρέσει»

και 0 καμαρια να εχει το οργανο σε 6 μηνες δεν θα εκανε το τοσο μεγαλο βουλιαγμα που εκαναν τα μπουζουκια του ζοζεφ

εννοω σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα προφανως

2 «Μου αρέσει»

Εγώ προσωπικά τις πληροφορίες αυτές τις έχω συζητώντας άπειρες ώρες όπως έχω πει με πάρα πολλούς οργανοποιούς παλιούς
Έχω μελετήσει το παίξιμο τις κινήσεις τους δακτυλίσμους από όλους μα όλους τους μπουζουξήδες
Έχω δει με τα μάτια μου πώς συμπεριφέρονται την ώρα του παιξίματος στα όργανα τους παίκτες ακούγοντας διαφορετικούς ήχους
Το παν στο μπουζούκι για να βγάλεις αυτό που θα σου αρέσει είναι πρώτα να συγχρονίσεις το αυτί σου με την πένα σου και μετά την ταχύτητα

3 «Μου αρέσει»

Και σαν κάτι τελευταίο γιατί μου αρέσει πραγματικά αυτή η συζήτηση που έχουμε θα ήθελα να σας πω το εξής
Ξεκουράστε τα όργανα σας
Χαλαρώστε τη F και την C
Ξεκούρδιστε ένα τόνο τα όργανα σας και αν θέλετε ρίξτε και τον Καβαλάρη για να έχετε μία ζωή το ίδιο όργανο
Εγώ αυτό το εφαρμόζω κάθε μέρα
Δεν είναι κόπος να κουρδιζω κάθε μέρα
Τα πάντα στη ζωή θέλουν ξεκούραση
Φιλικά πάντα

1 «Μου αρέσει»

σε αυτο με τον καβαλαρη μονο θα διαφωνησω γιατι ειναι ενα μερος του καπακιου που δεν πρεπει να λαμβανει την υγρασια του χωρου οποτε καλο ειναι να ειναι αντα κρυμενο απ τον καβαλαρη. μιλαω για σπιτια που εχουν υγρασια , γενικα ομως ισχυει αυτο που λες

2 «Μου αρέσει»

Πολύ σωστά τα λες Κώστα
Για αυτό έγραψα και αν θέλετε
Εγώ τον έχω πάνω απλά το ξεκουρδιζω

2 «Μου αρέσει»

Η αντιληψη πως τα καπακια του Ζοζεφ βυθιζονταν , προκειπτει απο το γεγονος οτι πολλα απο τα Β ζοζεφ μπουζουκια που ο ζοζεφ πουλησε μετα την δεκαετια 1970 [(μεχρι 1965 εφτιαχνε οργανα απο την αρχη μεχρι το τελος) { Β οργανα Ζοζεφ ειναι εκεινα που κατασκευαστηκαν απο αλλουσ οργανοποιους απο τους οποιους ο ζοζεφ προμηθευοταν , τα ανακατασκευασε, σεταρισε, αλλαξε καβαλαρη κτλ και τα πουλουσε ως διακ του} ] γαι να δωσουν αμεσο ηχο, εξυνε (αφαιρουσε ) μαζα απο το καπακι κοντα στο καβαλαρη, ειτε απο την μερια των καντινιων ειτε απο την μερια της μουργκανας .

Το παχος στα σημεια αυτα εφτανε και το εκληκτικο 0,8 του χιλιοστου, οποτε το καπακι μετα απο καποιο καιρο ,καθοταν και ο καβαλαρης κατα το παιξιμο “επαιζε” μπροσ πισω μιας και οι δυναμεις που ασκουνταν στο καβαλαρη ηταν πολυ μικροτερες. Επισεισ το οργανο τασταρε και εχανε την ενταση του.

Αυτη η αφαιρεση μαζας κατω απο το καπακι "δεν " γινοταν παντοτε…πολυ πρισσοτερο γινοταν σε οργανα που ο Ζοζεφ ηθελε να “ξεπεταξει” ως χαμηλοτερης ποιοτητας οργανα που το οργανοποιιο χρησιμοποιουσε.

Ο καλος και εμπειρος μαστορας μπορει να επισκευσει ακομα και αυτα τα μπουζουκια , και να ξαναπαραξει τον Ζοζεφικο καλο ηχο που αρχικα ειχαν .

Επισες καποια στιγμη δεκαετια 1970-1980 καποιοι οργανοποιοι κατασκευασαν τα σκαφη τουσ με την κλιση προσ την χορδιερα ως Γαλερα ( να ανεβειναι προσ τα πανω, θελοντασ η προσπαθοντας να δωσουν χαμηλο υψος χορδων , εθκολοπαιχτο οργανο, και "Ζοζεφικο ηχο). Το προβλημα ειναι πως εαν το καπακι καθοταν εστω και λιγο μεσα στο περασμα των χρονων, τοτε το οργανο παρουσιαζε τα ιδια προβληματα που προαναφερθηκαν

7 «Μου αρέσει»