Αλλαγή χορδών λαούτου - Αθήνα

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρει κάνεις κάποιο μέρος στην αθήνα για να πάω το λαούτο για αλλαγή χορδων?
Το πήγα σε κάποιον άλλα ειλικρινά δεν ξέρω τι έκανε…άλλαξε τις χορδές αλλά απλά δεν μπορώ να παίξω καν…πατάω τα πάνω τάστα και ακούγεται λες και “κρατάω” της χορδες πατημένες με το δεξί μου χέρι… (δεν γνωρίζω από λαούτα αλλά παίζω άλλα έγχορδα και είπα να πάω και προς τα εκεί)
'Οποιος ξέρει ας δώσει καμιά πρόταση :slight_smile:
Ευχαριστώ.

καλώς ήρθες!
η αλλαγή χορδών είναι μια τυπική διαδικασία που όχι μόνο ο οποιοσδήποτε μάστορας μπορεί να κάνει σωστά, αλλά και κάτι που χρειάζεται να ξέρει και ο πιο απλός παίχτης.
ποιές περιοχές σε βολεύουν; παντού θα υπάρχει κάποιος που θα στις αλλάξει σωστά και πιθανότατα θα σου δείξει κιόλας να τις αλλάζεις μόνη σου. δεν είναι δύσκολο, απλά κάθε όργανο έχει τα κολπάκια του.

Ευχαριστω :slight_smile: Καλως σας βρηκα

Ειναι οντως τυπικη διαδικασια για αυτο και εγω αρχισα να ανησυχω λιγο με το αποτελεσμα της αλλαγης…
Ετσι ειπα να ρωτησω εδω μηπως καποιος ξερει καποιον καλο να μου προτεινει :slight_smile:

Γενικα με βολευουν περιοχες κοντα στο κεντρο ακομα και περιστερι και ζωγραφου.

εδώ σίγουρα θα βρεις, ο κατάλογος είναι ενημερωμένος: https://greekluthiers.wordpress.com/catalogs/greekluthiers-attica-2-2/.
πχ για λαούτα πιστεύω ο ραπακούσιος είναι στον δρόμο σου από ζωγράφου προς κέντρο.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :slight_smile:

χαλαρά… ό,τι θες εδώ είμαστε!

θα σου πρότεινα χωρίς δισταγμό να εμπιστευθείς τον Τάκη Βεργέτη. Εκτός από εξαιρετικός οργανοποιός, τοποθετεί τις κατάλληλες χορδές , διαμορφώνει τη θηλιά (loop), και σετάρει το όργανο ώστε να αποδίδει στο μέγιστο.Την επόμενη φορά θα τις βάλεις μόνη σου. Το εργαστήριό του βρίσκεται Αριστονίκου και Τριβωνιανού στο Κέντρο (1ο Νεκροταφείο) τηλ 210.9241128

Ευχαριστώ πολύ. Το πήγα ήδη σε έναν μάστορα στο Περιστέρι ο οποίος μου φάνηκε γνώστης και έκανε πολύ καλή δουλεία.
Την επόμενη φόρα θα πάω στον κ. Βεργέτη :slight_smile:

Ευχαριστώ και πάλι!!