Απόσταση πελάτη-κατασκευαστή

Φίλε πραγματικά είναι εξαιρετικός ο κατασκευαστής, δεν τον γνωρίζω αλλά θα τον πάω μαι βόλτα να τον γνωρίσω διότι μου φαίνεται πολύ ψαγμένη και ποιοτική η δουλειά του! Σε ευχαριστώ πολύ!

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες! Με βοηθήσατε να καταλάβω περι τι ακριβώς περιλαμβανει το σεταρισμα

χοντρικά ναι, αλλά δεν είναι τόσο τηλεγραφικά όσο φαίνεται παραπάνω. Π.χ. απλή αλλαγή χορδών (*) σε (άψογα επιτρέψτε μου να πω) σεταρισμένη κιθάρα, με χορδές ίδιας διαμέτρου και (θεωρητικά) ίδιου υλικού αλλά άλλης μάρκας (που επιδρά σε ένα σωρό άλλα χαρακτηριστικά όπως σχήμα και πυκνότητα πυρήνα, περιέλιξη, τάσεις) οδήγησε σε νέα διαμόρφωση στο κάτω κόκκαλο του καβαλάρη και - μετά από ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές - αλλαγή κόκκαλου στο μαξιλάρι, εκτός από την ρύθμιση της βέργας.
Αν δεν ήταν ΄όπως είπα πολύ καλά (άντε απλώς “καλά” όχι “άψογα” :grin:) σεταρισμένη ίσως δεν θα είχαν τέτοια επίδραση, αλλά οι μικρότερες τάσεις χάλασαν την γεωμετρία (ύψη) της ταστιέρας, οι παλιοαρμονικές που βγάζουν οι elixir ακουγόταν παντού κτλ. κτλ. Αυτά είναι προβλήματα σεταρίσματος και μπορεί να σου φάνε όσες μέρες π.χ. θες να φτιάξεις όλο το μανίκι (αν περιμένεις καναδυο μέρες ενδιάμεσα στις δοκιμές να τραβήξουν οι χορδές και πάλι από την αρχή, να το πας σιγά σιγά δηλαδή να ωριμάζουν οι αλλαγές).
Άρα όλοι οι προλαλήσαντες έχουν δίκιο, σαν όγκος δουλειάς δεν φαίνεται μεγάλος αλλά έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά που δεν μετριώνται εύκολα με τον “όγκο”.

(*)Για την ιστορία, αλλαγή σε Phosphor bronze, από Martin σε Elixir, εκτός που δεν χωνεύω τον ήχο τους (elixir) μου βγάζουν την πίστη κάθε φορά, μα κάθε φορά.

4 «Μου αρέσει»

Σε μια συνέντευξή του είχα διαβάσει ότι δεν πουλάει τα όργανα γιατί το κάνει από χόμπυ.Βέβαια μια βόλτα από εκεί σίγουρα θα μας λύσει τις απορίες.Έστω μια βοήθεια στο όργανο του φίλου μπορεί και να τη δώσει φαντάζομαι.

1 «Μου αρέσει»

Κάτι ακόμη, εισηγησε να βάζουμε πάντα ίδια μάρκα χορδές διότι είναι καλύτερα για το όργανο? Ποιες συστηνεις? Βάζω extra laouto 10 ή 10.5

κατά τη γνώμη μου - και αν μιλάμε για σύγχρονες κατασκευές - στο μπουζούκι (και ειδικά στο τρίχορδο) σχετικά με τη γεωμετρία δεν έχει μεγάλη σημασία η μάρκα, περισσότερο επηρεάζει η διατομή.
Η διαφορά με τις χορδές της κιθάρας είναι στις μπάσες, όλες έχουν ατσάλι στον πυρήνα αλλά οι τέσσερεις επάνω εκτός από τα καντίνια έχουν και περιέλιξη. Εκεί κυρίως αλλάζουν τα πράγματα (υλικό / σχήμα πυρήνα κτλ.). Στο μπουζούκι αυτές με την περιέλιξη ακόμα και στο τετράχορδο είναι αναλογικά πολύ λιγότερες και ακόμα κι όταν αλλάζει το υλικό κτλ. συνολικά το όργανο δεν επηρεάζεται με τον ίδιο τρόπο.
Χορδές εκτός από τις laouto χρησιμοποιώ Galli ή αυτές του Μάτσικα, οι Prodigy προσωπικά δεν μου αρέσουν. Οι διατομές είναι τυπικά 10άρες για τετράχορδο και 11άρες για τρίχορδο, αν θες πειραματίζεσαι και βλέπεις πώς ανταποκρίνεται (π.χ. να βάλεις 11άρες στη Ρε)

3 «Μου αρέσει»

Ξέρω προσωπικά περίπτωση που αγόρασε όργανο από τον συγκεκριμένο, και από την άλλη ο αριθμός των οργάνων που φαίνεται στα διάφορα βίντεο δεν συνάδει με αυτή την δήλωσή του. (Αν έγινε αυτή η δήλωση). Αυτό που έχει πει και το ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν παίζει κάπου αλλού παρά μόνο στο εργαστήριό του και προτρέπει όσους θέλουν να τον ακούσουν να πάνε από εκεί. Δηλαδή ότι δεν παίζει σε μαγαζιά. Μήπως άκουσες αυτό και δεν θυμάσαι καλά?
Όπως και να έχει ελπίζω ο Δημήτρης να κάνει μια επικοινωνία και να βρει λύση στο θέμα που έχει.
@manos_tourpalis, οι απαντήσεις σου είναι πάντα μάθημα για όλους μας. Να είσαι καλά.

2 «Μου αρέσει»

Την προηγούμενη βδομάδα Λουκά κάπου το είδα.Μπορεί να κάνω και λάθος τί να σου πω?Όντως τόσα όργανα να τα φτιάχνει και να κάθονται δεν φαίνεται λογικό.Αν ξέρεις κιόλας άτομο που πήρε όργανο τότε κάτι δεν διάβασα σωστά.