Βέργα στο μπράτσο;

Φιλε Jojos συγγνωμη δεν ειχα μπει σε αυτο το τοπικ, τωρα το ειδα …

Εχω αναφερθει προσφατα σε μια κουβεντα για τη βεργα αλλα ηταν σε παραπλησιο τοπικ και λιγο που εψαξα τωρα δεν το βρηκα … Καποιος φιλος 4χορδος, χρονια επαγγελματιας, μου ειπε οτι δινει βαρος και δε ζυγιζει το οργανο, ειναι συναμα και κουραστικη για το αριστερο χερι !!

Στις ακουστικες κιθαρες ειναι πιο μικρο το μηκος και μετριαζεται το βαρος,
ενω σε ενα ηλ. μπασσο που αγορασα προσφατα ετσι και δεν υπηρχε βεργα στο μπρατσο, θα το πεταγα …

Παντως εχουν δοθει πολλες και ψαγμενες απαντησεις επι του θεματος κι εδω και αλλου και νομιζω καπου εχουμε κατασταλαξει ως φορουμ …
ή οχι ;;

Πώς πάει Κώστα το οργανάκι με την βέργα ? Το προχωράς ?
Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Φιλικά, Γιώργος.

(Μήνυμα από συντονιστή: Μεταφέρθηκε από το θέμα “Βέργα στο μανίκι”.)

Δύσκολο να απαντήσεις εάν αλλοιώνεται ο ήχος με τη βέργα ή όχι.

Για να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα θα πρέπει να πειραματιστεί σε αρκετά όργανα.

Ένας τρόπος για να πειραματιστεί κανείς είναι να φτιάξει ένα όργανο με βέργα, να το δοκιμάσει ως προς τον ήχο και μετά να αφαιρέσει τη βέργα. Πάλι όμως δύσκολο να συμπεράνεις κάτι διότι από τη στιγμή που αφαιρείς τη βέργα και κατά συνέπεια και την ταστιέρα, θα πρέπει η νέα ταστιέρα να είναι ακριβώς η ίδια με την προηγούμενη και ως πρός το πάχος και ως προς την κλίση στο μανίκι, άσε που θα υπάρχει το κενό στο αυλάκι όπου υπήρχε η ταστιέρα.

Και αυτό το λέω επειδή άπό την εμπειρία που έχω, επιδιορθώνοντας ένα όργανο στην ταστιέρα, ακόμα και με μικροεπεμβάσεις, ο ήχος αλλάζει από ελάχιστα έως πάρα πολύ.

Κατά το καλοκαίρι θα τελειώσω ένα όργανο με βέργα, έτσι θέλω να πιστεύω, και θα ξανασυζητήσουμε το θέμα αυτό.

Κάποια προβλήματα μας τα λύνει η ΦΥΣΙΚΗ χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγουμε σε πολύπλοκα πειράματα.Απλά ο ήχος δεν μεταδίδεται σε όλα τα υλικά το ίδιο.Αυτό εύκολα το διαπιστώνουμε αν βάλουμε ένα ραδιοφωνάκι,πάνω σε ένα τραπέζι ξύλινο και ακουμπήσουμε το αυτί μας στην άκρη του τραπεζιού θα ακούσουμε διαφορετικό ήχο απο το άν είχαμε χρεισημοποιήσει κάποιο μεταλλικό τραπέζι.Τώρα από την άλλη έχουμε δύο ειδών βέργες.Αυτές που είναι όλο σπείρωμα κυλινδρικές,(Άρα αφήνουν και αρκετό κενο ανάμεσα στο ξύλο,το οποίο κενό παίζει και αυτό ρόλλο στην ακουστική) και αυτές που είναι παραλληλεπίπεδες,και τοποθετούνται, χωρίς κενό.Και πάλι έχουμε διαφοροποίηση του ήχου.Τώρα η προσωπική μου άποψη ως προς τον ήχο είναι ότι τα όργανα με βέργα δεν έχουν τα πολύ “καλά” πρίμα και μπάσα όπου έχει κάποιο καλό όργανο.Άσε και που μερικά ακούγονται κάπως “κούφια” χωρίς γεμάτο ήχο σαν τις οικονομικές τις κιθάρες τις OVATION.

Eγω παλι οσα μπουζουκια εχω δοκιμασει με βεργα παντως επεζαν παρα πολυ ωραια , δηλ περιπου στο 1000 αρικο μαλιστα ενα τελευταιο ενως φιλου το πηρε 600 ευρω και ρε παιδια το ζηλεψα το οργανακι (πιστευω οτι δεν αλλιωνει τον ηχο παντως πρωσοπικα )

ίσως, φίλε Οχτάχορδε, σε ένα μπουζούκι 600 ευρώ να μην επεμβαίνει η βέργα στο ηχητικό αποτέλεσμα, αλλά τί συχνότητες μπορεί να “εκπέμψει” ένα μπουζούκι 600 ευρώ ?
Δεν είμαι ειδικός, αλλά έχω την αίσθηση ότι η βέργα αν επηρρεάζει τον ήχο, θα είναι σε “λεπτομέρειες” που, ούτως ή άλλως, δεν ακούγονται σε ένα τόσο φθηνό όργανο…
Οργανοποιοί μας τα φώτα σας !

σε πληροφορω οτι εχω παιξει με δεκαδες μπουζουκια απο δικο μου που εκατσα και εκανα μεχρι απο 150 ευρω και 2500 και 3000 ευρω το οργανακι αυτο σου λεω θα το εκανα τραμπα με το δικο μου ανετα το οποιο ειναι αξιολογο μπουζουκι 10 χρονων (χειροποιητο )
600 ευρω το αλλο με ομορφη πλαστικη φιγουρα ελαφρυ οργανακι και ηχο τρομερο ,επισεις κλιδακια saller … ισως να ετυχε ρε παιδι μου τι να πω παντως πλεων δε κρινω ενα μπουζουκι απο την βεργα .

Ένα πράγμα μπορώ να πω με τη μεγαλύτερη βεβαιότητα : ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπαίνει πάνω σε ένα όργανο θα έχει κάποια ( μεγαλύτερη η μικρότερη ) επίδραση και στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Σε ένα μουσικό όργανο, κάποιες χαμηλές συχνότητες αντιστοιχούν σε δονήσεις ολόκληρου του σώματος του οργάνου , παρόμοιες με αυτές του καπακιού ( βλέπε άρθρο στο τελευταίο τεύχος της Κλίκας ).Έχουμε λοιπόν και στο μπράτσο κάποιες κομβικές γραμμές. Έτσι βάζοντας π.χ. κλειδιά με διαφορετικό βάρος η προσθέτοντας και αφαιρώντας μάζα από το μπράτσο η τα καράολο ενός μπουζουκιού, θα δούμε και ηχητικές μεταβολές.

Όπως σωστά έγραψε και ο Κώστας, πρέπει να γίνει συγκεκριμένο πείραμα ( πειράματα ,ακόμη καλύτερα ) σε όργανο για να διαπιστωθεί η επίδραση της βέργας στον ήχο. Στα πειράματα αυτά, εκτός από τα εμπειρικά συμπεράσματα, θα πρέπει να κρατηθούν και πιό «επιστημονικά» δεδομένα ( όπως π.χ. FFT διαγράμματα ) που θα πιστοποιούν αντικειμενικότερα τις όποιες αλλαγές.

Μέχρι στιγμής δεν έχω μπεί σε τέτοιου είδους έρευνα για ένα πολύ απλό λόγο : Δε με απασχόλησε ποτέ η αναγκαιότητα της βέργας στό μπουζούκι , κάτι που σε άλλα όργανα ( ακουστική κιθάρα ) είναι απαραίτητο και έτσι έγινε ένα συστατικό της κατασκευής τους.

Βεβαίως, είναι δυνατόν και ένα μπουζούκι με βέργα να έχει πολύ καλό ήχο. Το ερώτημα μπαίνει αντίστροφα : Μήπως , χωρίς βέργα θα είχε ακόμα καλύτερο ; Μόνον πειραματικά μπορεί τεκμηριωμένα να απαντηθεί.

1 «Μου αρέσει»

Σαν άσχετος έχω μία απορία. Επειδή γίνεται πολύ λόγος για τη βέργα και απ’ όλους είναι παραδεκτό ότι επηρεάζει τον ήχο. Ή απορία μου είναι αν επηρεάζει θετικά ή μόνο αρνητικά. Δηλαδή αν σε ένα όργανο χωρίς βέργα, τοποθετηθεί βέργα και ο ήχος του διαφοροποιηθεί, είναι πάντα χειρότερος?

και λεω εγώ μηπως με την βεργα αναπαραγει το οργανο καποιες χαμηλες η ψηλες συχνοτητες? ειναι δυνατων να γινει αυτο? δε ξερω ρε παιδια εγω παντως οσα εχω παιξει με βργα μια χαρα μπουζουκακια ηταν και φωνακλαδικα .

Λοιπόν, να θέσω πάλι ένα θέμα δεοντολογίας : Γιά να μιλήσουμε γιά κάτι με σιγουριά, πρέπει πρώτα αυτό να αποδεικνύεται και πειραματικά. Αλλοιώς, κινδυνεύουμε να κάνουμε καφενοκουβέντα ( όχι πως έχω τίποτα με τα καφενεία ).Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν παράγονται χαμηλές η ψιλές συχνότητες, αλλά πως «κουρδίζονται» αυτές μεταξύ τους.

Τώρα, αυτό που εγώ γνωρίζω από τριαντάχρονη και βάλε εμπειρία, είναι το εξής : Όσο πιό απλή είναι η κατασκευή του μπράτσου, τόσο καλύτερη και η μετάδοση του ήχου. Όσο πιό πολλές κόντρες, αντικολλητά ξύλα, προεντάσεις και κατά συνέπεια και βέργες, μέταλλα κ.λ.π. τόσο το χειρότερο. Πόσο; Ίσως όχι πάρα πολύ , μιάς και άλλοι παράγοντες παίζουν τον πρωτεύοντα ρόλο.

Εγώ πάντως, έαν αυτό δεν ήταν απαραίτητο, θα επέλεγα την απλόυστερη λύση : Ένα κομμάτι ξύλου γιά όλο το μπράτσο ( βλέπε βιολί, κλασσική κιθάρα, ταμπουράς ). Στο μπουζούκι όμως έχουμε περισσότερες τάσεις και έτσι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησημοποιούμε πιό ενισχυμένες κατασκευές .

Και πάλι πιστεύω πως όσο πιό απλές, τόσο το καλύτερο, αρκεί να πετυχαίνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα : Σταθερό μπράτσο.

αρχιζω να το πιστευω αυτο, παντως γιαυτο μπουζουκια με μονοκοματο μανικι και βεργα παιζει καλυτερα απο μανικι με 7 κοντρες… τι να πω αυτο δε ειναι οργανο ειναι το μπινκ μπανκ :slight_smile:

Εγώ όμως άλλο είπα…

απλα προχτες επεζα με ενα μπουζουκι με μονοκοματο μπρατσο χωρεις κοντρα ενταξει σκεβρωσε αλλα του ριχαμε 6αρια ταστα και ηρθε στα ισια του :090:

Από την πόρτα σου περνώ…

οντως… ξεφυγα :slight_smile: