Αγορά μπαγλαμά και συμβουλές

μπαγλαμάς

Καλησπερα στην παρεα. Εδω και καποιο καιρο σκεφτομαι να αγορασω και να προσπαθησω να μαθω μπαγλαμαδακι. Δεν ξερω τιποτα απο νοτες κτλ και θελω να το προσπαθησω καθαρα για προσωπικη ευχαριστηση. Εχω διαβασει στο γκρουπ καποια σχετικα με το μπαγλαμα και με μια αναζητηση βρηκα αυτους τους δυο, βασει τιμης. Μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη για αυτα τα 2? Και οτιδηποτε αλλο θα βοηθουσε για αυτο το ξεκινημα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
https://stosfiri.gr/paradosiako-xeiropoiito-mpaglamadaki-mauro.html
https://stosfiri.gr/paradosiakos-xeiropoihtos-baglamas-kafe-mavro.html

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #2

Καλησπέρα @John88 και καλώς όρισες στην παρέα μας! Καλές συζητήσεις να έχουμε.

Πριν μερικές μέρες, συζητούσαμε με τον φίλο @Giorgos_Gavalas κάτι πολύ κοντά στο θέμα σου εδώ:

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παραπάνω θέμα και αν έχεις απορίες ή κάτι να συμπληρώσεις σε αυτά που λέγονται εκεί, μπορείς να δημιουργήσεις μια νέα απάντηση εκεί.

Τώρα όσον αφορά τους δύο μπαγλαμάδες που μας έδειξες, δεν μπορώ να ξέρω την ποιότητά τους αν δεν τους δω από κοντά αλλά συνήθως σε αυτές τις τιμές θα βρεις μπαγλαμάδες που είναι κυρίως διακοσμητικοί και λογικά θα σε απογοητεύσουν έως και θα σε αποθαρρύνουν από το να συνεχίσεις την εξάσκηση με αυτούς (καθώς θα δυσκολευτείς να βγάλεις ωραίο ήχο). Οπότε, θα σου πρότεινα να ψαχτείς με κάποιον οργανοποιό. Στο θέμα που σου παρέθεσα, ο @Giorgos_Gavalas συννενοήθηκε με τον οργανοποιό Πέτρο Ζαράνη (που φτιάχνει αξιοπρεπή όργανα) και περιμένει να φτιαχτεί το μπαγλαμαδάκι του (σε 3-4 βδομάδες). Το εγχείρημα απ’ όσο λέει του κόστισε 150 ευρώ, που είναι πολύ λογική τιμή για αξιοπρεπή μπαγλαμά.

Ευχαριστω για τις οδηγιες φιλε μου. Τσεκαρα τη δημοσιευση του Γιωργου Γαβαλα. Κατι που δεν καταλαβα και ουτε βρηκα στο google. Ποια η διαφορα του μπαγλαμα με ντουγιες και του σκαφτου ? Εαν υπαρχουν καπου αυτα μεσα στο φορουμ συγχρωρεσε με αλλα εκανα πριν καμια ωρα εγγραφη και ακομη δεν εχω μαθει να ψαχνω καλα, τα μονα σχετικα με μπαγλαμαδακι που βρηκα ηταν του γιωργου γαβαλα.

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #4

Το φόρουμ έχει πολλές πληροφορίες για πολλά πράγματα παίξε με την αναζήτηση και θα βρεις σίγουρα :wink: Αν πάλι δεν βρεις τις πληροφορίες που θες, ανοίγεις νέο θέμα ή ρωτάς σε κάποιο υπάρχον (αν ταιριάζει με την απορία σου)

Τώρα όσον αφορά την ερώτησή σου…

Ουσιαστικά η διαφορά βρίσκεται στο σκάφος. Στον σκαφτό, το σκάφος είναι φτιαγμένο από ένα κομμάτι ξύλο το οποίο “σκάφτηκε” στο κατάλληλο σχήμα. Στον μπαγλαμά από δούγιες, το σκάφος αποτελείται από πολλά κομμάτια ξύλο κομμένα σε λωρίδες που έχουν προσαρμοστεί και ενωθεί στο κατάλληλο σχήμα. Για περισσότερα (πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κτλ), μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω θέμα:

Συνήθως οι μπαγλαμάδες από δούγιες είναι πιο ακριβοί κυρίως λόγω της μεγαλύτερης δυσκολίας κατασκευής τους.

Ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες φιλε μου!!