Αγορα τριχορδου

Καλησπερα.Βρισκομαι επαρχια και θα βρεθω αθηνα σε καποιες μερες για να αγορασω τριχορδο. Εχω καποια μαγαζια στο μυαλό μου αλλα θα ηθελα και αλλες γνωμες ή και εμπειρίες απο ατομα που εχουν ηδη οργανα.
Ζηταω τριχορδο κανονικο σκαφος οχι μακρόστενο,με νορμαλ φιγουρες.θελω κατι νορμαλ οχι τιποτα φανταχτερο και διαφορετικο.Παιζω ρεμπετικα.μπορω να διαθεσω μεχρι 2000

Καλώς ήλθες φίλε και καλές συζητήσεις να έχουμε.

Αν και είσαι ξεκάθαρος, είναι τόσοι πολλοί οι οργανοποιοι που ισως χρειαστεί να αναφέρεις 2-3 οργανοποιούς που να σου κάνουν κλικ τα όργανα τους για να σε κατευθυνουμε καλύτερα.

Δεδομένο οτι βγαίνουν εκτος όλοι οσοι δεν εχουν ετοιμοπαραδοτα όργανα καθώς και ο Καφετζόπουλος αφου δεν θέλεις κάτι ιδιαίτερο.

Εμένα με μια πρώτη σκέψη μου έρχονται : Κατσίφης, Μουστάκας, Σπουρδαλάκης, Βασιλείου.

Καλησπερα. Οργανα τυπου καρβουνη,κατσιφη,βαρλα καβουρα, παπαδαμου απο θεσσαλονικη ,με ενδιαφερουν. Ο σπουρδουλακης απο οτι ξερω εχει μακροστενο σκαφος στα μπουζουκια του.Θα εχω 2-3 μερες στην διαθεση μου να κανω τις βολτες μου απλα ηθελα να παρω γνωμες γιατι με την κουβεντα προκυπτουν διαφορα

Καρβουνης, Βαρλας και Καβουρας απο οσο ξερω δεν εχουν ετοιμα όργανα, βέβαια δεν χάνεις τίποτα να τους κάνεις ενα τηλέφωνο.

Καλημέρα φίλε και καλώς όρισες.

Γνώμη μου, έχωντας παίξει πολλές φορές με πολλά διαφορετικά όργανά του, είναι να κοιτάξεις στον Κατσιφή. Είναι πολύ καλός οργανοποιός και εξαιρετικός άνθρωπος. Απο κει και πέρα για να λες για το σκάφος μαλλον παίζεις πιο πολύ μεταπολεμικά ρεμπέτικα απ’ όσο μπορώ να καταλάβω καθός το σχήμα του σκάφους έχει να κάνει με τον ήχο. Στον κατσιφή κυρίως θα βρεις κανονικά σκάφη όπως λες όχι μακρόστενα.

Από κει και πέρα εγώ έμαθα να μην με ενδιαφέρουν καθόλου οι φιγούρες και αυτά αλλά αμα είναι να δώσεις 2000 εννοείται θα τα κοιτάξεις κι αυτά εννοείται. Πάντως ο κύριος γνωμωνάς σου πιστεύω πρέπει να είναι ο ήχος. Δηλαδή αν βρεις όργανο που σε τρελαίνει ηχητικά αλλά όχι τόσο οπτικά, κι άλλο που είναι το ακριβώς ανάποδο, διάλεξε το πρώτο για μένα :slight_smile:

Ελπίζω να βοήθησα και να βρεις το όργανο σου!

3 «Μου αρέσει»

Φιλαρακι ευχαριστώ αλλα εχω ηδη ενα οργανο.οποτε καταλαβενεις θελω ενα μπουζουκι να με ‘φτιαχνει’ οπτικα μιας και το οργανο που εχω ειναι προπολεμικο τυπου, ρεμπετικο.

1 «Μου αρέσει»