Αξιολόγηση Τρίχορδου

Αγαπητέ Zabe, πράγματι σου έκανα πλάκα κι ίσως γιατί δεν ήθελα να φανώ επιθετικός (πράγμα που δεν το κατάφερα).
Ηθελα να σου πω κι εγώ (γιατί το είπε και κάποιος άλλος παραπάνω) ότι το ν’ ακούσεις ένα όργανο “εξ αποστάσεως” και μάλιστα από ηχογράφηση, όσο φυσική κι αν είναι αυτή, σου δίνει ελάχιστες δυνατότητες κρίσης.
Να σου πω ένα απλό παράδειγμα:
Αν άκουγες ταξίμι απ’ το μπουζούκι που μου έφτιαξαν δυο φίλοι ερασιτέχνες, ιδιαίτερα από μένα, όχι επειδή είμαι δεξιοτέχνης -το αντίθετο- αλλά επειδή “κοπανάω” πολύ, θα έλεγες ότι πρόκειται για μπουζούκαρο!
Θα έλεγες άραγε το ίδιο, αν έβλεπες ότι στη δεύτερη οχτάβα χωρούσε το μικρό μου δαχτυλάκι ανάμεσα στις χορδές και την ταστιέρα; Θα έλεγες το ίδιο αν ήξερες ότι στα χέρια π.χ. του Κώστα του μικρού, που δεν κοπανάει, το μπουζούκι είναι μουγγό; Και για τους φίλους της "εικαστικής πλευράς: Θα έλεγες το ίδιο αν έβλεπες το χειροποίητο (με την έννοια της τσαπατσουλιάς) από μένα πλαστικό σκυλόψαρο στο καπάκι;
Λοιπόν το βαρέθηκα κομματάκι το θέμα της τιμής των μπουζουκιών. και ξέρετε καμιά φορά γιατί τσαντίζομαι; Οσο κι αν φαίνεται εγωιστικό, εγώ “παλεύω” για τους άλλους. Εμένα ο κάθε οργανοποιός δεν πρόκειται να μου ζητήσει 4.000, πρώτο γιατί θα του δώσω να καταλάβει ότι δεν τα έχω, δεύτερο γιατί επίσης θα του δώσω να καταλάβει ότι ακόμα κι αν τα είχα δε θα του τα 'δινα.
Ενα τελευταίο για το Βαρλά, επειδή ειπώθηκε κάτι παραπάνω, ίσως μάλιστα δικαιολογημένα κι επειδή τυγχάνει φίλος μου.
Ο Βαρλάς, όπως και περισσότεροι καλλιτέχνες, είναι ιδιότροπος. Αυτό δε μειώνει σε τίποτα την καλλιτεχνική του αξία. Τον μειώνει ίσως ως επαγγελματία, ως έμπορα, ίσως και ως άνθρωπο. Η αξία του όμως παραμένει ως έχει.
Δεν ντρέπομαι να πω ότι τον θεωρώ τον κορυφαίο σύγχρονο κατασκευαστή μπουζουκιών (εδώ μιλάμε περί ορέξεως). Υπάρχουν πολλές “ιστορίες” για την ασυνέπειά του, ακόμη κι απέναντι σε γνωστούς-πιστούς πελάτες του (λένε ότι ο Νικολόπουλος ειδοποιήθηκε ένα απόγευμα να περάσει να πάρει το μπουζούκι από επισκευή και την έβγαλε κάνοντας βόλτες έξω από το μαγαζί του Βαρλά μέχρι το πρωί, ενώ η γυναίκα του κοιμόταν στο αμάξι!).
Αρκετές φορές έχω γίνει μάρτυρας αυτής του της ασυνέπειας. Παίρνει τηλέφωνο επαγγελματίας μπουζουξής που έχει αφήσει το μπουζούκι του για αλλαγή καβαλάρη:
“Παναγιώτη, έτοιμο το όργανο;”.
“Ναι, τώρα σε πέντε λεπτά τελειώνω, πέρνα να το πάρεις” του λέει ο Βαρλάς και μετά γυρνάει σε μένα:
“Πω πω, το είχα ξεχάσει τελείως. Κάτσε να του φτιάξω έναν καβαλάρη”.
Και ξεκινάει να φτιάξει τον καβαλάρη, έρχεται κι ο μπουζουξής και περιμένει κανα τρίωρο να τελειώσει η δουλειά. Κάποια στιγμή κι επειδή “κάτι δεν πάει καλά”, ο Βαρλάς γυρνάει και λέει:
“Γά…έ με σήμερα. Δε μου βγαίνει. Πέρνα αύριο να στο φτιάξω. Αν το τελειώσω τώρα δε θα βγει καλό…”.
Φεύγει ο μπουζουξής βρίζοντας το Βαρλά, που με τη σειρά του βρίζει τον μπουζουξή για την …ανυπομονησία του.
Αλλη φορά, ένα απόγευμα, έρχεται ένας μπουζουξής και βλέπει το μπουζούκι που έχει φέρει για επισκευή να κρέμεται πίσω από τον πάγκο:
“Ρε Παναγιώτη, μού είχες πει σήμερα ότι θα 'ναι έτοιμο να το πάρω κι εσύ δεν το 'χεις ακόμη πιάσει στα χέρια σου”.
“Ρε συ …τάδε, προσπαθούσα να το πιάσω από το μεσημέρι, αλλά είχε έρθει εδώ ο Κόκκοτας και μου 'φαγε τρεις ώρες!”.
(Παρένθεση: Ο Κόκκοτας είχε περάσει πριν 10 λεπτά και χωρίς να κατέβει από το μηχανάκι του είχε πει:
“Το 'φτιαξες ρε;”
“Οχι ρε Σταμάτη. Αύριο όμως θα είσαι έτοιμος”.
)
Λέει λοιπόν του μπουζουξή:
“Στο υπόσχομαι, θα κάτσω όλο το βράδυ, θα ξενυχτήσω και κατά τις 10 το πρωί θα το 'χω τελειώσει”. Και φεύγει ο μπουζουξής.
Γυρνάει ο Βαρλάς σε μένα:
“Αντε, πα να φύγουμε γιατί έχω να ετοιμάσω και το φουσκωτό”.
“Πού θα πας;”
τον ρωτάω.
“Φεύγω σε δυο ώρες… Πάω στη Σέριφο για κάτι δουλειές και ψάρεμα”…

Καταθέτω όμως κι άλλη μια μαρτυρία από μέρος μου:
Παρακολουθώ το Βαρλά να περνάει χορδές σ’ ένα ολοκαίνουργιο, πολύ ζόρικο τρίχορδο. Μπαίνει ένας πιτσιρικάς γύρω στα 20, ανεβαίνει πάνω στο εργαστήρι και του λέει:
“Μάστορα, μ’ ενδιαφέρει να φτιάξω ένα καλό μπουζούκι και θέλω να δω πόσο στοιχίζει”.
“Βιάζεσαι; Κάτσε να το κουρδίσω και τα λέμε”.
Μετά από κανα μισάωρο, κι αφού έπαιξε καναδυό τραγούδια του Μπάτη, γυρνάει στον πιτσιρικά, οποίος τρώει με τα μάτια το καινούργιο μπουζούκι:
"Λοιπόν;".
“Ε …να, ένα τέτοιο μπουζούκι θέλω”.
“Αυτό το μπουζούκι φίλε, όπως το βλέπεις κοστίζει μισό εκατομμύριο”, λέει ο Βαρλάς. (Ηταν ο τελευταίος καιρός της δραχμής και τα καλά μπουζούκια του Βαρλά “έπαιζαν” από 400.000 χιλιάδες και πάνω).
“Είναι πολλά τα λεφτά, δεν έχω τόσα” μουρμούρισε ο πιτσιρικάς.
“Πόσα έχεις;” ρωτάει ο Βαρλάς.
“Εχω 200 χιλ., άντε να βρω άλλα 50, μέχρι εκεί”, λέει ο τύπος.
“Μ’ αυτά τα λεφτά μπορώ να σου βρω ένα πολύ καλό μπουζουκάκι, που δε θα το 'χω φτιάξει εγώ, αλλά θα το έχω ελέγξει, θα το 'χω διορθώσει όπου χρειάζεται και θα είναι άψογο”, λέει ο Βαρλάς.
“Καλά, θα το σκεφτώ και θα ξαναπεράσω” είπε ο πιτσιρικάς μουδιασμένα.
Και αφού ξανακοίταξε το όργανο είπε: “Μπορώ να παίξω λίγο;”.
Επιασε το όργανο κι άρχισε να παίζει ένα του Τσαούς, κοπανώντας δυνατά τις ανοιχτές. Οχι κανας δεξιοτέχνης, αλλά ένα παίξιμο δυνατό, μαγκιόρο, λες κι ήταν κανας έμπειρος 50άρης!
Τον χαζεύει για λίγο ο Βαρλάς και του λέει:
“Πόσα είπες ότι μπορείς να μαζέψεις;”
“Ξέρω γω… κανα 250άρι” λέει ο πιτσιρικάς.
“Μάζευτα κι έλα αύριο να το πάρεις” λέει ο Βαρλάς,
“Αυτό;”.
“Αυτό”…

Φεύγει ο πιτσιρικάς και γυρνάει ο Βαρλάς σε μένα και μου λέει:
“Μου το είχε παραγγείλει ένας φίλος μου δικηγόρος πριν έξι μήνες. Αλλά δε γ…είς. Θα του φτιάξω άλλο. Ετσι κι αλλιώς δεν ήξερε ότι το 'χα ξεκινήσει…”.

Άρη, όπως είσαι ανεβάζεις φωτογραφία… :slight_smile:

Κοίτα εδώ που τα λέμε τώρα άμα ήμουν εγώ στη θέση του πιτσιρικά που λες, θα τον είχα εικόνισμα τον Βαρλά την άλλη μέρα που θα το παιρνα το μπουζούκι. Δεν θα μου χε κόψει όμως να συλογιστώ πραγματίκα πόσο κοστίζει (Στη θέση του πιτσιρικά πάντα). Γιατί για να πέσει απ τα 500.000 στα 250.000 που δεν θα έχασε κιόλας, αντιθέτως θα έβγαλε, είναι μεγάλο μούτρο ο Βαρλάς.

Αστο ρε Zabe… Δεν “έπιασες” τίποτα.

Φίλε Άρη,
Πρώτα να σου πω οτι ο “τσεκουράτος” τρόπος που λές τα πράγματα, ώρες-ώρες με αφήνει κατάπληκτο. Εύγε. . . (Άσχετο αλλά, ήθελα να στο πώ).

Μετά, θέλω να σου πώ, πως με μπέρδεψες λίγο εδωπέρα.
Πώς γίνεται απ’την μία να λές 1000 με 1500 ευρώ για πραγματικά καλό μπουζούκι, και μετά να σου φαίνεται απόλυτα φυσικό ο “φίλος” σου ο Βάρλας να έχει σήμερα τιμή εκκίνησης τα 2000 ? ? ? (400.000 και πάνω, στην προ-ευρώ εποχή).
Αλήθεια, αφού πίνεις καφεδάκι με τον Βάρλα, του έχεις πει την άποψη σου γιά το πόσο “πρεπει” να κάνει ένα μπουζούκι ? ? ?
Και αν το έχετε συζητήσει, σου έχει πει γιά ποιούς λόγους, αυτός επιμένει να χρεώνει τα όργανά του τόσο ? ? ?


Και μιά και τόφερε η κουβέντα, αν “ξεκινάει” τα όργανα ο Βάρλας στα 2000, μέχρι που φτάνει ρε παιδιά, για να πάρεις ένα όμορφο/ευκολόπαιχτο και ακουστικά καλό, όργανό του ? ? ? Είναι τρελός ο άνθρωπος και χρεώνει τόσο (όσο χρεώνει) ? ? ? Γιατί εξακολουθεί να υπάρχει και δεν έχει κλείσει το μαγαζί του απο αναδουλειές ? ? ? Και αυτοί που τον πληρώνουνε τόσα πολλά, είναι τρελοί και αυτοί ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.

Στα τελευταια της δραχμης τα καλα μπουζουκια του Βαρλα ειχαν 400.000 χιλιαδες???
Εγω πιστευα οτι θα ηταν απλησιαστος ο ανθρωπος και ουτε καν το σκεφτηκα να απεφθυνθω σ αυτον.
Μ αυτα που εχω διαβαση εδω μεσα “ξεστραβωθικα” πολυ.
Την ιδια εποχη αγορασα κατα παρανγγελια 3 μπουζουκια απο καποιον μαστορα(δεν θελω τωρα να πω ονομα) για τα οποια πληρωσα 3.000.000,απο 1 εκκ. το καθενα.
Και βγηκαν ΜΑΠΕΣ και τα 3.Μιλουσαν καλα στην αρχη κ μετα απο 2 μηνες τα καπακια πηγαιναν μεσα κ τα μπρατσα τραβαγαν πισω.Στα 2 χρονια στα 2 απ αυτα τα καπακια εγιναν αχρηστα τελειως.Το 3ο το εχω ακομα κ ειναι ενταξη απο μανικο κ καπακι αλλα απο ηχο τιποτα.Ζουσα εξωτερικο τοτε.Ειχα βαρεθη να τα στελνω για επισκευη(στον ιδιον παντα)
Ποπο…μεγαλος μ…ς πιαστηκα.Με κεφαλαιο το Μ.
Μακαρι να χα ανακαλυψη το φορουμ τοτε.

Όχι τα καλά-καλα. Απο εκει “ξεκίναγε”, είπε ο Άρης που τον ξέρει . . .
400.000 και πάνω . . .
Το που φτάνει φίλε alex_s να χρεώνει , προσωπικά δεν ξέρω να σου πώ. Πάντως υπάρχει “αίσθηση” οτι δεν είναι όντως απο τους φτηνούς. . .

Φιλικά,Γιώργος

Και για να μήν αισθάνεσαι μόνος σου φίλε alex_s, να σου πώ οτι έχει ακουστεί κάμποσες φορές, γιά όργανα που πουληθήκανε στο εξωτερικό, και ο μάστορας έκανε “πατάτες”.

Και δεν συζητάμε την χρέωση τώρα. Μιλάμε γιά καπάκια που βουλιάζουν και τέτοια. . .

Τι να πω, δεν ξέρω.
Κρίμα, γιατί έτσι ξεφτυλίζουν την ίδια τους την δουλειά . . .

Φιλικά, Γιώργος.

Άρε φουκαρά Alex, κορόιδο πιάστηκες …
Έδωσες από ένα εκατομμύριο δραχμές τότε για 3 μπουζούκια, δηλαδή 3 εκατομμύρια δραχμές! Καλά είσαι σοβαρός?
Οι τιμές είναι απαράδεκτες, Έκτός αν τα είχες παραγγείλει φορτωμένα σαν περίπτερα όπως είχα ξαναπεί παλιότερα, παρθενώνες, τζατζίκι, σουβλάκι, συρτάκι, μουζάκα, κλάρες, μάρες, σάρες, φάρες…

Αυτός ο κατασκευαστής θα πρέπει να ήταν πολύ μάγκας (απατεώνας)
γιατί σου ήπιε το αίμα, κρίμα…
(Και γιατί δε μας λες ποιος είναι?)

Φυσικα αργα η γρηγορα αυτοι οι ανθρωποι χανουν πελατεια και δουλεια αλλα μακαρι να υπηρχε κατι,καποιο σωματειο π.χ που θα μπορουσε ο αγοραστης να καταγγελη αυτο που θεωρη ο ιδιος απατη εισ βαρος του,με αποδεικτικα στοιχεια(αποδειξη αγορας-το οργανο) και να ελενχονται και να τιμωρουνται οι οποιηδηποτε “εξυπνακηδες”.θα ειχε περιοριστη κατα πολυ- αν οχι εκλειψη τελειως- το φαινομενο.

Θα σας πω οταν θα “τα πω” πρωτα στον ιδιον.
Δεν ειχαν ουτε κλαρες, ουτε περιπτερα, ηταν τα οργανα.Αν ειχα τετοια γουστα θα ημουνα σε αλλα αναλογα φορουμς που υπαρχουν.
Ειχαν ομορφες και κλασικες φιγουρες με σεντεφι στην τρυπα, στους οδηγους κ λιγο , με μετρο, σε καποια σημεια της φιγουρας.

Πρώτον ο Βαρλάς είναι φίλος μου, χωρίς εισαγωγικά.
Επειτα δεν κατάλαβα το μπέρδεμά σου. Είπα πουθενά ότι συμφωνώ με την πολιτική τιμών του Βαρλά ή οποιουδήποτε άλλου;
Χεσμένο τον έχω κι αυτόν σ’ αυτό το θέμα. και μάλιστα όταν του πήραμε συνέντευξη για την Κλίκα, του είπα ότι είναι “κότα”, επειδή δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση. Οι περισσότεροι όμως να ξέρεις ότι στην αντίστοιχη ερώτηση δεν παίρνουν καν θέση, δηλαδή το βουλώνουν.
Για το φίλο τον alex_s:
Ναι ρε φίλε. Τέσσερα κατοστάρικα τα 'δινε. Και μιλάω για καλά μπουζούκια. Και νομίζω ότι πήγαινε μέχρι πέντε. Στην παρέα υπάρχουν τέσσερα μπουζούκια “Βαρλάς” εκείνης της εποχής κι αγοράστηκαν 4-4,5 κατοστάρικα. Αμα τύχεις στη παρέα θα τα δεις και θα βγάλεις άποψη.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΤΟΥ ΒΑΡΛΑ. Κι όπως έχουν κυλήσει τα πράγματα και με τις “δηλώσεις” που έχω κάνει, δε θα πάρω μπουζούκι του ακόμα κι αν μου το χαρίσει. Μη βρεθεί καμιά κουφάλα και πει ότι τα παίρνω για να κάνω διαφήμιση στον καθένα…
:slight_smile:

Τα εισαγωγικά δεν σημαινανε τίποτα Άρη . . .
Σ’ευχαριστώ για την αμεσότητα στην απάντηση . . .

Φιλικά, Γιώργος.

Τί να πιάσω ρε Άρη ότι ο Βαρλάς είναι στ αρ…δια του και σε όποιον θέλει φτιάχνει, και ότι θέλει αυτός φτιάχνει, και σε άλλον χρεώνει το ίδιο 500 και σε άλλον 1000? Αυτό το καταλαβαίνω, αφού είναι έτσι λοιπόν να πάω και γω να του παίξω και Γιοβάν Τσαούς που 3 4 κομμάτια του τα κατέχω, να του παίξω και κανά δυο ζόρικα Περιστέρη, και κανά ψαγμένο του Μάρκου να πάθει την πλάκα του (γιατί κι εγώ πιτσιρικάς είμαι για τέτοια κομμάτια αλλά τα κατέχω) μπας και μου δώσει κι εμένα κανά μπουζούκι τσάμπα. Πλάκα στην πλάκα μπορεί και να πιάσει το κόλπο. Ρε παιδιά αν ξέρετε τ αγαπημένα κομμάτια του Βαρλά θα μου πείτε κανα δυο μπας και τον ρίξω?

Και πρόσεξέ με Άρη τον Βαρλά δεν θέλω να τον μειώσω, είμαι πολύ μικρός για να μειώσω οποιονδήποτε εδώμεσα, και ο τρόπος που συμπεριφέρετε είναι μαγκιά του, μπορεί αν ήμουν στη θέση του εγώ να ήμουν χειρότερος. Για μένα λοιπόν όλη αυτή η ασυνέπεια που λες και η ιδιοτροπία του, σαν άνθρωπο δεν πιστεύω οτι τον θίγει, τον θίγει στην δουλεία του γιάτι όσο καλός μάστορας κι αν είναι, καταντάει προσβάσιμος μόνο σε φίλους και γνωστούς εγώ δηλαδή και να ήθελα ένα μπουζούκι του δεν μπορώ να το αποκτήσω γιατί θα με κοιτάξει με την ιδιοτροποία του, και θα με βαρέσει 2000 στο κεφάλι και σίγουρα δεν θα βάλει τον καλύτερο του εαυτό.

Zabe,

όντως δεν κατάλαβες αλλά δεν πειράζει. Όσοι ξέρουν τον Άρη και τον Βαρλά κατάλαβαν πολύ καλά. Ο Παναγιώτης μπορεί να είναι ασυνεπής και ιδιότροπος αλλά έχει τεράστια καρδιά και λειτουργεί κυρίως με το συναίσθημα.
Δεν χρειάζεται δε να έχουμε όλοι μπουζούκια δικά του, ας είμαστε λίγοι οι τυχεροί που γνωρίζουμε και εκτιμούμε τον ίδιο και τα όργανα του.

Νίκο Φ,

Ευχαριστώ για το πμ. Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο.

Μαρεσει που ολοι θελετε να παρετε ΦΕΡΡΑΡΙ τζαμπα !!!

Και να κανετε κολλητο και τον Εντσο

:089:

Αυτό Ισαάκ με την καλή καρδιά το χω διαβάσει τόσες φορές εδωμέσα που το χω εμπεδώσει καλά, και παραγματικά δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, και του το παραδέχομαι κιόλας.
Εμένα σαν μπουζουξή δεν με ενδιαφέρει το μπουζούκι πάνω να γράφει Βαρλάς, και να μπορούσα να έφτιαχνα ένα όργανο εκεί θα του ζήταγα να μην το βάλει.
Μ ενδιαφέρει να γλυκαίνει την καρδιά μου και το αυτί μου χωρίς όμως να μου χει φάει την ψυχή πρώτα για να το αποκτήσω. Μάλλον μ αυτό όμως που ζητάω δεν μπορώ να απευθυνθώ στον κύριο Παναγιώτη.

Δεν έχω ακούσει ποτέ μπουζούκι του ζωντανά ούτε έχω δει ή πιάσει, κι όταν του είπα δεν έχεις κανένα εδώ να γρατσουνήσω μουρμούραγε τώρα έχω ένα πάνω αλλά δεν είναι για σενα είναι πολύ ακριβά και και και, και όταν έχεις τα λεφτά έλα και τα λέμε. Αυτά δεν τα είπε με κακία ο άνθρωπος είμαι σίγουρος, αλλά εμένα μου φάνηκε όμως σαν να μου λεγε, αφού δεν έχεις λεφτά τι ήρθες να κάνεις εδώ.
Και για να σας πω τι πραγματικά είναι αυτό που ένιωσα φεύγοντας από το Βαρλά, δεν ήταν ούτε μίσος ούτε κακία ούτε τίποτα τέτοιο, ήταν απογοήτευση.
Σε μένα που δεν τον ξέρω αυτό μου δωσε να καταλάβω εσείς που τον γνωρίζετε, σας δείνει να καταλάβετε άλλα και δεν νομίζω να κάνω λάθος σ αυτό που λέω.

Ο καθένας καταλαβαίνει και βγάζει συμπεράσματα με τα δεδομένα που έχει, εμένα αυτά μου δωσε αυτά κατάλαβα, και όπως και να χει το πράγμα και γνώμη ν αλλάξω γι αυτόν στο μέλλον που είναι πιθανό, το πως γίναν τα πράγματα όταν εγώ πήγα εκεί και το πως έφυγα με την ουρά στα σκέλια έιναι γεγονός.

Θες απάντηση σ αυτό; Αν φυσικά απευθύνεσαι σε μένα.

Τί να πιάσω ρε Άρη ότι ο Βαρλάς είναι στ αρ…δια του και σε όποιον θέλει φτιάχνει, και ότι θέλει αυτός φτιάχνει, και σε άλλον χρεώνει το ίδιο 500 και σε άλλον 1000…
…Και πρόσεξέ με Άρη τον Βαρλά δεν θέλω να τον μειώσω, είμαι πολύ μικρός για να μειώσω οποιονδήποτε εδώμεσα, και ο τρόπος που συμπεριφέρεται είναι μαγκιά του, μπορεί αν ήμουν στη θέση του εγώ να ήμουν χειρότερος. Για μένα λοιπόν όλη αυτή η ασυνέπεια που λες και η ιδιοτροπία του, σαν άνθρωπο δεν πιστεύω οτι τον θίγει, τον θίγει στην δουλεία του γιάτι όσο καλός μάστορας κι αν είναι, καταντάει προσβάσιμος μόνο σε φίλους και γνωστούς εγώ δηλαδή και να ήθελα ένα μπουζούκι του δεν μπορώ να το αποκτήσω γιατί θα με κοιτάξει με την ιδιοτροπία του, και θα με βαρέσει 2000 στο κεφάλι και σίγουρα δεν θα βάλει τον καλύτερο του εαυτό.[/quote]
Zabe έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα πας να το “πιάσεις” το ζήτημα. Ο Βαρλάς είναι αυτό που περιγράφεις. Αυτό εγώ το λέω ιδιοτροπία που έχει να κάνει με το μυαλό του. Οπως σωστά λες κι εσύ, όλη αυτή η ιδιοτροπία είναι σε βάρος των πελατών του, αλλά κυρίως σε βάρος του εαυτού του, αφού χάνει και οικονομικά, και …υστεροφημικά.
Αλλά σου επαναλαμβάνω:
Οι καλοί οργανοποιοί είναι καλλιτέχνες. Και τους καλλιτέχνες τους κρίνεις με άλλα μέτρα και σταθμά. Είναι αν θες στις αρχές τις φύσης: Δίνω από μια πλευρά σε κάποιον κι από την άλλη του αφαιρώ. Οταν η φύση συναινέσει σε σπάνιες περιπτώσεις να προικίσει έναν άνθρωπο με πολύ ταλέντο και να μην του φορτώσει ιδιοτροπίες, τότε μιλάμε για περίπτωση ανθρώπων-διαμαντιών ή πιο απλά, σπάνιων.

Μην αρπάζεσαι Zabe. Σε μένα αναφέρεται αυτή η Κρητική κουφάλα… Και χασκογελάει γιατί έχει ένα “Βαρλάς” συλλεκτικό.
:slight_smile: