Οι Αρχαίες κλίμακες (εν συντομία)

του Pete Cacolla

<<Σκέφτηκα ότι μερικοί από εσάς θα θέλατε
να δείτε το διάγραμμά μου. Για να μην
κάνουμε μεγάλο θέμα το γεγονός ότι η Major
Scale έχει αυτές τις άλλες κλίμακες μέσα
της ΑΛΛΑ μάλλον για να δείξει αυτές τις
κλίμακες με τη δική τους αξία! Όταν παίζω
ένα τραγούδι Dorian scale, μόνο αυτό ακούμε,
μόνο αυτό σκέφτομαι όχι ότι παίζω C
κλίμακα από το βήμα 2 πάνω μια οκτάβα -
δεν το ακούμε αυτό. Αλλά το γράφημα
δείχνει όλες τις λειτουργίες και αν
κοιτάξετε στο κάτω μέρος της σελίδας, θα
έχετε τις συγχορδίες για κάθε Οριζόντια
σειρά ανεξάρτητα από τη λειτουργία,
ανεξάρτητα από το πού ξεκινήσετε!
Μπορείτε να βρείτε 91 κλίμακες/μοντ και
637 συγχορδίες για οποιαδήποτε λειτουργία,
οποιοδήποτε κλειδί. Σε ένα κομμάτι χαρτί.
(Συγγνώμη που είναι πιο εύκολο να το
εξηγήσω από κοντά! )>>

2 «Μου αρέσει»

Αυτοί είναι οι τρόποι του δυτικού γρηγοριανού μέλους, της jazz κλπ. Κάπου μπλέχτηκαν τα ονόματα στη μετάφραση από τα ελληνικά στα λατινικά.

4 «Μου αρέσει»

Δεν βρίσκω κάποια σχέση ούτε με την μουσική της αρχαίας ελλάδας, ούτε με της ανατολικής μεσογείου (της οποίας παρακλάδι είναι το ρεμπέτικο). Δεν χρειάζεται να ανεβάζουμε εδώ ότι βρίσκουμε στο ίντερνετ.

1 «Μου αρέσει»

δεν ειναι οτι νάνε, ουτε “ανέκδοτα”.
το Φόρουμ ειναι η κατάλληλη “πολυκλινική”, για θεραπεία (διαθέτει ολες τις ειδικότητες).
βιβλια, συγγράμματα, απόψεις κτλ, εδω δοκιμάζονται η διορθώνονται.

2 «Μου αρέσει»

Απλά αυτό αφορά άλλο είδος μουσικής, πιο πολύ μπερδεύει παρά βοηθάει.

3 «Μου αρέσει»

Αν εξαιρέσουμε τη φράση «πάνω μια οκτάβα» που δεν την καταλαβαίνω, το υπόλοιπο μεταφράζεται στα καθ΄ ημάς ως εξής:

«Όταν παίζω Ουσάκ μόνο αυτό ακούμε, μόνο αυτό σκέφτομαι, και όχι ότι παίζω κλίμακα Ραστ με βάση τη δεύτερη βαθμίδα - δεν το ακούμε αυτό».

Και δεν ισχύει (στα καθ’ ημάς πάντα): αυτό ακριβώς ακούμε στο Ουσάκ.

1 «Μου αρέσει»

Εννοεί ότι κάθε τρόπο τον αναπτύσσεις μια ολόκληρη οκτάβα προς τα πάνω, από μι μέχρι μι, από λα ως λα κοκ, που ούτε αυτό ισχύει στα καθ’ημάς.

2 «Μου αρέσει»

Μπορώ να παρακολουθήσω μέχρι το σημείο ότι αυτοί δεν είναι αρχαίοι ελληνικοί τρόποι αλλά δυτικοί που δανείζονται ονοματολογία από τους αρχαίους ελληνικούς. Πέρα από αυτό, υπάρχουν και λάθη στο παράθεμα; (Του τύπου δηλαδή να ονομάζει Δώριο κάποιον άλλο τρόπο αντί για τον κανονικό δυτικό Δώριο;) Ή τα παραθέτει σωστά αλλά η ίδια η δυτική παράδοση έχει μπερδέψει τα ονόματα, όπως εμείς το Σεγκιάχ με το Χουζάμ;

Αλήθεια, το σύστημα αυτό (γρηγοριανό - τζαζ) δεν έχει όνομα για τη φυσική μείζονα κλίμακα; Σκέτο major, όχι κάτι από αρχαιοελληνικούς τρόπους;

Ο πρώτος τρόπος ονομάζεται ιωνικός (Ιόνιος).

Κάπου θυμάμαι να έχω διαβάσει παλαιότερα, ότι ακριβώς οι Δυτικοί πήραν ονοματολογία των αρχαίων τρόπων και ονόμασαν έτσι τις δυτικές κλίμακες, όταν αυτές αλλάζουν βάση, δηλαδή επτά ονομασίες. Η απόδοση συγκεκριμένης ονομασίας σε συγκεκριμένη τονική βάση ήταν παντελώς αυθαίρετη, μη βασιζόμενη σε κανένα προϊόν λογικής σκέψης.

2 «Μου αρέσει»

εχω εδω ( δυστυχώς οχι pdf), απο το
A History of Western Music
το τι έγραψαν οι "δυτικοί " το 1973 για τους
Ελληνικούς Αρχαιους Τρόπους ( δρόμους? )

σελ 27 - 33







και απο το Harvard Dictionary of Music 1974
(σελ 351-359)


2 «Μου αρέσει»

΄Οχι, είναι σωστοί, αλλά με τη δυτική ονοματολογία, όχι την αρχαία που τη βλέπουμε στην έβδομη από τις 8 φωτογραφίες από το “History of western music” . Ένα βιβλίο που κοίταξα λέει ότι τα ονόματα τα καθιέρωσε ο Glareanus το 1547 στο βιβλίο του “Δωδεκάχορδον”

2 «Μου αρέσει»

τι όργανο κρατάει ?

και βιογραφικό εις την Ελληνικήν Γλώσσαν!

1 «Μου αρέσει»

Θα μου άρεσε να κρατάει τριχορδάκι, κύριε Σπύρο, αλλά και το βιβλίο καλό είναι :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Δωδεκάχορδο κρατάει - τι κερδίζω;

Σαν ποέτας που είναι, βιβλίο θα κρατάει…

Μα το βιβλίο το βλέπουμε μπροστά στα μάτια μας, κι ο Σπύρος επίσης. Τι νόημα θα 'χε να το ρωτήσει; Έναν γρίφο έβαλε. Δεν είπε «τι όργανο κρατάει;», αλλά:

Και δεν έβαλε μόνο την εικόνα, αλλά κι ένα λινκ.

Εγώ λοιπόν άνοιξα το λινκ, διάβασα το βιογραφικό, διάβασα και το σχόλιο του Άνθιμου που μου 'κανε μια πάσα, και θεωρώ ότι έλυσα τον γρίφο. Παίρνω το έπαθλό μου υπό μάλης και γεια σας.

Ομολογώ ότι δεν είχα κάνει τον κόπο να μπώ στο λίνκ, κι ας ήταν στα Ελληνικά το βιογραφικό. Τώρα το έκανα, αλλά επειδή αγνοούσα την ύπαρξη του Δωδεκάχορδον άρα, δεν το έχω διαβάσει, δεν έχω βεβαίως γνώμη για το βιβλίο αυτό. Όσο για το έπαθλον ε, τό ΄χασα…

Μόνο σε μένα το βιογραφικό περιστοιχίζεται από κάτι καλλίγραμμες με «πρόστυχα εσώρουχα» που θα έλεγε κι ο μέγας Καρβέλας;