Ασκήσεις για καθαρό παίξιμο

Είπα φίλε μου ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις ανάλογα και με την ταχύτητα. Πχ σε αργή ταχύτητα και μόνο με τα δυο δάχτυλα (1 και 2) μερικοί παλιοί μια χαρά τα καταφέρνανε. Αλλά οι χαρταετοί και αντίστοιχα κομμάτια σε τέτοιες ταχύτητες και καθαρά δε γίνεται να παιχτούν με δυο δάχτυλα (ούτε με 3 θα 'λεγα εγώ με μικρή επιφύλαξη, γιατί μπορεί κάποιος ικανός “τριδάχτυλος” να με διαψεύσει).

Δημιούργησα ένα Blog με ένα φίλο από τα Γιάννενα που παίζει μπουζούκι. Επειδή δεν θέλω να βγούμε εκτός θέματος περί δαχτυλοθεσίας δείτε το και όποιος θέλει να τοποθετηθεί ας το κάνει στο εδώ.

Eπειδη θελω να ξεκινησω να μαθαινω μπουζουκι,αλλα χωρις δασκαλο εχει να μου προτεινει καποιος ενα καλο βιβλιο για αρχη.Κυριως με ενδιαφερουν οι δρομοι και οι νοτες πανω στο μπουζουκι.Ασκησεις για τα δαχτυλα μου δειχνει και καποιος φιλος και βρισκω και μονος μου.ευχαριστω εκ των προτερων.

Τρίκαλε για αρχή δες εδώ : http://www.kampana.gr/lessons.php?page=1

Επίσης για τους δρόμους δες εδώ:




Θα ήθελα να ακούσω κάποιες γνώμες για το τι μπορεί να φταίει που ‘‘κουτουλάω’’ σε άλλες χορδές,
κατά τη διάρκεια που παίζω κάποιο κομμάτι…
Ακόμα και σε τρέμολο στη ρε ‘‘βρίσκω’’ στη λα.τι κάνω λάθος?

Πολλά μπορεί να φταίνε… έχεις δει εάν φταίει το δεξί ή το αριστερό σου χέρι; Μήπως κοπανάς πολύ; Μήπως η πέννα σου εξέχει πολύ; Μήπως το δεξί σου κάνει πολλή μεγάλη κίνηση για να βγάλει ήχο;
Κάνε το εξής. Ξεχνάς ότι το μπουζούκι έχει τρεις (ή τέσσερις) διπλές χορδές και θεώρησε ότι υπάρχει μόνο μια, η λα. Φέρε την πένα σου (της οποίας μόνο η μύτη να εξέχει λίγο από τα δάχτυλα) να ακουμπάει στη χορδή και τότε βρες την ελάχιστη κίνηση με την ελάχιστη δύναμη την οποία πρέπει να κάνει ο καρπός ώστε να βγει ο ήχος της χορδής σε “φυσική” ένταση. Αυτή η κίνηση φυσιολογικά δεν προκαλεί μετακίνηση της πένας πάνω από μισό εκατοστό πάνω ή κάτω από τη χορδή.
Στη συνέχεια, πάντα σε μια ανοιχτή χορδή, προσπάθησε να παίζεις απλά ρυθμικά σχήματα με χρήση της πένας πάνω κάτω χρησιμοποιώντας την ελάχιστη δύναμη /κίνηση.
Έτσι θα συνηθίσει το δεξί να κινείτει μόνο όσο χρειάζεται και η πέννα δεν θα βρίσκει πουθενά που δεν πρέπει…
Κοίτα π.χ. σε αυτό το βίντεο το δεξί του Κώστα Παπαδόπουλου

Ευχαριστώ Μπάμπη!Να σαι καλά!!