Από που να αρχίσω

Βασικά οι γονείς μου είναι της άποψης πως μουσική είναι μόνο η κλασσική και τα ρεμπέτικα είναι υποδεέστερο ήχοι και αλλά τέτοια.

3 «Μου αρέσει»

Μακριά από Νάκα και άλλα σούπερ μάρκετ οργάνων… Έχουν φτηνιάρικα όργανα με μεγάλο καπέλο στις τιμές. Δεν αποκλείω να βρήκες όντως κάποιο value for money αλλά δεν θα το πρότεινα.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ και παλι όλους σας. Ο συμφορουμιτης Νίκος με βοήθησε ιδιαίτερα όπως και άλλοι. Αποφάσισα να μάθω λίγα ρεμπέτικα ακόμα στην κιθάρα και να μαζέψω λεφτά για κανα εξάμηνο ακόμη. Τότε θα αγοράσω λογικά.

6 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια Νίκο @liga_rosa , είναι ότι ήταν η μοναδική εύκολη και φθηνή λύση ο Νάκας. Μόνο από ανάγκη αγόρασα από εκεί. Γνώριζα ότι θα έπαιρνα fast food όργανο. Αλλά τελικά δεν με έχει απογοητεύσει τρεις μήνες που το ταλαιπωρώ.

Θανάση, @Θανασης_Διονυσοπουλο ό,τι αποφασίσεις τελικά, να μας ενημερώσεις. Ενδιαφέρομαι να μάθω, σε τι θα καταλήξεις τελικά, εάν αποφασίσεις να αγοράσεις κάποιο οργανάκι.

Από κιθάρα γνωρίζω το απολύτως τίποτα. Αλλά φαντάζομαι ότι, παίζοντας κιθάρα, έχεις ήδη αρκετή βάση να πιάσεις μπουζουκάκι στα χέρια σου. Μη λέω και ό,τι να 'ναι βέβαια.

1 «Μου αρέσει»

Από μάνα πηρα την κιθάρα μου με 70 ευρώ. Σαν όργανο δεν λέει τίποτα. Αλλά έχω κάνει παρα πολλα πραγματα με αυτό και ξέρω πως τώρα μπορώ να δώσω για κιθάρα πολλα λεφτά ώστε να έχω ποιοτητα. Νομίζω το πρωτο μπορεί να είναι φθηνό. Δεν ξέρω όμως αν το ίδιο ισχυει και για μπουζουκια

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ένα κατώφλι τιμής κάτω από το οποίο δεν βρίσκεις αξιόλογο όργανο. Αυτό είναι διαφορετικό για κάθε όργανο, πχ βιομηχανική ακουστική βρίσκεις Yamaha με 120 ευρώ αλλά βιοτεχνικό μπουζούκι Μάτσικα με 360. Αν πας κάτω από αυτά, θα προσπαθείς να μάθεις και θα απογοητεύεσαι γιατί θα νομίζεις πως εσύ δεν μπορείς να παίξεις ενώ θα φταίει το όργανο (φάλτσο, σκληρό, κλπ).

6 «Μου αρέσει»

Αυτή είναι η δική τους άποψη. Εσύ πρέπει να οδηγησεις τον εαυτό σου στο μουσικό είδος/είδη που σου ταιριάζει και σε εκφράζει

3 «Μου αρέσει»

Ό,τι και να κάνεις, μην παρατήσεις το βιολί πάντως αφού το ξεκίνησες μικρός.
Στο μέλλον που λογικά θα προσθέσεις πολύ περισσότερη ποικιλία στα ακούσματά σου, θα μπορείς με αυτό να παίξεις κυριολεκτικά κάθε είδος που θα θες. Αυτό δεν γίνεται με τον μπαγλαμά π.χ.

6 «Μου αρέσει»

Φίλε Θανάση καλωσήρθες. Άργησα στη συζήτηση και σε βλέπω να τείνεις ήδη προς μια απόφαση, αλλά παρ’ όλα αυτά θα πω κι εγώ ένα μακρύ κι ένα κοντό:

Καλά, εδώ δε μασάς στην ιδέα ότι ο ίδιος μουσικός (εσύ) θα παίζει τόσο διαφορετικές μουσικές, και θα κολλήσουμε στο όργανο; Κάποια βασικά πράγματα στη μία μουσική στηρίζονται στο να αγνοείς πλήρως κάποια βασικά της άλλης!

Εγώ καταλαβαίνω ότι το ρεμπέτικο (δηλαδή σμυρναίικο) βιολί δεν είναι η φάση σου. Την κιθάρα όμως σκέψου την. Μηδέν κόστος για έναν κάτοχο κιθάρας (ή για κάποιον που σκόπευε ήδη να πάρει κιθάρα για άλλους λόγους με άλλο κεφάλαιο), φουλ ρεμπέτικο όργανο, και όταν λέμε συνοδεία μη φαντάζεσαι ότι εσύ θα επαναλαμβάνεις τις δυο-τρεις συγχορδίες σου μέχρι να πάθεις αγκύλωση ενώ ο άλλος από πάνω θα κεντάει. Ιδίως σε μικρό σχήμα, δύο ή άντε τριών οργάνων, σχεδόν δεν υφίσταται ιεράρχηση, ισάξιο ρόλο παίζουν. Είναι δε απολύτως κατάλληλο όργανο για να κατανοήσεις την ουσία του ρεμπέτικου, ενώ έχει χρησιμοποιηθεί και σε μια ποικιλία από επιμέρους στυλ, θέλω να πω έχει πολύ πράμα να εξερευνήσεις.

6 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Θανάση,

Σαν ομοιοπαθης θα πω κι εγώ τον πόνο μου.
Έπαιζα κι εγώ κλασσική μουσική (κιθάρα περίπου 12-13 χρόνια, με αρμονίες, φουγκες κλπ) μέχρι που κάποια στιγμή για διάφορους λόγους σταμάτησα.

Από τότε μπορώ να πω ότι απελευθερώθηκα από τα δεσμά της κλασικής νοοτροπίας και καταναγκασμού.

Έτσι λοιπόν επειδή τα τελευταία 2-3 χρόνια ανακάλυψα τα ρεμπέτικα, το γύρισα σε μπουζούκι.

Δεν είχα παίξει ποτέ πριν (είχα δοκιμάσει μόνο έναν τζουρά σε μια επίσκεψη σε φίλους) και εν τέλει παραγγειλα online ένα μπουζούκι Μάτσικα (μένω Γερμανία).
Είναι πολύ καλό και μαλακό, ο,τι πρέπει για την αρχή.

Το ότι παίζεις κιθάρα και βιολί είναι πολύ καλό, ειδικά αν δεν έχεις παρέα για να παίζεις. Εγώ κάθομαι και ακούω τη συνοδεία της κιθάρας, τη μαθαίνω, την ηχογραφώ και μετά παίζω μπουζούκι με συνοδεία τον εαυτό μου.

Αυτά από εμένα :slight_smile:

6 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες κι εσύ Δημήτρη!
Δυστυχώς οι περισσότεροι έχουμε μια τραυματική εμπειρία από την κλασσική παιδεία, και ευτυχώς νοιώσαμε αυτήν την απελευθέρωση που λες με τα ρεμπέτικα (ή την ροκ ή ο,τιδήποτε).

5 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα, Νίκο.
Ροκ και ρεμπέτικο πάνε μαζί, οπότε απελευθερώθηκα δύο φορές (όπως σωστά φαντάζεσαι), χαχα.

2 «Μου αρέσει»

Κρίμα ρε παιδιά, ένας τέτοιος ανεκτίμητος θησαυρός να δίνεται τόσο συχνά με λάθος τρόπο! (είπε ένας που ευχόταν να είχε τύχει κλασικής παιδείας μικρός)

Πάντως, στις λίγες περιπτώσεις (σε μικρές γενιές συχνότερες οπωσδήποτε) λαϊκών μουσικών με κλασικές βάσεις οι οποίες να μην τους εμπόδισαν, βλέπουμε καταπληκτικά αποτελέσματα. Ενδεικτικά οι κορυφαίοι λαϊκοί βιολατόροι Οικονομίδης και Ζευγώλης.

3 «Μου αρέσει»

Ακριβώς. Όπως έλεγε κι ο Σιδηρόπουλος ρεμπέτικο είναι το ανατολίτικο ροκ

2 «Μου αρέσει»

Όπως έχω γράψει και παραπανω έχω χρόνια κλασσικής παιδειας. Ναι είναι ένας θησαυρός αλλά πιστεψε με μετά από ένα σημείο λογικά θα την απορρίψεις. Λίγοι πραγματικα μενουμ. Επειδή είναι πολυ καταπιεστικη

2 «Μου αρέσει»

Αν σε πιστευαμε δεν θα χε μείνει κανένας κλασσικός😉

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα. Η κλασσική έχει κανόνες για το τι είναι λάθος και το τι οχι. Τα αλλά είδη δεν έχουν τέτοιους κανόνες. Για εμενα η μουσικη δεν πρεπει να μπαίνει σε καλούπια. Όποτε και (αν και ασχολουμαι χρόνια) εναντιωμομαι. Τέλος παντων. Το φόρουμ είναι για το ρεμπέτικο και όχι για την κλασσική.

2 «Μου αρέσει»

Δηλαδή θα πάρεις μπουζούκι και θα παίζεις οτι να’ναι χωρίς κανόνες🙂
Αν μου επιτρέπεις μια ερώτηση: αν δε σου αρέσει η κλασική ,τι παιδεύεσαι τόσα χρόνια;
Πάντως καταπιεστική δε νομίζω να είναι καμία μουσική.Ίσως κάποιοι δάσκαλοι, αλλα μπορεί να κάνω και λάθος.
Το επιχείρημα της κλασικής παιδείας ως βάσης δεν ξέρω αν το πιστεύω πια αλλα ίσως ο δρόμος του καθενός είναι διαφορετικός.
Κάποια δυτικά πράγματα όντως μου είναι χρήσιμα αλλά άλλα τόσα πρέπει να ξεχάσω όταν παίζω τροπικά. Νομίζω οτι αν κάποιος θελει να γίνει καλός στο μπουζούκι, θα γίνει καλος παίζοντας μπουζούκι και οχι …πιάνο.

3 «Μου αρέσει»

Όλες οι μουσικές έχουν τους κανόνες τους. Και σε όλες είναι ευπρόσδεκτος και ο παραβάτης, αν είναι αρκετά μάγκας.

Αυτά, σε ό,τι αφορά τη σύνθεση.

Εκεί που η κλασική είναι σαφώς πιο αυστηρή από τις λαϊκές είναι στον εκτελεστή: αυτός έχει έναν μοναδικό τρόπο να παίξει αυτό που πρέπει να παίξει (λογικό, αλλιώς σε μια συμφωνική θα γινόταν μπάχαλο), ενώ ένας λαϊκός έχει απείρως περισσότερες ελευθερίες.

2 «Μου αρέσει»

Ας κάνουμε μια διάκριση ανάμεσα στην κλασική μουσική (αυτό που αντιλαμβάνεται ο μέσος αναγνώστης του φόρουμ έστω) και στον τρόπο που διδάσκεται στην Ελλάδα (και όχι μόνο, ειδικά πριν από κάποιες δεκαετίες πριν βελτιωθούν κάπως τα πράγματα). Σε γενικές γραμμές, ό,τι καλύπτεται από τον όρο “κλασσική” ορίζεται από το πρόγραμμα σπουδών των ωδείων -κι ας είναι ένα τσουβάλιασμα μουσικών διαφορετικών αιώνων και ενδεχομένως διαφορετικών παιδαγωγικών μεθόδων.
Έγραψα “κλασική παιδεία” εννοώντας τον συντηρητισμό και τον πρωταθλητισμό που αφαιρεί κάθε κίνητρο από τα παιδιά και τα εγκλωβίζει σε μακροχρόνιες και πανάκριβες σπουδές. Η μουσική δεν φταίει σε κάτι, ίσα-ίσα πολλοί έχουν βρει στην κλασσική αυτό που τους ταιριάζει και τους γεμίζει.
Και χάρη σε κάποιους νέους δασκάλους που είναι ανοιχτοί σε παιδαγωγικές μεθόδους αυτό αλλάζει, ελπίζω όλο και περισσότεροι μαθητές να προσεγγίζουν πιο ανθρώπινα την μουσική και να μελετάνε ελεύθερα αιρετικούς ή παραγνωρισμένους συνθέτες.
Σχετικά με τους κανόνες, η κλασική αρμονία που διδάσκεται είναι ξεπερασμένη εδώ και αιώνες οπότε χάσκει σαν απολίθωμα σε σχέση με την μουσική που παίζεται στον κόσμο (πχ παράλληλες 5ες-8ες). Από την άλλη, μελετώντας κάποιος τζαζ αρμονία ή οθωμανική μουσική ανοίγει πολύ περισσότερο τους ορίζοντές του και καλλιεργεί την φαντασία του, φτάνοντας σε αντίστοιχο επίπεδο δεξιοτεχνίας.
Μακάρι να μαθαίνουμε τις μουσικές με σωστές βάσεις και ο καθένας με τον τρόπο που του ταιριάζει ώστε να έχει κίνητρο και ευχαρίστηση. Χωρίς να χαρακτηρίζεται κάποιο είδος σοβαρό και κάποιο άλλο απλοϊκό, ο καθένας εκφράζεται διαφορετικά (πόσο μάλλον σε διαφορετικές στιγμές).

4 «Μου αρέσει»