Αυτοσχέδια όργανα και ήχοι στο Ρεμπέτικο

Νίκο,
Αναφέρομαι στο μήνυμά σου #27. Στη Σίφνο, όταν δεν ήταν δυνατή η διασκέδαση με τα όργανα (βιολί-λαούτο) είτε λόγω αψιλίας, είτε λόγω αντικειμενικής αδυναμίας εξεύρεσης οργανοπαικτών τότε η παρέα κατέφευγε στο λεγόμενο «τούμπου-τούμπου». Κάποιος από την παρέα έπαιρνε δύο ποτηράκια του κρασιού και τα χτυπούσε πάνω στο ξύλο του τραπεζιού στους ρυθμούς του συρτού, καλαματιανού και των άλλων σκοπών. Ιδιαίτερα ικανός σε αυτό ήταν και παραμένει ένας παπάς. Για το αν υπήρχε ειδικό ξύλινο σκεύος δεν το ξέρω.

Γιάννη, έχω δεί βίντεο από σιφναίικα γλέντια όπου παιζόταν (βεβαίως λόγω απουσίας κλασικού τακιμιού) το κουτάκι τύπου μπιζουτιέρας. Ήταν εντυπωσιακή η τεχνική των χειριστών.

:088:δοκιμασμενο στο στουντιο ηθελα φυσικα οργανα ,φυσικους ηχους ,εκτος απο κυματα ,ηχους απο θαλλασα ,μπετιρ ,νταουλι ,κομπολογακι ,ποτηρακια μπηκα και εγραψα και με οσπρια ,εβαλα το λοιπον εβαλα φακες σε ενα σεικερ και σε ενα αλλο ρυζι …η ηχογραφηση ηταν φοβερη

SAMPLING:

αντιγράφουμε ήχους και συνομιλίες από πρωτότυπα Ρεμπέτικα και ήχους που απεικονίζουν τα παλιά Ρεμπέτικα. Αυτό σημαίνει ότι δουλεύουμε με “δείγματα” (samples). Μερικές φορές ακούγεται σαν μουσική ταινία (soundtrack)

κάνουμε επίσης θορύβους με κύπελλα με ζάρια, κομπολόι, …

Μελετήσαμε προσεκτικά τη λίστα από ψηλά, είναι πολύ καλή και σας ευχαριστώ πολύ. Κάνουμε επίσης θορύβους με γυαλιά, κουτιά, κουτιά, κουτάλια, μπουκάλια, παλαμάκια, απομιμήσεις αιγών και προβάτων, “ανορθόδοξες” παίζοντας και χτυπώντας ή ξύνοντας, κρουστά από τον Carl Orff, πετάλια, ενισχυτές, μικρόφωνα, pickup, piezo …

…ξηρά φρούτα: ρόδι

1 «Μου αρέσει»

επισεις οταν παιζουμε σκετα με λαουτο, επειδη κοπαναμε για να ακουστουμε, δεν ακουγονται καθαρα τι ακκορντα παιζεις, αλλα το χτυπημα του πλαστικου πλεον φτερου στις χορδες και οχι πανω στο καπακι. αυτο ειναι το χαρακτιριστικο χρατς χρουτς που ακουγεται και λειτουργει σαν κρουστο εκεινη την ωρα

1 «Μου αρέσει»


για πλάκα :grin:

ένα παιχνίδι

1 «Μου αρέσει»