Βέργα στο μπράτσο;

Δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας μας σ’αυτό.
Απλά, στις μέρες μας, είναι τόσο λίγα αυτά που “σκέκονται”, σε αντίθεση με τα πολλά που “χορεύουν” . . .

Απο την προσωπική εμπειρία που έχω, σε μια Fender ακουστική 20ετίας (οχι αμερικάνικη, φασόν εξ ανατολής, Κορεάτικη μάλλον), και μιά ηλεκτρική (απομίμηση Telecaster) μάρκα μ’εκαψες 25ετίας, θα αισθανόμουνα “ασφαλέστερος” άν ήξερα οτι το καινούργιο μου μπουζούκι έχει βέργα, και μπορώ σ’οποιαδήποτε περίπτωση να ρυθμίσω εύκολα το μπράτσο.

Το λέω γιατί πρόσφατα, αποφάσισα ν’αλλάξω κλειδιά στην ακουστική, που βρισκότανε κανα-δυό χρόνια στην θήκη της άπαιχτη. Μόλις είδα το μπράτσο κόντεψα να φλιπάρω. Στο 12 τάστο χώραγε απο κάτω δάχτυλο.
Μέσα σε 10 λεπτά (απο τα οποία τα πρώτα 9 έψαχνα να βρώ το ρημάδι το allen), το μπρατσάκι ξαναπήγε στην (γνώριμη γιά τα δάχτυλά μου) σωστή του θέση (2mm περίπου, στο 15 τάστο). Εύκολα Γρήγορα και Απλά. . .

Φιλικά, Γιώργος.

Ρε παίδες (εγώ δεν ξέρω από μπουζούκια) αλλά έχω μια φθηνή κλασσική κιθάρα kumica από ΝΤΟΡΕΜΙ Θεσ/νίκης αγορασμένη το 1979. Η κιθάρα έχει υποστεί τα πάνδεινα, τρένα, καράβια, λεωφορεία, ταβέρνες, παραλίες κ.λ.π. Την αφήνω μόνιμα κουρδισμένη άνευ θήκης και μπορεί να κάνω και μήνες να την πιάσω… Ούτε βέργα ούτε τίποτα ακριβά ξύλα, το καπάκι να φανταστείτε δεν είναι καν μασίφ έλατο, αλλά είναι πρεσσαριστό κόντρα πλακέ-καπλαμάς…μα η ταστιέρα της είναι 99% άψογη. Γιατί?
Προφανώς η κατασκευή είναι πολύ καλή. Αρα συμπεραίνω ότι, ούτε τα ακριβά ξύλα ούτε οι βέργες, αλλά η ποιότητα κατασκευής και η δουλειά του μάστορα είναι το μυστικό!

1 «Μου αρέσει»

Ρέ Θοδωρή, πώς να το πώ να το καταλάβουμε ? ? ?

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΡΓΑ .

Η τάση των χορδών της είναι περίπου πενηντα-κάτι κιλά συνολικά.
Γιά βάλε της μεταλικές χορδές ακουστικής που έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ περίπου τάση, δηλ. εκατόν κάτι κιλά, και μετά συζητάμε.
Άν δεν ξηλωθεί ο καβαλάρης και αντέξει, το καπάκι σου θα γίνει “κυματιστό”, και το μπράτσο θα γίνει “κόλος”.
Το έχω δει live στην κλασική ενός φίλου που είχε την φαεινή ιδέα.
Η ΒΕΡΓΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΗ ΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ.

Θα ψάξω να σου βρώ (κάποιο site απο εταιρία που φτειάχνει χορδές ήτανε) που διάολο διάβαζα για το συγκεκριμένο ζήτημα. Πόση τάση δηλ. έχουν οι χορδές στην κλασική, και πόση στην ακουστική.


Το βρήκα. Δές εδώ http://www.daddario.com/Resources/JDCDAD/images/tension_chart.pdf , κάνε μερικές προσθέσεις, και θα καταλάβεις τι λέω.

Άν βαριέσαι να κάνεις προσθέσεις, δες εδώ String Tensions .
Έχει ενα online calculator. Βάλε πλήθος, τύπο, μήκος και πάχος των χορδών που ξέρεις και φοράνε τα όργανά σου, και θα καταλάβεις πόσο πολύ δύναμη έχει να αντιμετωπίσει ένα μπράτσο.

Φιλικά, Γιώργος.

Άϊντε ντε! Διάβασα και μια τοποθέτηση της προκοπής!
Είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για όσα έμαθα απ’ την ως τώρα ζωή μου.
Και σ’ αυτό αλλά και σε άλλα προσφατα θέματα, ούτε λίγο ούτε πολύ άρχισαν οι τοποθετήσεις του στυλ Ελ Γκρέκο, Μαγικά Ξύλα, Χορδές από έντερο Οχιάς και δε συμμαζεύεται.

Δηλαδή την εργατικότητα, τη μεθοδικότητα, την επιχειρηματικότητα και τη τέχνη της διαχείρισης των οικονομικών είναι αρετές που πρέπει να τις πετάξουμε στα σκουπίδια; Θα τρελλαθούμε τελικά με την οργανοποιία.

Τέλος πάντων. Σας αφήνω στην κιθαρο-κουβέντα σας γιατί είμαι τραγικά άσχετος απ’ αυτά, αν και ένα απ’ τα πρώτα μου όργανα ήταν μια κιθαρούλα του κώλου. Εχει κάτι μοναδικά σημάδια (καψίματα από Ασσο σκέτο και άλλα πολλά ανήθικα) οπότε μαθαίνω νέα της από καιρού εις καιρό: Λοιπόν, παίζει ακόμα μια χαρά σε μια εστία ενώ έχει αλλάξει 200 χέρια με το σύστημα “χαρίζω - χαρίζεις - χαρίζει - χαρίζουμε - χαρίζετε - χαρίζουν”. Αυτή η Ισπανική βιοτεχνιούλα που την μοντάρισε μαζί με άλλες 50.000 σαν κι αυτή - δε μπορεί! - ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ!
:112: :112: :112: :112:

Φίλε Κώστα,
Ειλικρινά, δεν σε καταλαβαίνω.

Διαφώνησα ΚΑΘΕΤΑ με την τοποθέτηση σου περί του “πόσο κάνει ένα κορυφαίο καλλιτενικό δημιούργημα” στο θέμα “Αξιολόγηση Τρίχορδου” http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=18030&page=3 ,
αλλά δεν νομίζω οτι αυτό σου δίνει το δικαίωμα να λές (σε άσχετη μεριά του forum) άσχετα μισόλογα. Άν έχεις να μου πής κάτι γιά την άλλη συζήτηση, πές το εκεί σε παρακαλώ.
Εκεί χωράει πολύ νερό στην κουβέντα - άν το θες, και το επιζητάς.

Εδώ το θέμα είναι καθαρά ΤΕΧΝΙΚΟ και άν ξέρεις κάτι να βοηθήσεις τεχνικά, καλά. Αν δεν ξέρεις . . . πάλι καλα.

Τα άσχετα μισόλογα, ειναι περιττά, Γιώργος.

Γιά μέτρα ρε Θοδωρή, όταν μπορέσεις, και πές μας.
Με πόσα κιλά δύναμη τραβάνε οι χορδές του Τζουρά σου πχ. ? ? ?
(Άν και λόγω μικρού μήκους χορδής, δεν περιμένω και καμιά τρελή έκπληξη . . .)

Καμιά ακουστική έχεις ? Γιά βάλε τις χορδές που φοράς και πές μας τι γίνεται. . .

Φιλικά, Γιώργος.

JOJO, προφανώς δεν με καταλαβαίνεις αφού δεν αναφέρθηκα σε εσένα, ούτε και βρήκα στο link που έδωσες κάποια διαφωνία σου με εμένα. Μπορεί να ήταν έμμεση και δεν την “έπιασα”. Αντιθέτως σε ένα άλλο posting σου (ότι δεν είναι απαραίτητα καλλιτεχνικό δημιούργημα ένα τρίχορδο) συμφωνούσαμε (όταν εγώ λέω “κορυφαία καλλιτεχνική δημιουργία” προφανώς ειρωνεύομαι). Μπας και με μπερδεύεις με κάναν άλλον;

Εν πάσει περίπτωση, αν είχα κάτι να γράψω επί κειμένου σου, θα το παρέθετα όπως κάνω πάντα και απο κάτω θα απαντούσα.
Αν θες διάβαζε προσεκτικότερα ή τέλος πάντων στέλνε πρώτα ένα προσωπικό μήνυμα αν δεν είσαι σίγουρος. Γιαυτό το βάλαμε το ρημάδι. Για να μην γίνονται δημόσια προσωπικές συζητήσεις.

Σας αφήνω στην τεχνική συζήτησή σας, όχι λόγω άγνοιας αλλά γιατί βαρυέμαι ξανάμανά τη κουβέντα για τις βέργες και την ταστιέρα. Κάνε ένα search με αυτά τα keywords σε παρελθόντα έτη και θα καταλάβεις τι εννοώ.

[b]Φίλε Κώστα, τη δική μου μάλλον την έφτιαξε ο ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ αυτοπροσώπως!:slight_smile:

[/b]

Φίλε Γιώργο,
Γνωρίζω ότι η κλασική δεν χρειάζεται βέργα. Επιμένω όμως ότι χρειάζεται καλή κατασκευή γιατί και αυτή αντιμετωπίζει τον κίνδυνο σκεβρώματος, ειδικά όταν υφίσταται κακομεταχείριση! Έχω δει πολύ ακριβότερες από τη δική μου κλασικές (και μια χειροποίητη λαϊκή) με μεγάλα σκεβρώματα τόσο στο μπράτσο όσο και στο καπάκι, σε βαθμό που να είναι δύσκολο ή και σχεδόν αδύνατο το παίξιμό τους!
Χαλάρωσε, διακρίνω ένα άγχος στην αναζήτησή σου περί οργανοποιίας… έχεις παθιαστεί κάπως με την επιστημονική αναζήτηση, την απόδειξη των παραμέτρων και την επιβεβαίωση των τεχνικών λύσεων και πρακτικών…:080:
Εγώ φίλε μου προσεγγίζω τα θέμα από διαφορετική σκοπιά χωρίς επιστημονική βάση και κυρίως με το ένστικτό μου. Η εμπλοκή μου με την οργανοποία είναι σε τελείως διαφορετική ρότα από τη δική σου, δηλαδή όχι ερευνητική, αλλά χαλαρή-αγχολυτική και χρηστική! Στόχος και σκοπός μου δεν είναι το πείραμα, η έρευνα, και η αποκρυπτογράφηση όλων των παραμέτρων του χ,ψ οργάνου, αλλά η κατασκευή για τη χαρά τη δημιουργίας και την απόλαυση της χρήση του!:127:
Δεν μου λέει τίποτα να μετρήσω την τάση των χορδών ή να πειραματιστώ με μεγαλύτερη διάμετρο χορδών κ.λ.π. στο τζουραδάκι μου. Απλά ακολούθησα το ένστικτό μου και υλοποίησα το μεράκι μου! ήθελα να φτιάξω ένα οργανάκι για να παίζω και από τη στιγμή που αυτό, (μετά και την βελτίωση του καβαλάρη που μου πρότεινες και την υπόδειξη του Νίκου Φ.), παίζει όμορφα, εκπλήρωσε το σκοπό του, γιατί να το χαλάσω?
Πολλά και διάφορα περίεργα έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο Forum, και μάλιστα για όργανα επωνύμων επαγγελματιών, για τριξίματα, τασταρίσματα, βουλιαγμένα καπάκια, επίσης για ροντάρισμα, βέργες, ρυθμίσεις κ.λ.π., ώστε μετά από ένα δύο χρόνια να στρώσει το όργανο! Αυτά εγώ δεν τα καταλαβαίνω πως γίνεται να συμβαίνουν σε ακριβά επαγγελματικά όργανα? :082:
Το πρώτο μου όργανο, ( κατά την εκτίμηση όχι μόνο τη δική μου αλλά και του εξαίρετου τρίχορδου και φίλου Μάκη Πανταζή), έχει όμορφο ήχο, δεν είναι φάλτσο, είναι ευκολόπαιχτο μαλακό, δεν ταστάρει, ούτε τρίζει, η ταστιέρα έχει ευθυγραμμιστεί κατά 95%. Όποιος θελει μπορεί να το δει και από κοντά! (Ομοίως και το δεύτερο όργανο που κάνω, ένα γόνατο, επίσης χωρίς κανένα μοντέλο απλά και χαλαρά ακολουθώντας το ένστικτο και υλοποιώντας το μεράκι μου…)[b]

Τελικά νομίζω πως για την βέργα την καλλίτερη απάντηση την έδωσε παραπάνω ο Αρης:
[/b]


Τέλος πάντων,συγχωρήστε με που μακρηγόρησα…

ΚΩΣΤΑ : Προφανώς δεν σε κατάλαβα.
Σου ζητάω ανοιχτά συγνώμη λοιπόν, μιάς και έβαλα το θέμα δημόσια.

Αυτό που λές όμως περί “τοποθετήσεις του στυλ Ελ Γκρέκο, Μαγικά Ξύλα, Καπάκια Ατλαντίδος, Χορδές από έντερο Οχιάς και δε συμμαζεύεται.”
Πού κολάει, και σε ποιόν ? ? ? Γιατί οσο και να ψάχνω το θέμα, δεν καταλαβαίνω για ποιόν το λές (μιάς και δεν το λές για μένα).
Μήπως θα βοήθαγε την αποφυγή τέτοιων παρεξηγήσεων στο μέλλον, μιά πιό προσεκτικά διατυπωμένη θέση σου ? ? ?

ΘΟΔΩΡΗ: Έχεις δίκιο γιά το “παθιαστεί”. Είναι το καλούπι μου τέτοιο, τι να κάνουμε . . .

Ξέρεις καλά οτι δεν είμαι οργανοποιός. Προσπαθώ να καταλάβω όμως, και μακάρι κάποτε να φτάσω σ’αυτό.
Να αποκρυπτογραφήσω δηλ. το χ,ψ,ζ όργανο. Όπως και νά’χει πάντως, συγνώμη άν προσπάθησα να σε εμπλέξω στο τριπάκι μου.
Είχα (κακώς μάλλον) σχηματίσει την εντύπωση οτι σε ενδιαφέρει και η τεχνική προσέγγιση στο θέμα.

Έλα ντέ . . .
Αυτό που λές, είναι όντως απορίας άξιο. Και ένας απο τους λόγους της προσωπικής μου εμπλοκής με το ζήτημα.

Φιλικά, Γιώργος.

Ασε μας ρε Γιώργο που θα μου ζητήσεις και συγνώμη. Ποιός νομίζεις ότι είμαι;
Λοιπόν φίλε, η θέση μου είναι σαφέστατα διατυπωμένη στο δεύτερο μέρος του μηνύματός μου. Το πρώτο μέρος, αν θες πάρ’ το σαν αγκιτατόρικη εισαγωγή για να προκαλέσω ενδιαφέρον να διαβάσεις τη συνέχεια.
Αϊντε, αποκαλύπτω και τα εργαλεία μου!

Απαιτώ λοιπόν επιχειρηματικότητα από όποιον πλασάρεται σαν επιχειρηματίας ή πάροχος υπηρεσιών στη μεταποίηση (το ίδιο είναι) και ζητάει λεφτά απ’ τους πελάτες του. Επίσης δεν δέχομαι απόψεις που αθωώνουν τον ερασιτεχνισμό στο όνομα της ντεμέκ “υψηλής ραπτικής”. Για ποιόν χτυπάει η καμπάνα; Μα για όλους τους φυγόπονους που ερασιτεχνίζουν πάνω στον δικό μας χρονικό και οικονομικό προγραμματισμό.

Επίσης: Εκνευρίστηκα απ’ το ενσταντανέ / μαρτυρία που μετέφερε ο Αρης. Για το πως δηλαδή χάθηκε το μπουζούκι του δικηγόρου, όταν αιφνιδίως ο οργανοποιός αγάπησε έναν περαστικό που έπαιξε όμορφα ένα τραγουδάκι! Εγώ πήρα το μέρος του ανώνυμου υπομονετικού πελάτη που - φαντάζομαι- θα περιμένει ακόμα σα μ@λ@κ@ς.

Τουλάχιστον να τον έπαιρνε να του πει “Πέρνα απ’ το μαγαζί να σ’ ακούσω πως τα πας στο μπουζούκι γιατί έρχεται η ώρα της κρίσης να αποφασίσω σε ποιον θα το δώσω!”. Κάτι σαν Dream Show δηλαδή!


Προς άρση κάθε επιπλέον παρεξήγησης διότι βαρέθηκα να εξηγώ: Ο Βάρλάς - έτσι με δύο τόνους - τυχαίνει να μου είναι εξαιρετικά συμπαθής σαν άνθρωπος (διότι είναι ωραίο αλάνι - σπάνιο είδος στις μέρες μας) και τυχαίνει να τον παραδέχομαι σαν οργανοποιό (διότι είδα απ’ αυτόν πολλά όργανα που ήταν εξίσου αξιοπρεπή όλα - επίσης σπάνιο είδος στις μέρες μας). Απλά δεν θέλω να γίνω πελάτης του!

[quote=theos1960;148308]
Πολλά και διάφορα περίεργα έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο Forum, και μάλιστα για όργανα επωνύμων επαγγελματιών, για τριξίματα, τασταρίσματα, βουλιαγμένα καπάκια, επίσης για ροντάρισμα, βέργες, ρυθμίσεις κ.λ.π., ώστε μετά από ένα δύο χρόνια να στρώσει το όργανο! Αυτά εγώ δεν τα καταλαβαίνω πως γίνεται να συμβαίνουν σε ακριβά επαγγελματικά όργανα?

Φίλε theos,
Ούτε εγώ τα καταλαβαίνω…

Όσο για τη βέργα, νομίζω θάπρεπε να αποτανθούμε στον φίλο και οργανοποιό …Τάκη Βεργέτη, σαν πιό αρμόδιο !

Όσο για το ποιός νομίζω οτι είσαι, και σου ζήτησα συγνώμη ?
“Γενικός Διαχειριστής” γράφει κάτω απ΄τόνομά σου.
Ότι και να εννοεί αυτό . . . (Σε σχέση με την ορθή λειτουργία του forum κλπ.)

Φιλικά, Γιώργος.

Εσύ Νίκο έχεις καμιά εντύπωση γιά τις μηχανικές και ακουστικές επιδράσεις μιάς βέργας, στο μπράτσο ενός μπουζουκιού ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.

Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία !
( γι` αυτό και κάνω καλαμπούρι ).

Εξ` άλλου δεν τη θεωρώ και απαραίτητη, πράγμα που εύκολα αποδεικνύεται και από την εμπειρία από παλιότερα όργανα που δεν έχουν πάθει το παραμικρό ( ύστερα και από κάποιες, ίσως, προηγούμενες επεμβάσεις ).

Αν θέλεις όμως το βάζουμε κι`αυτό στο χειρουργικό τραπέζι, αν και προς το παρόν έχουμε να κάνουμε περισσότερα και σημαντικότερα .

Φίλε Jojo έλειπα ταξίδι και σήμερα είδα τα μηνύματα. Για το σκαμένο μπράτσο,όπως αναφέρεται και πιο πάνω,απο την στιγμή που υπάρχει επέμβαση, σίγουρα υπάρχει και διαφοροποίηση των ιδιοτήτων.Αν θες απαντήσεις,εργαστηριακές δεν ξέρω αν υπάρχουν και που.Αυτό που μπορώ να σου πω είναι η προσωπική μου εκτίμηση ή τέλος πάντων ότι μου λέει το αυτί μου.Σε όλα τα μπουζούκια που έχω ακούσει με βέργα τα πρίμα έχουν την τάση να θέλουν να τσιρίξουν. ενω τα μπασα ακούγονται κάπως “κούφια” μου θυμιίζουν κάτι απο κιθάρα Ovation.Και καλά τα μπάσα της Ovation ,δεν είναι όμως τα ζητούμενα για μπουζούκι.Φυσικά μιλάω για πολύ καλά όργανα παραγωγής με βέργα.Όσο για τις ακουστικές κιθάρες έχω δει και ακούσει κιθάρες των ΠΑΝΑΓΗ και του ΑΠΑΡΤΙΑΝ πολλών χρονών χωρίς βέργα φυσικά, που είναι πραγματικά κορυφαίες.Συμφωνώ με τον ΝΙΚΟ ότι θα έπρεπε να λυθεί το θέμα εργαστηριακά,αλλά σαφώς προηγούνται, βασικότερα θέματα στην οργανοποιία.

Έχω βέργα διπλή 43 εκ.βάρους 78,7γρ.κατασκευής του μακαρίτη ΗΡΑΚΛΗ ΖΟΥΡΝΗ από ΝΤΟΥΡΑΛΟΥΜΙΝΙΟ εξαιρετική.jojo αν διάβασα καλά λες για 134,38 γρ.Αντίστοιχα μια κόντρα ΒΕΝΓΚΕ ζυγίζει 68,25 γρ.Αν το ΒΕΝΓΚΕ είναι σωστα ξεραμένο και τοποθετηθεί σωτά και όπως πρέπει το μάνικο του οργάνου θα έχει εξαιρετική ακαμψία, μετά απο 6-8 μήνες καλώς εχόντων των πραγμάτων.Γι αυτό πολλοί οργανοποιοί ζητούν απο τον πελάτη, να το ξαναδούν το όργανο, μήπως θέλει κάποια μικρορύθμιση.Το να αλλάξεις όλα τα τάστα σαφώς είναι επισκευή.Το να αλλάξεις ένα ή δύο μόνο αυτό είναι ρύθμιση και σχεδόν πάντα είναι και ανέξοδο.Αν το όργανο είναι σωστά τεχνικώς κατασκευασμένο, μετά απο αυτό δεν ξαναχρειάζεται να ξαναασχοληθείς μαζί του.

1 «Μου αρέσει»

Σωστος ο Νικος Ν. !!!

Επειδή πολλά έχουν γραφτεί τελευταία για αξιολόγηση τρίχορδου και για βέργα στο μανίκι τα οποία παρακολουθώ όσο μπορώ δηλαδή, θα γράψω και εγώ τη γνώμη μου.

  1. Το μεγάλο μειονέκτημα της βέργας είναι η μεγάλη διάφορα των υλικών που αποτελούν το μανίκι (μέταλλο, ξύλο) στη συμπεριφορά τους στη φυσική αυτή διαδικασία που ονομάζεται συστολή διαστολή.
  2. Τα περισσότερα προβλήματα που έχουν τα σημερινά όργανα οφείλονται στη μη πλήρη φυσική ξήρανση των ξύλων με τα οποία κατασκευάζονται.
  3. Παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα γραφόμενα απο το κ. Φρονιμόπουλο γιατί όπως αντελήφθηκα είναι αφοσιωμένος στη τέχνη της οργανοποιίας την οποία υπηρετεί με πάθος. Θα διαφωνήσω κάθετα με αυτά που γράφει για τις τιμές των οργάνων. Κακά τα ψέματα κ. Φρονιμόπουλε…δηλ ποιες είναι οι κορυφαίες καλλιτεχνικές δημιουργίες των ελλήνων οργανοποιών που πρέπει να πληρωθούν με 4.000 ευρώ;
  4. ‘Όσο για το Μάτσικα νομίζω ότι είναι από τους λίγους στη Ελλάδα, που κατασκευάζουν και πουλάν όργανα των οποίων η σχέση ποιότητας-τιμής (το τονίζω αυτό) είναι σωστή. Και από ότι ξέρω δεν έχουν όλα τα όργανα του βέργα.
  5. Το Βεγγέ είναι καλύτερο για κόντρα στο μανίκι επειδή είναι πορώδες και κολλάει καλύτερα με τα άλλα ξύλα, ενώ βάζοντας έβενο είναι σαν να κολλάς γυαλλί με ξύλο επειδή ο έβενος δεν είναι πορώδες ξύλο.

Έχω ένα φίλο οργανοποιό εδώ στη Κύπρο ο οποίος κατασκεύασε μέχρι τώρα πολλές χιλιάδες όργανα όλων των ειδών (αυτό δεν είναι υπερβολή). Εδώ και 50 χρόνια ασχολείται με την οργανοποιία. Τώρα πια κατασκευάζει όργανα μόνο για καλούς φίλους. Αν δείτε σκάφος ακριβού μπουζουκιού από τα χέρια του θα πάθετε πλάκα. Νομίζεις πως είναι σκαφτό. Δε μπορείς να ξεχωρίσεις που ενώνονται οι ντούγες. Λοιπόν όταν του αναφέρω πολλά από τα γραφόμενα εδώ μειδιά. Είναι άνθρωπος χαμηλών τόνων που ουδέποτε παινεύει τη δουλειά του γιατί λεει (σωστά), αυτό πρέπει να το κάνουν οι πελάτες. Το μεγάλο του πλεονέκτημα νομίζω είναι ότι παρ’ όλη τη σχετικά μεγάλη ηλικία του, είναι ανοιχτόμυαλος και πειραματίζεται συνέχεια.
Λοιπόν για να μη τον λιβανίσω και άλλο αυτό που είπε ο Άρης τη άλλη φορά με το μπουζούκι απο πλέξιγκλας και τρέξαμε όλοι να υπερθεματίσουμε και να μειδιάσουμε όταν του το ανάφερα μου έδωσε το μπουζούκι του να παίξω. Ήχος κορυφαίος, στιβαρότατο, ελαφρύ, μαλακό και όλα τα συν που έχει ένα κορυφαίο όργανο. Σου αρέσει μου λεει; Αλίμονο, σε ποιόν δε θα άρεσε αυτό το όργανο;
Ε…λοιπόν το σκάφος σε αυτό το όργανο είναι από Fiber Glass. Εγώ έμεινα κατάπληκτος. Κάτι τέτοια σας λένε και γίνεστε σαν φανατικοί Ταλιμπάν μου είπε.
Εγώ έφτιαξα αυτό το μπουζούκι γιατί δεν επηρεάζεται σχεδόν καθόλου από τις υγρασίες του καλοκαιριού, επηρεάζεται στο ελάχιστο από τη συστολή διαστολή (διαφορά θερμοκρασίας), δεν ξεκουρδίζει και είναι πολύ πιο σταθερό από οποιοδήποτε άλλο μπουζούκι με ξύλινο σκάφος. Και επειδή εμείς οι Έλληνες τα ξέρουμε όλα καλύτερα από τους άλλους, γιατί οι κορυφαίες κιθάρες είναι από Fiber Glass; Που μειονεκτεί ο ήχος τους; Δεν ήξερα τι να πω. Παρ’ όλα αυτά αν με ρωτήσετε αν θα παραγγείλω μπουζούκι από fiber glass θα σας πω όχι διότι ίσως πράγματι να είμαι φανατικός. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η άγνοια μας πολλές φορές μας οδηγά σε λανθασμένα συμπεράσματα. Τώρα για τις τιμές των οργάνων…εμείς οι Έλληνες είμαστε επιδιξιομανείς. Αλλιώς είναι να πεις ότι έχεις μπουζούκι του Βαρλά και αλλιώς ότι έχεις του Μάτσικα, πως να το κάνουμε; Γιατί όλοι τρέχουνε να αγοράσουν αθλητικά Nike, Reebok, κλπ όταν υπάρχουν άλλα υποφερτά στο ένα τέταρτο της τιμής τους; Μα φυσικά για να μη νιώθουμε μειονεκτικά. Εκεί μας οδηγά το στερημένο μυαλουδάκι μας. Βασικά πιστεύω ότι σε ένα όργανο των 4000 ευρώ οι 2000 το λιγότερο πληρώνονται για το όνομα που θα φαίνεται από τη τρύπα του καπακιού. Αυτά προς το παρόν.
Καληνύχτα από Κύπρο.

Συγνώμη ξέχασα να ξεκαθαρίσω κάτι βασικό μη παρεξηγειθώ κιόλας. Με τα πιο πάνω γραφόμενα μου δε εννοώ καθόλου ότι τα μπουζούκια του Μάτσικα είναι καλύτερα απο του Βαρλά προς Θεού. Κανονικά κακώς χρησιμοποίησα ονόματα κατασκευαστώ που δε τους ξέρω προσωπικά διότι όλοι μεροκαματιάτιδες άνθρωποι είμαστε και δε θέλω με κανένα τρόπο να επηρεάσω τη δουλειά κανενός. Τα συγκεκριμένα ονόματα αναφέρθηκαν διότι ο μεν ένας θεωρείται σαν κορυφαίος στο τομέα του ο δε άλλος σαν ο αντιπρόσωπος της μαζικής παραγωγής. Σας παρακαλώ να δείτε τη αναφορά σε αυτά τα ονόματα με αυτό το φακό. Ευχαριστώ.

Ξέρεις καλά Νίκο, οτι πετάω την σκούφια μου γιά “χειρουργεία”. Έχεις όμως απόλυτο δίκιο.
Το project που τρέχουμε αυτή την στιγμή είναι όντως σημαντικό, και λόγω πολυπλοκότητας, δεν θα ήθελα να εμπλακεί και η βέργα στο μπράτσο σαν παράμετρος. Αργότερα, ίσως . . .

Φίλε nikosn,
σ’ευχαριστώ γιά την “ζουμερή” σου ανάλυση . . .

Φίλε Γιώργο,
έχεις προσωπική εμπειρία απο μπουζούκια με βέργα στο μπράτσο ?
Ποιά είναι η γνώμη σου ?

Φιλικά, Γιώργος.