Βιβλία με δρόμους

Ένα πολύ καλό link για δρόμους… http://wiki.kithara.gr/Δρόμοι_και_Τρόποι_-%CE%9C%CE%B9%CE%B1%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7

Η πρόταση όμως δεν είδα να είχε και ιδιαίτερη απήχηση…

Φίλε Αλχημιστή, είναι καλή η ιδέα σου, απλά πρέπει να την επεξεργαστούμε λίγο και να δούμε αν μπορεί να οργανωθεί και με ποιο τρόπο στα πλαίσια του φόρουμ. Γενικά και εμείς θέλουμε η γνώση να διαδίδεται, αυτός είναι ο σκοπός μας, οπότε το βλέπουμε…

Για όσους ψάχνονται στους δρόμους http://www.youtube.com/watch?v=denZ_Px18Yw (και γενικά δείτε το κανάλι του, έχει ανεβάσει πολύ αξιόλογα πράγματα για μπουζουξήδες και για μουσικούς γενικότερα)

Ο Στεφανάκης πέρα από φοβερός μπουζουξής είναι και φοβερός άνθρωπος…

Όσο για τις διδασκαλικές του ικανότητες… απλά να δει κανείς και ν’ ακούσει τους μαθητές του και θα καταλάβει τι μουσικό έργο παράγει αυτός ο άνθρωπος στην Κρήτη.

θα γινω λιγο κακος αλλα τα περισσοτερα sites που λετε δεν δουλευουν!

δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να αγορασω/να πληρωσω σε αυτη τη φαση που
ειμαι αλλα αμα ειμαι ευχαριστημενος απο καποιο ebook θα το παω για μια
εκτυπωση σε προσπεκτους για να το εχω και σε κανονικη μορφη.
θα κοιταξω να βρω να υπαρχουν αυτα τα βιβλια σε μορφη ebook αλλα θα
ηθελα να βρω επισης αν υπαρχει καποιο pdf με τους δρομους και αν εχετε κατι να
προτεινετε… παρακαλω!

Ευχαριστω!
Κ

Αυτό συμβαίνει συχνά, αλλά ούτε εμείς φταίμε ούτε μπορούμε να το διορθώσουμε. Επισημαίνω ότι το παρόν θέμα άνοιξε το 2003.

Αγαπητοι συνφορμιτες,<καλα το γραφω?>με συμπαθατε που περνω το θαρρος να γραψω κατι εδω,αν και δεν τα ξερω καλα τα κολπα του ιντερνετ,ειναι και η ηλικια μου και οι γραμματικες γνωσεις<δημοτικου>
Τες πα που λεν και τα παιδια μου.
απο λετε χτες 25-1 2013 κατα τ απομεσημερο θαρω γυρω στις τρεις,ακουγα τριτο προγραμμα,τωρα εγω μεγαλωμενος με δημοτικα και ρεμπετικα,τι δουλεια εχω κει,ε ενταξει τι βρισκω ποτε ποτε ,ειναι κατι μπαλαμοι ,αμα εισαι τυχερος και τους ακουσεις πως τα λενε,τα λενε καλα.
Μακροσκοινισα,χτες λοιπον ενας κυριος επαιρνε,συνεντευξη απο κυριο ονοματι Γαιτανο<ναι στο τριτο παντα>,μηπως εχει σχεση με τις παληες εκδοσεις γαιτανου,πουνα ξερω,
Και ελεγε αυτος ο κυριος Γαιτανος πως εχει γραψει την ιστορια της ελληνικης μουσικης,δυο τομους,παμε παρακατου,ειπε,ειπε ,ολα μα ολα …βρε παιδι μου ποσα ξερει ο ανθρωπος σκεφτωμε,καπου καπου αμολουσε και καμμια πρασινη,για τα τραγουδια τ ακριτικα ,αλα δημοτικα,και λεει μια δοση ακουστε και κατι τωρα να γελασετε,γιατι το βαρυναμε πολυ,ε λεω θα πει καμμια ιστορια απο τους μουσικους με πλακα.
Και τι λεει ,στο θεο σας,
απ τον καιρο που αρχισα την πρεζα να φουμαρω
ο κοσμοος με κατηγορει δε ξερω τι να κανω
Ειπε και τους τεσσερις στοιχους,εμενα μου πιασε ενα ριγος,μα το τραγουδι τις στεναχωριας του πονου το πηρε για αστειο,κατι δε παει καλα,τωρα γω που να παω να παρω τους δυο τομους της ιστοριας του.α πα πα,φανταζεσαι τι αλλα θα γραφει εκει,

Κάνε τον κόπο και ψάξε στο ίντερνετ θα βρεις αρκετό πράγμα, αφού δεν θες να αγοράσεις. Γράψε π.χ “δρόμοι μπουζουκιού” ή δρόμος χιτζασκιάρ (το έκανα μόλις) και θα σου βγάλει πολύ υλικό. Ερωτήσεις μπορείς να επιστρέψεις και να τις θέσεις. Επίσης δες στην ομάδα του φόρουμ με τους δρόμους και τα τραγούδια συνθετών σε ποιούς δρόμους είναι γραμμένα.
Το βιβλίο του Μυστακίδη είναι χρήσιμο, αλλά πρέπει να ξέρεις ορισμένα πράγματα, καθώς απευθύνεται σε κιθάρα.

Κοιτάξτε και στην [b][u] “Κλίκα”.[/b][/u]

Εμένα με βοηθούν οι παρακάτω σημειώσεις:

τετράχορδα-πεντάχορδα

μακάμια

και έχει και κάτι θεωρητικά στην ίδια ιστοσελίδα.
Εχει επιγραμματικά και σύντομα τα πολύ βασικά. Κοιτούσα και το βιβλίο του Βούλγαρη και ανατρέχω και στα παραπάνω για ότι ξεχνάω.

ευχαριστω!