Αντωνησ -λαρισα

παιδια ειναι απο τους βετερανους πλεον του ειδους τους εαν σας φερει ποτε ο δρομος απο λαρισα αξιζει να τον επισκευτειται και οταν δειτε τις φωτογραφιες που εχει στο εργαστηριο με αυτους που τον εχουν εμπιστευτει να τους φτιαξει οργανα θα καταλαβετε γιατι εμβελειας μαστορα μιλαμε. εγω εχω φτιαξει 2 οργανα εκει (μπουζουκια) και δεν τον αλλαζω με τιποτα.
το μονο μειον αν το χαρακτιρισουμε ετσι που εχει ειναι οτι για να φτιαξεις οργανο στον μαστραντωνη θα πρεπει να εχεις υπομονη απο 6εωσ 8 μηνες. δεν πειραζει ομως χαλαλι του
σε ανταμιβει ο ηχος του δημηουργιματος του. ας τον εχει καλα ο θεος αυτον και τον ανεψιο του τον λευτερακη.

κάποια από τις φορές που πήγα μου έβαλε κάποια ταξίμια από κάποιον από τον Βόλο.Εσύ ήσουν? Πολύ ωραία!!:088:

καταγομαι απο λαρισα και προ δεκαετιας εφτιαξα ενα τετραχορδο απο τον ‘‘κυρ-Αντωνη’’…το οργανο μετα απο το στρωσιμο και τα απαραραιτητα servise ακουγεται απλα καταπληκτικο…

Καλημέρα σε όλους,Η καταγωγή μου είναι απο Τρίκαλα (απο εκεί που γέννησε τον μεγάλο συνθέτη).Στον κύριο Αντώνη έφτιαξα το μπουζούκι μου (είναι αυτό στο profil μου) το 1982, κατόπιν πρότασης του δασκάλου μου.Απλά το όργανο είναι άριστο, όχι ότι είναι δικό μου αλλά επειδή το έχουν παίξει και άλλοι και η γνώμη είναι η ίδια.Έβενος με διπλή κλάρα στην ταστιέρα.Το έχω πάει μόνο μία φορά στον κ. Αντώνη για service. Φυσικά ψάχνω και τώρα να το πάω κάπου για service.Θυμάμαι ήμουνα 12 ετών όταν το είχα παραγγείλει και φυσικά καιγόμουνα να το πάρω.Αλλά όπως ξέρετε όλοι σας το όργανο δεν έγινε ποτέ στο χρόνο που μου είπε εξαρχής. Άργησε πάρα πολύ.Θυμάμαι ότι είχα στενοχωρηθεί πάρα πολύ για την καθυστέρηση, αλλά ο δάσκαλός μου μου έλεγε “κάνε υπομονή…το καλό πράγμα αργεί να γίνει”. Το αποτέλασμα απλά ΕΞΕΡΑΙΤΙΚΟ ο ήχος του, μπασάτος όπως μου αρέσει. Απλά χρειάζεται υπομονή…η κατασκευή ενός οργάνου δεν είναι απλή υπόθεση.Γεγονός είναι ότι έχει πάρα πολύ δουλειά στο εργαστήριό του.Αλήθεια πως είναι στην υγεία του ο κ. Αντώνης;

Μια χαρά,κοτσωνάτος:) Να το ξαναπάς στομ μπάρμπα Αντώνη να στο σενιάρει.Μπορείς και με courier να το στείλεις και να το ξαναπάρεις αν δεν μπορείς να πας μόνος σου.:088:

Papadero δυστηχώς μένω στην Αθήνα εδώ και πάρα πολλά χρόνια και μου είναι λίγο δύσκολο να πάω από την στιγμή που υπάρχουνε και εδώ στην Αθήνα εξίσου πολλοί καλοί οργανοποιοί.
Σκέφτομαι γιατί να μπω στη διαδικασία με courier κλπ.;
Εξάλλου συντήρηση και service θέλει, δεν είναι κάτι το περίπλοκο.

ok φίλε,όπως σου κάθεται καλύτερα εσένα.:088:

Παιδια ο δάσκαλός μου έπαιρνε από εκεί.Ο Παλαιολόγου.Και σήμερα έκανα παραγγελεία από εκεί.Ήταν το κάτι άλλο.Ένα έρημο σπιτάκι και μέσα εκεί η μαγεία.Οι τιμές του είναι πάρα μα πάρα πολύ λογικές.Ας πούμε ένα το καλύτερ΄΄ο του μπορεί να είναι και με 1,500 ευρό.Μην σας φανεί ‘‘χάλια’’ το όργανο με το σκεπτικό ‘‘ότι πληρώνεις παίρνεις’’… .Πραγματικά είναι πάρα πολύ καλός στην δουλειά του.Και σκεφτήτε το εξής.Κοτζάμ Παλαιολόγου να φαίγει από Αθήνα (που είχε δίπλα του τον Βάρλα…) και να πηγαίνει εκεί πάνω κάτι θα λέει.Ο Βάρλας είναι πάρα πολύ ακριβός και με τα λευτά που θα δώσεις σε αυτόν στον Κυρ Αντώνη θα πάρεις μια μαγεία…

+1000:088:

Το σίγουρο είναι ότι έκανες μιά σπουδαία επιλογή!!!
Οπως σίγουρο είναι ότι κατα τον Σεπτέμβριο θα το πάρεις…!Αλλά για να μην απογοητεύεσαι,να θυμάσαι ότι αξίζει η προσμονη!:088:

Παιδιά θα ήθελα να είμαστε λίγο προσεκτικότεροι στις τοποθετήσεις μας για τους οργανοποιούς -και δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε Hulk2888,απλά παίρνω την ευκαιρία- για το ποιός αγοράζει από ποιόν, και για το πόσο ακριβά ή φθηνότερα είναι τα όργανά του σε σχέση με άλλους κ.λ.π.
Στην προκειμένη περίπτωση,γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι ο μακαρίτης ο ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ αγόραζε όργανα από τον ΚΑΛΚΕΨΟ.Φυσικά αγόραζε και από τον κυρ ΑΝΤΩΝΗ.Ο ΠΑΠΠΟΣ π.χ.αγοράζει όργανα από τον ΚΑΡΒΟΥΝΗ και τον ΣΠΟΥΡΔΑΛΑΚΗ.Ο ΓΚΟΥΜΑΣ πάλι αγοράζει και αυτός όργανα από τους παραπάνω αλλά έχει και όργανα του ΚΛΕΦΤΟΓΙΑΝΝΗ.
Δεν μπορούμε λοιπόν να πούμε με ασφάλεια ότι ο τάδε μουσικός αγοράζει “ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ” όργανα από κάποιον απλά επειδή τον είδαμε π.χ. στο μαγαζί του τάδε ή μας είπε ο -Χ- ότι αυτός ψωνίζει από κεί.
Ας μην ξεχνάμε βασικούς νόμους της αγοράς -Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΡΙΑΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ-.
Ακόμα το ποιός είναι ακριβός και ποιός όχι ,είναι ένα θέμα το οποίο είναι τεράστιο και δυσεπίλυτο,για τον απλό λόγο ότι θα πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα που δεν είναι εύκολο στην οργανοποιία να γίνει.
Ας μην ξεχνάμε ότι πέρα από τα αντικειμενικά κριτήρια στο όργανο, υπάρχουν και τα υποκειμενικά.
Αυτά δυστηχώς δεν κοστολογούνται.Φυσικά έχουμε όλο το δικαίωμα να λέμε το πόσο ευχαριστημένοι ή δυσαρεστημένοι είμαστε με την δουλειά του κάθε οργανοποιού,και φυσικά έχουμε και όλο το δικαίωμα να τοποθετούμαστε και για την αξία του ως μάστορα,δεν έχουμε όμως κανένα δικαίωμα να καταφεύγουμε σε ακραίες τοποθετήσεις,του στύλ “ο τάδε ψωνίζει μόνο από αυτόν”,αν μάλιστα δεν ξέρουμε και το ιστορικό του πράγματος.
Και πάλι θα το πω δεν αναφέρομαι σε σένα Hulk2888 ,έχω δει και σε παλιότερα μυνήματα διάφορες τοποθετήσεις,γι αυτό και το καταθέτω.

Πολύ καλά το βάζει το θέμα ο Νίκος. Μπουζουξήδες όπως ο Νικολόπουλος, ο Στεργίου κ.ά. παίζουν με Βαρλά. Ο Κ. Παπαδόπουλος παίζει με Κλεφτογιάννη. Ο Καρνέζης την έβγαλε μια ζωή με ένα μπουζούκι του Πάνου. Το ότι ένας γνωστός μπουζουξής έχει μία ή δύο συγκεκριμένες προτιμήσεις σε οργανοποιούς είναι βέβαια ένα δείγμα γραφής για την οργανοποιία, όμως δεν είναι “θέσφατο” για κανέναν.
‘Ολοι ανεξαιρέτως οι γνωστοί οργανοποιοί (οι “πρώτης γραμμής” στην πιάτσα) έχουν φτιάξει εξαιρετικά όργανα. Όμως το μπουζούκι που κρατάει π.χ. ο Παπαδόπουλος δεν είναι σίγουρο ότι θα στο φτιάξει και για σένα ο οργανοποιός. Πέρα από το υποκειμενικό (αν δηλαδή βλέπει με το ίδιο μάτι επαγγελματίες και ερασιτέχνες πελάτες), πέρα από το θέμα της διαφήμισης (όταν το δικό σου όργανο το κρατάει ο Παπαδόπουλος, τότε σου κάνει διαφήμιση), πέρα από όλα αυτά υπάρχει και το αντικειμενικό: Μπορεί ο μάστορας να φτιάχνει μπουζούκια στην ίδια κορυφαία ποιότητα;
Όταν ο Παπαδόπουλος φτιάξει ένα μπουζούκι στον Κλεφτογιάννη, σημαίνει ότι θα πάρει ένα μπουζούκι που θα είναι άψογο. Αν είναι μέτριο, δεν θα του το δείξει καν ο μάστορας. Θα του φτιάξει άλλο ή θα το ανακατασκευάσει "απ’ τα θεμέλια". Αν παραγγείλω εγώ ένα όργανο τι θα γίνει; Θα το πληρώσω και θα το πάρω. Αν έχει κάποιο πρόβλημα, το πολύ-πολύ να γίνει μια προσπάθεια διόρθωσης. Αν όμως δε μ’ αρέσει π.χ. ο ήχος του ή δε μου κάθεται καλά στα χέρια το μανίκι του κλπ., τι γίνεται;
Και υπάρχει βέβαια και η απόδειξη για αυτά που λέω. Τι είπα παραπάνω; “'Ολοι ανεξαιρέτως οι γνωστοί οργανοποιοί έχουν φτιάξει εξαιρετικά όργανα”. Ε λοιπόν, ταυτόχρονα, όλοι ανεξαιρέτως οι οργανοποιοί έχουν φτιάξει και όργανα …πατάτες. Και τα 'χουν πουλήσει σε πελάτες. Και μάλιστα στην ίδια τιμή που πουλούν και τα καλά τους όργανα.
Η αναλογία καλών - κακών οργάνων που βγαίνουν από ένα οργανοποιείο είναι αυτή που καθορίζει την κλάση του μάστορα.

2 «Μου αρέσει»

Ari,συμφωνώ σε όλα εκτος του ότι θα πάρεις το όργανο και ας έχει κάποια προβλήματα.
Μπορείς να έχεις κάνει απο την αρχή την εξήγησή σου με τον όποιο οργανοποιό!
Αλλωστε,οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Θεωρητικά ναι. Για δοκίμασε όμως στην πράξη. Τα ατελείωτα παράπονα του κόσμου για τους οργανοποιούς από πού νομίζεις ότι προκύπτουν; Υπάρχει πελάτης που έχει πει “μάστορα φτιάξε μου το όργανο κι αν έχει προβλήματα, δεν πειράζει, θα το πάρω”;

Το έχω δοκιμάσει.
Και αυτό πρέπει να γίνει αρχή σε όλους μας.
Το ότι έχουμε το μεράκι μας δεν πάει να πει ότι μπορεί να το εκμεταλλεύεται ο πάσα εις.
Ασε που όλοι μας θέλουμε να σέβονται τα χρήματά μας,άσε που είναι βασικές αρχές του εμπορίου.

Και υπάρχει και άλλο θέμα που σχετίζεται με όσα λέχθηκαν: αν εγώ, ή εσείς, πάτε σε οργανοποιό με μεγάλο όνομα και παραγγείλετε κάτι, εκείνος ξεκινάει και προχωράει αμέσως την παραγγελία, αφού πήρε και προκαταβολή. Αν του βγεί ένα καλό οργανάκι, θα το πάρω. Αν όμως τελικά του προκύψει πιθανό «αριστούργημα», ο πειρασμός είναι μεγάλος: μπορεί να πάει σε έναν επώνυμο πελάτη του και να του το ψυθιρίσει, οπότε εγώ και παραπάνω θα περιμένω και το αριστούργημα μάλλον ποτέ δεν θα καταλήξει στα δικά μου χέρια.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό πολλών επαγγελμάτων της (καλλιτεχνικής) μεταποίησης. Η συμφωνία κλείνει με μια κοινά αποδεκτή αποζημίωση, όμως η ποιότητα του τελικού προϊόντος μένει να αποκαλυφθεί μετά την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Την έχω πατήσει πλειστάκις, όχι όμως στην οργανοποιία.
Το κακό είναι ότι στην κλίμακα κακό - μέτριο - καλό - αριστούργημα, τα κακά και τα μέτρια τείνουν να παραμένουν εντός συμφωνίας ενώ τα “καλά” και τα “αριστουργήματα” τείνουν να μην φτάνουν στα χέρια μας. 'Η κάποιες φορές να φτάνουν, αλλά με αναθεωρημένα προς τα άνω τα συμφωνηθέντα οικονομικά.

ΝΙΚΟ όπως το θέτεις το θέμα πράγματι υπάρχει ο 'πειρασμός" με την μόνη διαφορά ότι “ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου”.Δηλαδή ο τάδε τεχνίτης μία φορά θα το κάνει ,δύο θα το κάνει, κάποια στιγμή γίνεται αντιληπτός.Σίγουρα στην πιάτσα έχουμε ακούσει την φράση “καλός μάστορας αλλά κλέφτης” ή “απατεώνας”.Πιστεύω ότι αυτοί οι απαξιωτικοί χαρακτηρισμοί, εμπίπτουν στα παραπάνω λεγόμενα.Όπως είπε παραπάνω ο ΑΡΗΣ και αυτοί οι τεχνίτες έχουν κατά καιρούς δημιουργήσει καλά όργανα,αλλά αυτό δεν φθάνει.
Το ότι έχει ο τάδε μεγαλύτερο "όνομα"από του άλλου ή αυτός έχει πιο πολλή δουλειά, και όλα αυτά , δεν είναι τυχαίο.¨Οπως είχα ξαναγράψει σε άλλο σημείωμα σε παλιότερη συζήτηση,το πιο δύσκολο γαι τον οργανοποιό δεν είναι το να κάνει “όνομα”, αλλά να το διατηρήσει.

Φίλε μόνο ένα όργανο είχε του Καλκέψου ο Παλαιολόγου και 5 του κυρ - Αντώνη αν σου λέει κάτι.Το ξέρω πάρα πολύ καλά το θέμα ‘‘Παλαιολόγου’’.

Φίλε Hulk2888.Και βέβαια μου λέει πολλά.ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΟΣΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΣΑ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.Πριν είκοσι χρόνια περίπου,ο μακαρίτης ξημεροβραδιαζότανε στο συγκεκριμένο εργαστήρι,και μάλιστα είχε και μαθητή τον γυιό του συγκεκριμένου μάστορα στο όργανο. Αποτέλεσμα ο μικρός τότε, να έχει και το “ύφος” ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ, όταν έπαιζε.Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, ένας πελάτης δεν είναι για πάντα πελάτης ή αποκλειστικά πελάτης.Υπάρχουν πολλοί λόγοι για αυτό το αποτέλεσμα.
Συμβαίνει λοιπόν κάποιοι οργανοποιοί -δεν μιλώ προσωπικά για τον κυρ.ΑΝΤΩΝΗ,- να δωρίζουν όργανα σε μεγάλους παίκτες,με σκοπό την διαφήμιση.Και φυσικά,οι μεγάλοι παίκτες να πωλούν τα παλαιότερα όργανά τους,συνήθως σε μαθητές τους, ή θαυμαστές τους ,και αυτοί με την σειρά τους ,να υπερηφανεύονται,ότι έχουν όργανο του τάδε ή του δείνα.Κάποια στιγμή μπορεί λοιπόν να μείνουν με ένα ή και κανένα όργανο από τον παλιό οργανοποιό που συνεργάζοταν. Μέχρι εκεί όλα είναι φυσικά.Το πρόβλημα ξεκινάει,όταν αυτοί οι νέοι παίκτες,πάνω στον ενθουσιασμό τους, αρχίζουν τις κορώνες τύπου " Ο ΤΑΔΕ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ,ΚΑΙ Ο ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ,κ.λ.π." Εκεί ξεκινά και η ζημιά για τον κατασκευαστή. Η φήμη είναι ένα πράγμα,που είναι δύσκολο μεν να την αποκτήσεις,περισσότερο δε, να εξακολουθείς να την έχεις. Όταν αρχίσει και γίνεται “σούσουρο” για κάποιο όνομα, αρχίζει και μία προσδοκία περί των δυνατοτήτων του.Πολλές φορές αυτές οι δυνατότητες δεν ανταποκρίνονται, σε αυτές τις προσδοκίες, και σε αυτό δεν φταίει ο οργανοποιός, αλλά εμείς που λανθασμένα έχουμε καλλιεργήσει αυτή την εντύπωση πάνω στον ενθουσιασμό μας. ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ κυρ. ΑΝΤΩΝΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ.
Σε διπλανές σελίδες -δεν είναι μόνο μία- πολλοί νέοι συμφορουμίτες “ευλογάνε” νέο συμφορουμίτη κατασκευαστή, (δεν έχω δει εργασία του και δεν έχω προσωπική άποψη,μου έχει μεταφερθεί όμως από φίλος μουσικούς που έχουν δει όργανά του , ότι για την τιμή τους , είναι πάρα πολύ καλά , και τίμια) που κάνει μια πολύ καλή προσπάθεια στον χώρο της οργανοποιίας,σε σχέση τιμής-προσφερομένου προιόντος.Μέχρι που επενέβη και ο ADMIN για να πεί να γράφονται πιό “μαζεμένα” μηνύματα στο χώρο. ΑΥΤΟ ΘΕΩΡΩ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ.Και είναι άδικο για έναν νέο επαγγελματία που κάνει μια πολύ σημαντική προσπάθεια στον χώρο της οργανοποιίας,να έχει βραχυπρόθεσμα οφέλη και όχι μακροπρόθεσμα. Και δεν έχουμε και πολλούς νέους και καλούς επαγγελματίες.Τους έχουμε ανάγκη.