Αηχο μπουζουκι

Όταν θα έρθει ο καιρός που θα τη ζήσεις, θα δεις πόσο όμορφη είναι.

Η πείρα της μάνας…
΄Αλλες μανάδες βάζουν ραδιόφωνο για να συνηθίζουν τα παιδιά τους στον θόρυβο.
Ζήσε φυσιολογικά, παίζε απαλά, σιγοτραγούδα κι όλας, και γέμιζε με νότες τα όνειρά της.
Στο εγκυώμαι, δε θα μπορεί να κοιμηθεί αν δεν ακούει τις πεννιές σου. Θα σε λατρέψει…
΄Ετσι μεγάλωσα τα παιδιά μου… Ο μικρός μάλιστα, πριν καν γίνει ενός έτους, μόλις καθόμουν
να ξαποστάσω, έσερνε αγκωμαχόντας την θήκη με το μπουζούκι για να του παίζω…
Πίστεψέ με.

Αυτο θα ‘λεγα κι εγω. Παντα και ακουγαμε και επαιζα μουσικη οταν κοιμοντουσαν τα παιδια (χαμιλα βεβαια).
Η μικρη μου η κορη μαλλιστα για αρκετα χρονια δεν κοιμοταν αν δεν της τραγουδουσα τα “αγριμακια”. Ισως γι’ αυτο τωρα αγαπουν τη μουσικη!

ΥΓ: Πως βαζετε το μηνυμα του αλλου σ’εκεινο το πλαισιο;

το πλαίσιο μπαίνει όταν απαντάς μέσα από παράθεση!:78:
Κατά τα άλλα, πότε θα γίνω μάνα;:019::019:
Έτσι όπως τα λέτε για τα παιδιά σας μου έρχεται να κόψω τις προφυλάξεις:019:

Πατάς το κομβίο που αναγράφει "παράθεση".

Λοιπον εχω μια ιδεα για να βοηθησω στη λυση του δημογραφικου προβληματος της χωρας.
Δες αυτο το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=TfARWYLYS70 και βαλε τον εαυτο σου στη θεση μου. Και μετα κανε οπως νομιζεις.

ΥΓ: Το κοριτσακι στο βιντεο (9 χρονων) δεν εχει κοιμηθει μονο ενω παιζω μουσικη στο σπιτι αλλα πολλακις σε ενωμενες καρεκλες σε ρεμπεταδικα και κρητικα μαγαζια.

1 «Μου αρέσει»

Παναγιώτη, ένα μπράβο δεν φτάνει για την κόρη σου και εσένα φυσικά.:109:
Ευτυχώς δηλαδή, γιατί είχα βαρεθεί με την …Αρετούλα!! άσε που μεγάλωσε λίγο.

Να ενημερωθεί ο νταλάρας για να την πάρει κοντά του:079:

Ευχαριστω αν και δεν το εβαλα για να εισπραξω τα μπραβα.
Και για το αλλο βεβαια καταλαβαινω οτι αστειευεσαι. Σιγα μην αφηνα το κοριτσακι μου να γυρναει με τους Νταλαριδες στα μεγαρα (οχι τη πολη).
Λοιπον βαλτε μπρος και κοιμιζετε τα πιτσιρικια εν χορδαις και οργανοις. Υπνοπαιδια. Μη μας ξεστρατισουνε.

1 «Μου αρέσει»

αυτο που παρατηρησα ειναι επειδη η γυναικα δουλευει και ειμαστε τα δυο μας μαλλον ζηλευει το μπουζουκι που κραταω αγκαλια και θελει συνεχεια να μου τραβαει την προσοχη.χθες σε ενα φιλικο ζευγαρι ο φιλος μου επαιζε κιθαρα και ειχε βαλει συνοδεια ρυθμους απο αρμονιο και η μικρη ξεβιδωθηκε στο χωρο.αρα λοιπον ή δεν τις αρεσουν οι ζεμπεκιες ή δεν τις αρεσει το παιξιμο μου.τι να πω ρε παιδια!:112:

Έτσι είναι οι γυναίκες… θέλει να σε κάνει του χεριού της! Αλλά μην πτοείσαι…Οπτική επαφή έχετε, ή στραβολαιμιάζει για να σε δει. Την βάζεις κοντά σου να σε αγκίζει, να σε περιεργάζεται ή την έχεις περιορισμένη όλη την ώρα? Άλλαξε και λίγο το ρεπερτόριο, μη της πλακώνεις την ψυχή όλη την ώρα με ζεϊμπεκιές! Της σιγοτραγουδάς κοιτόντας την ή
είσαι στον κόσμο σου και θέλει την προσοχή σου?
Και μη ξεχνάς, ένα μωρό, αν δεν πεινάει, δεν πονάει, δεν κρυώνει, είναι καθαρό, κι ακόμα κλαίει, τότε σίγουρα σε εκμεταλεύεται. Διεπίστωσέ το, που μόλις την σηκώσεις θα σταματήσει…αν όχι, κάτι από τα παραπάνω συμβαίνει…
Και που ν’ αρχίσουν να βγαίνουν και τα δόντια…
Α και που είσαι, τα μωρά έχουν απίστευτες κεραίες.
Σε ψυχολογούν και σε χειραγωγούν χωρίς καν να το καταλάβεις.
Αν δεν πιστέψεις στον εαυτό σου, κι αν δεν διώξεις το άγχος από μέσα σου, κι αν εκνευρίζεσαι, ή βαριέσαι μαζί του, το μωρό τα εισπράτει όλα και γίνεται ο καθρέφτης σου σε μεγαλύτερη κλίμακα.
Σταθερότητα, τρυφερότητα, υπομονή και επιμονή!!!
Τώρα τι σου λέω…
Το να μεγαλώνει παιδί ένας άντρας, είναι τόσο εύκολο, όσο το να λύσει και να ξαναδέσει μηχανή τρακτέρ μια γυναίκα!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

Μην είμαστε τόσο απόλυτοι. Και μιλάω εκ πείρας !!!

Βρηκα τη λυση εντελως τυχαια!!!:088:
ουτε τσικι τσικι…ουτε χαρτοπετσετες,ουτε τιποτα!!!
χθες καθως αλλαζα χορδες στο τριχορδο…διαπιστωσα με εκπληξη…πως μολις βγαλεις και την τελευταια…οσο δυνατα και αν προσπαθισεις να παιξεις…ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ…!!!:019:
…(κατοχυρωνω την πατεντα)!

Και τον καβαλάρη αν βγαλεις μονο το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις…

Παρεμπιπτόντως, θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς αυτή την πρακτική, αλλά κάθε χορδή που βγάζεις να την αντικαθιστάς άμεσα με την αντίστοιχή της καινούργια για να μην έχεις προβλήματα με την ευθυγράμμιση του μπράτσου.:089:

Και που να μην έχεις καθόλου μπουζούκι να δεις, παίζεις όσο θέλεις με το μυαλό σου και δεν ενοχλείς κανένα. :112:
Η άλλη επιλογή είναι να μην έχεις γείτονες, ούτε οικογένεια, ούτε συγκατοίκους. Τότε είναι που δε πρόκειται κανένας να ενοχληθεί.
Η αλήθεια είναι ότι μπορείς να παίζεις σιγά σιγά και ακόμα και σε ώρες κοινής ησυχίας να μην ενοχλείς κανένα. Φανταστείτε ότι τέτοια ώρα ταυτόχρονα με την ανάγνωση των μηνυμάτων στο φόρουμ παίζω και μπουζούκι και δεν παραπονιέται κανένας!!:slight_smile:

παιδια αυτα ειναι καραγκιοζιλικια πραγματα.Οπως και να το ονομασει μονο μπουζουκι δεν ειναι αυτο.Μια καινοτομια για να περασει στο οργανο χρειαζονται χρονια πολλα για ναμην πω παααρα πολλα.Τωρα στην ελλαδα ζουμε και ξερουμε πωσ οτι δηλωσεις εισαι.Ασ του βαλει και τιμονι μοτοσυκλετας και να το πει …το γρηγορο μπουζουκι.Η να βαλει και ενα προφυλακτικο στο καραολο να το πει …το ασφαλες μπουζουκι.Λοιπον σεμνα γιατι μας ακουν και ανθρωποι γνωστες:112:

Ευχαριστω για τη συμβουλη theos!Συνηθως δεν τις βγαζω ολες,μονο οταν θελω να καθαρισω την ταστιερα(μια φορα το χρονο δηλαδη).
Αν και ειναι δοκιμασμενο σε χιονι-καυσωνα στο πορτπαγκαζ,ειναι πολυ σταθερο…μεχρι στιγμης.

Παιδια καλησπερα…Ποια η γνωμη σας για το αηχο μπουζουκι?Σκεφτομαι να αγορασω ενα γιατι οι ωρες μελετης μου ειναι το βραδυ περισσοτερο.Εχει κανεις απο εσας προσωπικη εμπειρια?

Και τι θα κάνεις άμα θες να παίξεις σε παρέα; Άμα θες να το πάρεις μαζί σου διακοπές, και πολλά άλλα τέτοια;
Σε έναν βαθμό είναι το ίδιο με την ηλεκτρική κιθάρα όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Μόνο που την ηλεκτρική δεν την κουβαλάς σε φίλους να τους παίξεις.

Η μελέτη δεν είναι απλώς τοποθέτηση και εκγύμναση δαχτύλων. Είναι μια διαδικασία που πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να γίνεται πάνω στο όργανο με το οποίο παίζουμε, ώστε να ακούμε τον φυσικό ήχο του, να εξετάζουμε τις δυνατότητές του, να παρατηρούμε τη συμπεριφορά του, να ανακαλύπτουμε -όσο επενδύουμε ώρες πάνω σε αυτό- την όποια μουσικότητά του. Ειδικά αν παίζουμε όργανο χωρίς μαγνήτη.
Υπό αυτή την έννοια, θα αγόραζα ένα silent bouzouki μόνο για την γυμναστική εξάσκηση της μουσικής. Βέβαια, απ’ όσο έχω δει, το “άηχο” όργανο συνδέεται με ακουστικά τα οποία προφανώς σου παρέχουν και κάποια ηχητική εικόνα σα να παίζεις με μαγνήτη, οπότε μάλλον θα επιτρέπουν να δουλέψεις και την εκφραστικότητα και τη μουσικότητά σου σαν παίχτης, εάν έχεις συνηθίσει να παίζεις με μαγνήτη.