Αηχο μπουζουκι

για όσους ενδιαφέρονται
Ειχα ρωτήσει τον κατασκευαστή για το κόστος χωρίς τα ηλεκτρικά του, πόσο θα πηγαινε. Σε τριχορδο.
Το μονο που με ενδιεφερε ήταν η καλη ταστιέρα και τιποτα άλλο. Η τιμή του επεσε αρκετά αλλα όχι τοσο οσο θα ήθελα και δεν το πηρα. Και εγω μονο για εξασκηση το ήθελα σε περιεργες ώρες…
Δε ξερω αν πρεπει να πω ποσο μου το αφηνε. 700 έχει το φτηνοτερο στο σιτε του με τα ηλεκτρικα…

Παιδια εχω ενα κανονικο μπουζουκι και ηθελα ενα αηχο μονο για μελετη καποιες ακαταλληλες ωρες.Απλα θα ηθελα να συνδεω τα ακουστικα πανω στον ενισχυτη για να ακουω και τον ηχο μου.Ειδα καποια βιντεακια αλλα δεν καταφερα να βρω καποιο που να παιζει καποιος χωρις ενισχυση.Να δω αν ακουγεται ελαχιστα η’ ειναι εντελως αηχο.Το φθηνοτερο που βρηκα ειναι 550ευρω απο online μαγαζι

Εντελώς άηχο 100% δε γίνεται. Άμα η χορδή πάλλεται, κάποιον ήχο θα βγάλει. Σιγανό όμως. Φαντάσου μια ηλεκτρική κιθάρα (καθαρά ηλεκτρική, όχι ηλεκτροακουστική ή τίποτε τέτοιο) πώς παίζει όταν δεν είναι συνδεδεμένη: κάτι ακούγεται, αλλά βράδυ που θα κοιμάται ο άλλος δεν ενοχλεί.

Θες να κάνεις μια ερώτηση στον Ραπακούσιο; Έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια μερικά τέτοια όργανα. Δεν ξέρω για άηχο μπουζούκι, ούτι όμως και τσιμπίσι έχει βγάλει. Θυμάμαι το μεν τσιμπίσι ήταν με σκάφος πλάκα, όπως περίπου στην ηλεκτρική, το δε ούτι χωρίς καν σκάφος, μόνο ένα ξύλινο περίγραμμα γύρω γύρω και έναν άξονα (προέκταση ταστιέρας) στη μέση. Περίπου, όπως τα θυμάμαι.

Τσιμπίσι; Τί όργανο είναι αυτό; Τσουμπουσι που τσιμπάει;:090:

Τώρα που είδα και τα προηγούμενα μηνύματα, πρέπει να προσθέσω ότι τα σάιλεντ είναι πάντα διαφορετικά όργανα. Όπως η ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι απλώς ηλεκτρική εκδοχή της ακουστικής αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό, έτσι και με τα άλλα σάιλεντ. Ίσως όχι υποχρεωτικά με όλα, συνήθως όμως ναι. Όσοι παραγγέλνουν σάιλεντ δεν είναι απλώς για να μην ενοχλούν αλλά κυρίως για να πειραματιστούν με το ηλεκτρικό όργανο.

Τσουμπούς μωρέ, πώς το λέτε εσείς εδώ γιατί δε θυμάμαι πώς το λέγαμε εμείς εκεί;